Cafe Aman Amerika

Ψάχνω απεγνωσμένα αυτό το δίσκο, αλλά ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να τον βρω, ή είναι εκτός κυκλοφορίας εντελώς; Ευχαριστώ.:slight_smile:

Με μία απλή αναζήτηση που έκανα, έχει αξαντληθεί. Μπορείς όμως να το κατεβάσεις από εδώ.

γεια σου ρε συνονόματε, κι εγώ το έψαχνα αυτο το δισκάκι!:088:

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καταπληκτικό CD! :088::slight_smile:

Απίστευτο είναι το Internet, όμως, έτσι;

Οντως ο δισκος , δηλαδη το ΣΙ-ΝΤΙ , που βγηκε για πρωτη φορα τον Μαιο του 1995, δεν κυκλοφορει πλεον στα μουσικα καταστηματα . Υπαρχουν παντως καποια αποθεματα , που βρισκονται ομως στην κατοχη του παραγωγου του δισκου που τωρα ζει στην Αθηνα και ασχολειται με μουσικες εισαγομενες- παραγωγες, κυριως με αμερικανικα συγκροτηματα .
Το ονομα του ειναι Μιχαλης Αδαμ γι’ αυτους που ισως μπορουν να το ψαξουν.
Ουτε και στην Αμερικη κυκλοφορει πλεον το ΣΙ-ΝΤΙ. Αυτο το ξερω απο πρωτο χερι καθ’οτι τυχαινει να ειμαι αυτος που τραγουδησε τα τραγουδια στο συγκεριμενο. Προσωπικα μου εχουν μεινει 2 ΣΙ-ΝΤΙ και 4-5 δισκοι των 78. Αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι το βιβλιαρακι που υπαρχει μεσα στο πακεττο του ΣΙ-ΝΤΙ αφου περιλαμβανει ιστορικες πληροφοριες-ντοκουμεντα για τα τραγουδια, ακομη και επεξηγηματικο λεξικο των Γκρινγκλις λεξεων στα τραγουδια. Τα τραγουδια αυτα , εχουμε επιλεξει συνειδητα ωστε να " λενε " την ιστορια των πρωτων Ελληνων μεταναστων στην Αμερικη.
Για οποιον ενδιαφερεται ευχαριστως μπορω να δωσω και αλλες σχετικες πληροφοριες.

1 «Μου αρέσει»

Γρηγόρη χαίρομαι που απαντάς σ΄αυτό το τόπικ και μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες από πρώτο χέρι. Το σιντι δεν το γνώριζα και το κατέβασα χθες απ΄το λινκ που έδωσε ο Κώστας πιο πάνω. Απο το πρώτο άκουσμα μπορώ να πω ότι πρόκειται γιά πολύ καλή δουλειά με τέλειες ερμηνείες! Τα συγχαρητήρια μου λοιπόν.
Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρόκειται για εξ ολοκλήρου παλιά τραγούδια της Αμερικής ή μήπως υπάρχουν και κάποια δικά σας;

Ευχαριστω Μανο…!
Τα τραγουδια του ΣΙ-ΝΤΙ ειναι τα παλια , διασκευασμενα εν τουτοις απο το συγκροτημα μας, με πιο συγχρονες ενορχηστρωσεις , με περισσοτερα οργανα και καποιες διασκευες/προσθεσεις σε ορισμενα απ’ αυτα. Υπαρχει επισης στην αρχη ενα δικο μας οργανικο κομματι μετα το αυθεντικο/original/σατιρικο μερος του “ραδιοεκφωνητη” που καταληγει “…λοιπον musicians ετοιμοι” ? .
Επισης το τραγουδι ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΡΑ εχει σημαντικα διασκευαστει σε υφος “jazz” καθως και το WEST οπου προσθεσαμε ενα μικρο οργανικο μερος παλι σε υφος τζαζ.
Τα τραγουδια παρουσιαστηκαν ζωντανα σε συναυλιες στην Ελλαδα το 1997 στην Θεσσαλονικη ( 2 συναυλιες οταν η πολη ηταν Πολιτιστκη Πρωτευουσα της Ευρωπης) και τον ιδιο χρονο στο Ηρωδειο, Λυκαβηττο καθως και σε Ουττρεχτη και Βρυξελλες με προσκληση των αντιστοιχων Υπουργειων Πολιτισμου , Ολλανδιας και Βελγιου.

1 «Μου αρέσει»

Θερμά συγχαρητήρια και από εμένα γι’ αυτήν την πάρα πολύ καλή δουλειά που είναι κρίμα να μην υπάρχει στο εμπόριο. Είχα διαβάσει το αφιέρωμα (που φαντάζομαι αυτές θα είναι οι πληροφορίες οι οποίες περιλαμβάνονται στη θήκη του CD) και έψαχνα εις μάτην το δίσκο.

Ευχαριστω Ροιδο.

www.gmaninakis.com

Ροιδο , επανερχομαι να εξηγησω οτι το αφιερωμα στο οποιο αναφερεσαι ΔΕΝ ειναι αυτο για το ΚΑΦΕ ΑΜΑΝ ΑΜΕΡΙΚΑ αλλα για ενα αλλο ΣΙ-ΝΤΙ με ρεμπετικες επιλογες απο το τωρινο μας συγκροτημα ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ με τον τιτλο Η ΜΠΟΜΠΑ. Αυτο το ΣΙ-ΝΤΙ υπαρχει και αν θελεις μπορω να στο προμηθευσω ταχυδρομικα.
Χαιρε…!!

Να αναφέρω κάποια στοιχεία παρμένα όπως πάντα απ’ το κατάλογο του Δραγουμάνου
Το cd κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1995 από την musicworld. Είναι προσωπικός δίσκος του συγκροτήματος ΑΜΑΝ ΑΜΕΡΙΚΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ, που είναι και ο μοναδικός τους δίσκος (στοιχεία έχω και για αυτούς που είναι στο συγκρότημα, αν θέλετε τους αναφέρω)

1 «Μου αρέσει»

Μηνυμα απο Ροιδο:
Είχα διαβάσει το αφιέρωμα (που φαντάζομαι αυτές θα είναι οι πληροφορίες οι οποίες περιλαμβάνονται στη θήκη του CD) και έψαχνα εις μάτην το δίσκο.
‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
Τελικα ειχες δικιο Ροιδο. Εκανα εγω λαθος στην απαντηση μου . Οντως το αφιερωμα που διαβασες εχει ολα στοιχεια του ενθετου στο CD " Καφε Αμαν Αμερικα" .
Δεν ειχα διαβασει ως το τελος της σελιδας για να το διαπιστωσω.
Ειχα μεινει στην αρχη της οπου μιλουσε για τα τραγουδια της ΜΠΟΜΠΑΣ.
Ζητω συγνωμην αν σε μπερδεψα λιγακι με την προηγουμενη μου απαντηση.
Παντα καλα…!

Το κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο θα είχε γίνει, αφού είχα διαβάσει όλο το αφιέρωμα με τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες για κάθε τραγούδι. Ήταν εντυπωσιακά τεκμηριωμένο, με εις βάθος αναλύσεις, λεξιλόγιο κτλ, και μου είχε κάνει εντύπωση!

Όσο για τους δίσκους του σχήματός σου με την τωρινή του μορφή, ή πιο παλιοί δίσκοι, κυκλοφορούν στην Ελλάδα;

Ροιδο, τα αλλα δυο ΣΙ’-ΝΤΙ που εβγαλε το σημερινο μας συγκροτημα δεν κυκλοφορησαν στην Ελλαδα.
Το ενα ειναι με δικη μας μουσικη και στιχο , ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (ουδεμια σχεση με ρεμπετικο ) και εχει εξαντληθει.
Το τελευταιο , η ΜΠΟΜΠΑ , μια επιλογη απο οχι πολυπαιγμενα ρεμπετικα , ειναι μεταγενεστερο του Καφε Αμαν και κυκλοφορησε σε μικρη κλιμακα μονο στην Αμερικη. Ειναι και η μοναδικη παραγωγη της εταιρειας HORIZON PRODUCTIONS που δεν καταφερε να συνεχισει για λογους που δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω.
Παντως το CD Η ΜΠΟΜΠΑ [ Ο τιτλος απο το ομωνυμο τραγουδι του Ρουκουνα που ειναι και στο CD) υπαρχει ακομη στη Νεα Υορκη και πολυ ευκολα μπορω να στο προμηθευσω αν σε ενδιαφερει.
Παντα καλα…και Καλο Πασχα.

1 «Μου αρέσει»

ο μαγικος σωληνας…

πολυ ωραιο, μου αρεσε!

1 «Μου αρέσει»