ABSINTHE - Ηλίας Χαραλάμπους

Καλημέρα σε όλους. Στον Παρακάτω σύνδεσμο σας παρουσιάζω το δισκάκι μου με τίτλο ABSINTHE ( Αψέντι ).

https://www.youtube.com/playlist?list=PL9R7GMKdNqQCjX6llKFR4bVvSLhzggKwL

Τίτλος: ABSINTHE

Δημιουργός - Μουσική: Ηλίας Χαραλάμπους

Τίτλοι Τραγουδιών:

“Το Αγόρι με την Αλογοουρά” – Στίχοι, Απαγγελία: Κώστας Γεωργίου, Μουσική: Ηλίας Χαραλάμπους.

“Σι Μινόρε Πειραγμένο” - Μουσική : Ηλίας Χαραλάμπους.

“Οθόνες Αφής” - Στίχοι - Μουσική: Ηλίας Χαραλάμπους, Απαγγελία: Κώτση Δήμητρα.

“Άγγελοι Κώστας Λαδόπουλος” - Στίχοι: Κώστας Λαδόπουλος, Μουσική : Ηλίας Χαραλάμπους.

“Romazzo” - Μουσική : Ηλίας Χαραλάμπους.

“Ο Καιόμενος” - Ποίηση: Τάκης Σινόπουλος, Μουσική: Ηλίας Χαραλάμπους, Απαγγελία: Χαραλάμπους Ηλίας, Δήμητρα Κώτση.

Το δισκάκι περιλαμβάνει έξι δικά μου Κομμάτια. Στο Αγόρι με την Αλογοουρά τους Στίχους έγραψε ο Κώστας Γεωργίου. Οι Άγγελοι του Κώστα Λαδόπουλου είναι ένα κείμενο που έγραψε ο Κώστας στο προφίλ του στο Facebook και μου το παραχώρησε. Ο Καιόμενος είναι ποίημα του Τάκη Σινόπουλου.

Η ηλεκτρονική πλοκή του άλμπουμ αναδεικνύει την τεχνολογική επιδεξιότητα , ενώ οι ρίζες στο φολκ και το ρεμπέτικο δίνουν μια παραδοσιακή αίγλη. Ταυτόχρονα διακριτικό και επικό, το “ABSINTHE” αντιπροσωπεύει ένα ολοκληρωμένο και πολυστρωματικό μουσικό ταξίδι.
Η ηχογράφηση έγινε στο Home Studio που διατηρώ στην Καμαρίνα Πρεβέζης από τον Νοέμβριο του 2022 έως Τον Νοέμβριο του 2023.
Την Μίξη και το Mastering έκανε ο Αλέξανδρος Στρατής.
Το δισκάκι έχει στόχο τις Θεατρικές παραστάσεις , Ταινίες μικρού μήκους , Ντοκυμαντέρ, Χορογραφίες κλπ.
Ευχαριστώ πολύ για τον Χρόνο σας,
Με Εκτίμηση,
Χαραλάμπους Ηλίας.

3 «Μου αρέσει»

Μπήκα στη διαδικασία και το άκουσα ολόκληρο 2 φορές για να είμαι σίγουρος ότι δε μου “ξέφυγε” κάτι.
Είναι όντως μουσική που παραπέμπει στο χώρο του θεάματος. Θα τη περίμενα περισσότερο ορχηστρική και πιο ατμοσφαρική. Είναι μια καλή προσπάθεια και εύχομαι να βρεθεί κάποιος που να την “αγοράσει” και να την εκμεταλλευτεί αντίστοιχα. Ως OST λοιπόν στέκεται καλά και όντως είναι εμφανής η επιρροή από τη παράδοση (φολκ) και κυρίως την παλιά αστική λαΙκή με τη χρήση του μπουζουκιού και λαϊκών δρόμων και ακουσμάτων (βλέπε ταξίμια και αυτοσχεδιασμούς). Ίσως θα μπορούσα να το δω και μια μελλοντική εκμετάλλευση σαν κομμάτια demo/loop με στιχουργική ραπ / χιπ-χοπ / τραπ κλπ.
Σε κάθε περίπτωση είναι ένα καλό αποτέλεσμα σαν ίδέα/υλοποίηση. Να ευχηθώ λοιπόν καλοτάξιδο το δισκάκι σου.

2 «Μου αρέσει»

Εμένα μου αρέσει γενικά η απαγγελία πάνω από μουσική, και η συγκεκριμένη υλοποίηση θεωρώ ότι είναι πετυχημένη με την έννοια ότι υποστηρίζει χωρίς να επισκιάζει τον στίχο. Ξεχώρισα το ποίημα του Σινόπουλου.

1 «Μου αρέσει»

Συγχαρητηρια, Ηλια! Εξαιρετικη δουλεια!

1 «Μου αρέσει»