3χορδο- τρίξιμο (2011)

Παιδια καλημερα σε ολους!!

Ειμαι σχετικά νέος στο χώρο με μόλις 1 χρόνο χωρίς δάσκαλο στις πλάτες μου αλλά βγάζω με σχετική ευκολία τα περισσότερα κομμάτια που αρχίζω. Δεν έχω πάει σε δάσκαλο γιατι πολυ απλα παιζω κιθαρα πολλα χρονια και απλα μου ζητησε ο μουσικος στο σχολειο να παιξω μπουζουκι αφου ειχα ηδη απο τον αδερφο μου… Ειναι ενα 3χορδο απο Ματσικα (θα βαλω περισσοτερες πληροφοριες σε λιγο), πολυ καλο για τα λεφτα του συμφωνα με τον Ξαδερφο - ο οποιος ειναι μουσικος, κιθαριστας αλλα επαιζε και μπουζουκι. Εχει πολυ ωραιο ηχο (αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια για να το κρινω) αλλα πλεον εχει πεσει σε αχρηστια… Κι αυτο γιατι τα περισοτερα ταστα εχουν φαγωθει στα σιδερακια (που δεν ξερω πως λεγονται) και βγαζει παντου ενα τριξιμο σαν αλαδωτη πορτα ενα πραμα…:079: Ευτυχως καβατζωσα του Ξαδερφου το μαθητικο:)(το καλο το χε δανεισει) που ειναι παλιο(>97) κι εχει ωραιο ηχο αλλα εχω πεσει σε ΗΘΙΚΟ ΞΕΠΕΣΜΟ!!! Ειναι 4χορδο και δεν τα παω πολυ και δεν εχει τοσο καλο ηχο οσο το δικο μου…

Ρε παιδια, τι να κανω τωρα??:230: Μου παν να το παω στο Ματσικα- Ταυρο αλλα μου πεφτει μακρια (πολυ) και δεν μου παν πόσο θα κοστισει περιπου… Ξερει κανεις τιποτα σχετικα γιατι μου λειπει το παραπονιαρικο.?.

Μαλλον θελει τριψιμο, ή αλλαγή τάστων, ανάλογα τη ζημια…Τωρα το κοστολογιο ειναι αλλη ιστορια…

Πέτρο καλώς ήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν στάνταρ τιμές στο “service” των οργάνων τους. Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον Μάτσικα να τον ρωτήσεις πόσο κοστίζει μία αλλαγή τάστων?

http://www.matsikas.gr/

Αυτο θα κανω βασικα αλλα ελεγα μηπως μπορω να το παω και πουθενα αλλου πιο κοντα… Θα παρω τηλεφωνο και βλεπουμε!! Ευχαριστω πολυ!! Και προς ενημερωση ειναι αυτο ακριβως το μπουζουκι μονο που μου το αφησε γυρο στα 420Ε…

http://www.matsikas.gr/el/Product-6ΧΟΡΔΟ-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ-Νο2Α_263

ποσο καιρο τοχεις το οργανο φιλε και ποτε αρχισε να τριζει?
τριζουν ολες οι χορδες ή η μεσαια?

Το οργανο το 'χω περιπου 5 χρονια,και ειδικα περσι παιζοταν πολυ…Αρχισε να τριζει το καλοκαιρι νομιζω… Τριζει η 1η και η 2η… η 3η ελαχιστα εως καθολου… Δηλαδη αυτες που χρησιμοποιουσα περισσοτερο…