Χρήστος Κωνσταντίνου

Το Σάββατο άκουσα δια ζώσης τον Χρήστο Κωνσταντίνου. Χωρίς μικρόφωνο, στο τραπέζι…Εκπληκτικός ήχος, πενιά μοναδική. Βέβαια τον έχω δεί σε συναυλίες και μαγαζιά αλλά όταν ακούς την πνοή της πένας πάνω στη χορδή, απ’ευθείας από το χέρι του παίκτη αισθάνεσαι κάτι διαφορετικό. Ο Χρήστος παίζει κάπως χαμηλά στον καβαλάρη και βγάζει ένα ήχο σαν του Ζαμπέτα αλλά πιο πνιχτό, πιο αλήτικο, σαν τον Μπέμπη, τον Τατά. Δεν είναι τίποτα τυχαίο πάντως…Μεγάλοι παίχταράδες ρε παιδί μου, για Μουντιάλ…;Ένα χιτζάζ που έκανε το θυμάμαι και ταράζομαι… Γειά σου Κωνσταντίνου με το μπουζούκι μου!!! Εδώ με το τσιγάρο στο στόμα δίπλα στον Δημητριανάκη (άλλη πονεμένη ιστορία!!!).

1 «Μου αρέσει»

Τυχερουλη !!

Που συμβαινουν αυτα ;; στου Μαγγινα ;;

Στον Κοκορόπουλο!!!

Παιζουν εκει καποιοι ;;

Ο Μανιφαβας επαιζε και ο Αλκης ο Μαυρος καποτε …

Τώρα νομίζω δεν παίζει κανείς. Έπαιζε το χειμώνα ο Μανιφάβας.

Ποιος είναι ο Κοκορόπουλος ρε παιδιά; Πείτε και σε μας τους άσχετους!

Μάλλον ο Αξώτης με το ουζερί στην πλατεία ηρώων στου Ψυρρή. Όποιος τον δή, πολλά χαιρετίσματα από μένα.

καλημερα για τον Χρηστο τον Κωσταντινου που ειναι ενας καλος φιλος περσι επαιζε στο περιβολη του ουρανου σταματησε για φετος για να βγαλει το νεο του CD.Για πιο πολυ Κωσταντινου

δειτε αυτο
http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/c01-arch-index.aspx

Εκτός απο σπουδαίος παίχτης του μπουζουκιού , τον έχω γάψει να παίζει ταμπουρά
…άλλο πράμα παιδιά.:245:

Μηπως αυτο το link δεν βγαζει πουθενα? Ή εγω ειμαι χαζος και δεν βλεπω

Μάλλον ο φίλος εννoεί αυτό το link που έχει παρεθέσει η Ελενη σε άλλο post!

http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/p02-view.aspx?titleid=6441&action=mView&mst=00:00:00:00

και τα 2 link παιζουν κα δεν εχει σχεση με αυτο που λεει ο φιλος Κωστας


μπορειτε να ακουσετε 3 τραγουδια απο το cd

μπραβο Παναγιωτη!πολυ ορθα περιγραφεις τον Κωνσταντινου.λιγοι τον γνωριζουν!πρεπει να τον μαθουν και να τον σπουδασουν περισσοτεροι.(την δεκαετια του 70 επεξε στην ασπρομαυρη ΕΡΤ ,Χιωτη για την Λυντα ,στο εξαχορδο !απιστευτο τοτε για μενα)
δεν ηξερα για τον δισκο.πολυ το χαρικα.
ευχαριστω σας.
Σπυρος_Τ

Παρασκευη 3 Οκτωβριου στο Ηρωδειο θα τραγουδηση η Αλικη Καγιαλογλου μπουζουκι παιξει ο Χρηστος Κωσταντινου,και εμαθα θα παιξει και 4 δικα του τραγουδια απο το νεα του δουλεια
Θα κανω τη ριζα μου φτερο

μια πολυ καλη ποιοτικη δουλεια απο το αερικο2008
http://www.youtube.com/watch?v=OX4I5Bx3c4o

Για αυτόν τον άνθρωπο ότι και να πω είναι λίγο αυτός με έκανε να πάθω ζημιά με τις δυνατότητες του τρίχορδου. Δεν ήμουν και πολύ υποψιασμένος και μια μέρα που είχα γυρίσει από την δουλειά Dj τότε καθόμουνα με ένα φιλαράκι μου μουσικός και αυτός κ βλέπαμε στην ΕΤ1 την συγκεκριμένη εκπομπή. Δεν θα ξεχάσω πραγματικά που ξεφώνισα όταν τον άκουσα …. ʽʼΠαναγία μου τι παίζει ο άνθρωπος πάνω σε τρεις χορδές ; ʽʼ αυτό ήταν … από τότε άρχισα να ψάχνομαι και μπήκα στο τριπάκι να μαζέψω λεφτά για τρίχορδο μου έκατσε και η δουλεία στο ρεμπετάδικο και έκλεισε το θέμα. Ο άνθρωπος είναι πραγματικά μεγάλος παίχτης!:088:

Γειά και χαρά κι από εμένα.

Ο ήχος του Κωνσταντίνου είναι πολύ ιδιαίτερος, πράγμα που σπάνια συναντάς σε σύγχρονο μπουζουξή. Έχει φοβερά ευαίσθητο παίξιμο και καθαρότητα ήχου και γνωρίζει άψογα το χειρισμό του τρίχορδου μπουζουκιού.

Να μην τα ξαναλέμε. Το παλικάρι έχει παίξει με τον Παπαϊωάννου.
Θα μου πεις: Αυτό φτάνει;
Απαντώ: Απ’ ό,τι φαίνεται, ναι. Αν κρίνω απ’ τους δυο-τρεις που έπαιξαν μαζί του…

1 «Μου αρέσει»