Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2015

την καταευχαριστήθηκα, πιο πολύ έτρωγα παρά έπαιζα! φαντάσου την έφαγα και σενιάν, που το αποφεύγω πάντα.

Και το παστουρμαλί πολύ καλό.

Η δεύτερη παρτίδα προβατίνα, όμως, βγήκε βιαστικά και δεν είχε καλά ψηθεί.

Ενημερώνοντας τη προσωπική μου βάση τραγουδιών, ανακάλυψα μια εκτεταμένη συνεργασία του Μάρκου Βαμβακάρη με τον Απόστολο Χατζηχρήστο.
Μέχρι στιγμής έχω βρει 44 τραγούδια που συνεργάζονται. Με το Νίκο Πολίτη αρχίζουμε την εκμάθησή τους ώστε να προσπαθήσουμε να τα πούμε, σε κάποια επόμενη συνάντηση. Από Φθινόπωρο, το πιθανότερο.
Τα τραγούδια, υπάρχουν αρχειοθετημένα σε google excel, με συνδέσμους που παραπέμπουν στο youtube, στις πρώτες εκτελέσεις. Υπάρχουν ακόμα σύνδεσμοι για το kithara.to & το stixoi.info. Εκτός από αυτούς τους συνδέσμους, υπάρχουν και αρχεία pdf με τους στίχους και τα ακόρντα, (προσωπικά αρχεία που ενημερώνονται συνεχώς). Μένουν να συμπληρωθούν τα ακόρντα στα τελευταία 8 τραγούδια.
Η πρόσβαση δίνεται μέσω λογαριασμού gmail. Όποιος θέλει να συμμετέχει μου στέλνει gmail για να δώσω την πρόσβαση.
Αν ξέρει κανείς κάποιο τραγούδι με Βαμβακάρη Χατζηχρήστο εκτός των 44 αυτών, παρακαλώ ας ενημερώσει για να το συμπεριλάβουμε.

1 ΑΔΕΙΑΣΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΩΝΙΑ
2 ΑΝ ΦΥΓΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ
3 ΑΠΟΨΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ
4 ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΑΝΤΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ
5 ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ (ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ)
6 ΕΙΣΑΙ ΑΦΡΑΤΗ ΣΑ ΦΡΑΤΖΟΛΑ
7 ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ (ΦΑΝΤΑΖΕΣ ΣΑ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ)
8 ΕΝΑ ΛΑΧΕΙΟ ΖΗΤΑΓΑ
9 Η ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ ΑΠ’ ΤΑ ΛΙΟΣΙΑ
10 Η ΜΑΡΙΤΣΑ ΣΤΟ ΧΑΡΕΜΙ
11 ΘΑ ΣΕ ΚΛΕΨΩ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ
12 ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΜΟΥ
13 ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ
14 ΚΙ ΑΝ ΜΕΘΑΩ ΤΑ ΒΡΑΔΑΚΙΑ
15 ΚΟΥΛΑ ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ
16 ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
17 ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Η ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ
18 ΜΑΡΟΚΟ (ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΨΑΡΙΑΝΗ)
19 ΜΑΤΣΑΚΙΑ ΠΕΝΤΟΧΙΛΙΑΡΑ
20 ΜΕ ΠΟΛΕΜΑΣ ΜΠΑΜΠΕΣΙΚΑ
21 ΜΗ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΝΩ
22 ΜΗ ΜΟΥ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΕ
23 ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ
24 ΜΠΕΝΙΤΟ ΜΟΥ (ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΜΠΕΝΙΤΟ)
25 ΞΕΛΟΓΙΑΣΜΕΝΗ (ΜΑΝΑ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ) (ΛΙΓΑΚΙ ΔΕΝ ΕΝΤΡΑΠΗΚΕΣ)
26 Ο ΑΝΤΩΝΗΣ Ο ΒΑΡΚΑΡΗΣ Ο ΣΕΡΕΤΗΣ
27 Ο ΚΑΪΞΗΣ
28 ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ
29 ΠΟΛΙΤΙΣΣΑ
30 ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ ΔΕ Σ’ ΑΓΑΠΩ
31 ΣΙΓΑΝΟΠΑΠΑΔΙΤΣΑ
32 ΣΟΥΛΤΑΝΑ ΜΑΥΡΟΦΟΡΑ
33 ΣΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ
34 ΤΑ ΔΥΟ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ ΤΑ ΓΛΥΚΑ
35 ΤΑ ΔΥΟ ΣΟΥ ΧΕΡΙΑ (ΟΙ ΒΕΡΓΟΥΛΕΣ)
36 ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΡΑΤΑ ΤΗ
37 ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΞΕΓΡΑΨΕ
38 ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ
39 ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ
40 ΤΡΕΙΣ ΘΑ 'ΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΣΟΥ
41 ΦΕΡΕ ΜΑΣ ΚΑΠΕΛΑ ΚΡΑΣΙ
42 ΦΙΝΑ ΤΑ 'ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ
43 ΦΟΡΑΣ ΦΟΥΣΤΑΝΙ ΒΥΣΣΙΝΙ
44 ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ (Η ΦΛΟΓΕΡΗ ΣΟΥ Η ΜΑΤΙΑ)

Σκεπτόμενος ότι το καλοκαίρι, άλλοι φεύγουν κι άλλοι έρχονται από και προς την Αθήνα και θα ήταν ωραίο να μη σταματήσουν οι τακτικές μαζώξεις του φόρουμ που έχουν καθιερωθεί να γίνονται τη τελευταία βδομάδα κάθε μήνα. Έτσι όσοι είναι εδώ -προ ή μετά διακοπών- θα μπορούν να συνεχίζουν να βρίσκονται.

Με βάση αυτή τη σκέψη λοιπόν θα πρότεινα η συνάντηση του Ιουνίου να γίνει στις 25/6, ημέρα Πέμπτη (δηλαδή σε 2 βδομάδες από σήμερα) και όσοι τυχαίνει να είναι Αθήνα εκείνο το καιρό και θέλουν, να έρθουν. Άλλωστε είναι ακόμα “νωρίς” για άδειες. Τι λέτε;

Μπράβο Αλέξανδρε! Εγώ, μέσα για την προτεινόμενη ημερομηνία. Να έχουμε υπόψη όμως το εξής: τώρα το καλοκαίρι, δεν είναι πιά τόσο επιτακτική η ανάγκη, κάποιες μαζώξεις να γίνονται μεσοβδόμαδα, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν και επαγγελματίες μουσικοί που τα ΣΚ είναι δεσμευμένοι. Άρα, ευκολότερα αυτούς τους μήνες μπορούμε να προτείνουμε σαββατοκύριακα. Κυριακή μεσημέρι, όμως, υπάρχει πιθανά άλλο πρόβλημα, ακριβώς για όσους δεν έχουν φύγει για διακοπές: είναι ημέρα θαλάσσιας εξόρμησης! Παρασκευή θα ήταν προτιμότερο.

εμεις θα μπορουσαμε να ερθουμε αν γινει 25 ή 26/6!

Μια εβδομάδα λοιπόν πριν την ορισμένη συνάντηση και θα έλεγα πως θα ήταν καλό να ορίσουμε ένα μέρος. Άρα όσοι και όποιοι θέλετε καλό είναι να προτείνετε μέρος.

Να υπενθυμίσω απλά ότι θα ήταν όμορφο να δοκιμάζαμε και νέα μέρη και όσοι και όποιοι θέλουν (τακτικοί και μη στις μαζώξεις) μπορούν να προτείνουν ένα μέρος που πιστεύουν ότι θα ταίριαζε να γίνει η συνάντηση μας.
Επίσης σκόπιμο θα ήταν να υπενθυμίσω ότι οι συναντήσεις ΔΕΝ είναι κλειστές και για ορισμένα μέλη, αλλά για όλους όσους θέλουν να συμμετέχουν (είτε μέλη είτε όχι του Φόρουμ) αρκεί να μοιράζονται το μεράκι για τη μουσική που σε όλους μας αρέσει.

Κλείνοντας να πάρω το θάρρος και να θέσω ενδεικτικά ως ημερομηνία την 25/06 (μέρα Πέμπτη). Εάν όμως υπάρχουν αντιρρήσεις υπάρχει η δυνατότητα να γίνει Παρασκευή, σε αντίθετη περίπτωση θεωρούμε την Πέμπτη ως ημέρα συνάντησης.

Αβίαστα μου ήρθε στο μυαλό το Καφενείο στα Πετράλωνα. Τι λέτε;

Νικο, καλησπέρα. Ενταξει ειναι ωραιο το μαγαζι του Σπύρου και βεβαια ειμαι μεσα, αλλα καπως χειμωνιατικο… εκείνη η καντινα στο Περαμα, ειδικα αν κατσουμε κατω απο τα αρμυρικια δεν ειναι μια πιο καλοκαιρινη πρόταση;

Κάποια χρονιά δεν είχαμε μείνει ευχαριστημένοι από την περιποίηση. Να ξαναδοκιμάσουμε; Κάποιος που να τους ξέρει;

Νομίζω πως δε χάνουμε κάτι να επικοινωνήσει κάποιος μαζί τους για μια τυπική ερώτηση. Εγώ προσωπικά δε ξέρω καν που είναι το μέρος, αν και είναι γεωγραφικά κοντά μου.
Οι διαμένοντες σε κεντρικότερες περιοχές ή βορειότερα μήπως έχουν να προτείνουν κάτι εναλλακτικό και καλοκαιρινό;

O nikosn συνήθως έχει καλές ιδέες!!Καμιά καινούρια??? Η ημερομηνία έκλεισε τελικά για Πέμπτη ή “παίζει” και η Παρασκευή??? (Επίσης παλιότερα λέγαμε και για πικ-νικ … να το ξαναδούμε όσοι μείνουμε στην Αθήνα το καλοκαίρι…??? είτε βουνό είτε θάλασσα. Σήμερα πήγα στο Μοναστήρι στην Καισαριανή, κι έλεγα τι καλά να μαζευόμασταν τώρα κάτω από τον Πλάτανο ή και στην Καλοπούλα που σερβίρει μέχρι τις 5μμ…Δροσιά!!!)

Παιδιά, για να τελειώνουμε: Λέτε να το οριστικοποιήσουμε, για Πέμπτη 25 του μήνα στην καντίνα στο Πέραμα; για τους επόμενους καλοκαιρινούς μήνες, όσοι βρεθούμε / βρεθούν στην Αθήνα κατά το τέλος του μήνα, ας δοκιμάσουμε επί τέλους και το πικ νικ σε βουνό, θάλασσα, Καλοπούλα, Πλάτανο ή Πλατεία. Καλά να ΄μαστε, αυτό είναι το βασικό! Πάμε για Πέμπτη Πέραμα;

γεια σας παιδια!δυστυχως εμεις δε θα μπορεσουμε και φαινεται πως ο καιρος εχει ωραια δροσουλα:)
καλα να περασετε!

Από όσο έχω καταλάβει, το ραντεβού είναι Πέμπτη (25/6) στην καντίνα στο Πέραμα.
Συμμετοχές ποιος μαζεύει;

Η καντίνα βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε αλλαγή διεύθυνσης και δεν μπορεί να μας δεχτεί. Γίνονται κάποιες ενέργειες, ακούμε και προτάσεις γενικώς.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να δώσω το παρόν σε αυτή την συνάντηση.Για λόγους εργασίας θα βρίσκομαι στην Λευκάδα.Κοντά στην καντίνα όμως είναι ο Γλάρος,που βέβαια έχουμε πάει πολλές φορές,αλλά ποτέ καλοκαίρι στην βεράντα του , πάνω από το καρνάγιο με τα σκάφη.Αν σας ενδιαφέρει,ο Μήτσος θα σας δεχτεί πολύ ευχάριστα.

Λοιπόν πάμε Γλάρο; Έχουμε ένα θεματάκι, όμως: Ο Πέτρος δεν θα έρθει. Ούτε και ο Χρήστος Παναγιωτακόπουλος, ο γυιός του admin (που θα έρθει). Κιθάρα, θα έχουμε; Ποιός έχει σκοπό σίγουρα να έρθει από τους κωπηλάτες της παρέας;

Απ’ όσο ξέρω οι “γνωστές” κιθάρες ( PeVen, liga rosa, nikosn ) λείπουν ήδη ή θα λείπουν εκτός Αθηνών. Αφού θα λείπει και ο Χρήστος, θα πρέπει να αναμένουμε μια “έκπληξη” σε θέμα συμμετοχής -μάλλον-. Πάντως εγώ είμαι μέσα για γλάρο, εάν τα καταφέρουμε!