200 χρόνια του ελληνικού τραγουδιού από το 1821

Μονομπασιά είναι. Υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το νόημα της λέξης. Από τη μόνη εμπασιά (ότι δηλαδή το πίνεις μονορούφι) μέχρι τη Μονεμβασιά από την οποία προέρχεται κάποια ποικιλία κρασιών, γνωστή σήμερα ως Μαλαγουζιά ή Μαλβαζία.

Προ ετών σε άλλο νήμα με το ίδιο θέμα είχα δώσει και μια παραπομπή για μελέτη πάνω σ’ αυτό το ζήτημα. Πλέον δεν έχω πρόχειρη ούτε την παραπομπή ούτε το κείμενο, ούτε και το θυμάμαι, αλλά το βέβαιον είναι ότι υπάρχει αβεβαιότητα. Αυτό με τη Μονεμβασιά φαίνεται κάπως αστείο έτσι όπως το παρουσιάζω, αλλά εκεί τεκμηριωνόταν με μια άλφα πειστικότητα.

Εγώ πάλι, γιατί νομίζω ότι το όνομα της Μονεμβασιάς, με το κάστρο της και τα όποια της προϊόντα, προέρχεται από το ότι είναι σπάνιο, ένα κάστρο να έχει μία μόνο είσοδο, όπως στο κάστρο το συγκεκριμένο; Η λέξη Malvasia, πάντως, είναι βενετσιάνικη παραφθορά της ελληνικής λέξης και το Μαλαγουζιά παραφθορά του Malvasia. Την ονομασία αυτήν έδοσαν οι Βενετσάνοι και στο ντόπιο κρασί, που το εκτιμούσαν. Δεν είναι ποικιλία κρασιού, μόνο σταφυλιών ποικιλίες υπάρχουν όπως σαββατιανό, ροδίτης κλπ.

(Δεν έχω βρεθεί ποτέ στη Μονεμβασία)

Αγαπητέ μου Μιχαήλ , ανάλογα με θεωρίες ορισμένων ιστορικών που βασίζονται σε έρευνες με επιστημονικά κριτήρια , άν τίς αποδεχτούμε ως ορθές , δηλαδή ότι δεν υπήρχε ελληνικό έθνος πρίν τήν ίδρυση τού ελληνικού κράτους , βεβαίως δεν υπήρχε ελληνικό τραγούδι πριν τό 1821 . Δεν διάβασα τίποτα από αυτούς τούς συγγραφείς περί ελληνικού τραγουδιού , αλλά υποθέτω πως ανάλογα με την ορολογία που χρησιμοποιούν για αλλά θέματα δοκεῖ μοι ότι άν έγραφαν περί τού θέματος , θά χρησιμοποιούσαν τόν όρο ελληνόφωνο τραγούδι . Υποπτεύομαι ότι αυτός ο τίτλος εξυπηρετεί κάτι παραπάνω από αγοραστικά συμφέροντα … Νά είσαι καλά .

οπως ακριβως το ειπες, ‘‘θεωριες’’ ‘‘ορισμενων’’ και ‘‘αν τις αποδεχτουμε’’ . και να μην υποπτευεσαι, ειναι πλεον σιγουρο. ευχαριστω, κι εσυ να εισαι καλα. :slightly_smiling_face:

Τί νά κάνουμε φίλε ; Όταν οι επιστήμονες συλλαμβάνουν θεωρίες βασισμένοι σε επιστημονικά κριτήρια καί δεν διαψεύδονται από άλλους επιστήμονες , καί η πραγματικότητα δεν εφαρμόζεται στις θεωρίες τους , αλίμονο στην πραγματικότητα … Δυστυχώς στις ανθρωπιστικές επιστήμες όπως η ιστορία , όταν μία θεωρία δεν διαψεύδεται , ακόμα καί άν είναι σε σύγκρουση με την πραγματικότητα , επικρατεί ως αναφορά στους επόμενους επιστήμονες που προσπαθούν νά αλλάξουν την πραγματικότητα . Στις θετικές επιστήμες αυτό δεν συμβαίνει , ωστόσο ακόμα καί στις βιολογικές επιστήμες εν μέρει συμβαίνει , δεν βλέπεις τι γίνεται τώρα με την υπόθεση του covid19; Θεός φυλάξοι …

1 «Μου αρέσει»

Ρε παιδιά, ελληνικό έθνος δεν υπήρχε στο μέτρο που γενικώς δεν υπήρχαν έθνη, πριν αρχίσει να διαμορφώνεται η ιδέα του έθνους. Αυτό δεν σημαίνει ότι μέχρι τότε υπήρχαν μόνο σκόρπιες μονάδες ανθρώπων χωρίς κοινά πολιτισμικά χαρακτηριστικά.

Κατά τη γνώμη μου ο τίτλος σημαίνει απλώς «1821-2021: Διακόσια χρόνια ιστορίας, από ένα σημαντικό και χαρακτηριστικό ορόσημο μέχρι σήμερα. Ας δούμε το τραγούδι αυτής της ιστορικής περιόδου.» Και είναι ομολογουμένως λίγο άγαρμπος, αλλά μέχρι εκεί.

2 «Μου αρέσει»

Και εν πάσει περιπτώσει, το 1821 (

) και ελληνικό έθνος υπήρχε πλέον, και το από χιλιετίες υπάρχον λαϊκό τραγούδι της υπαίθρου είχε γίνει και αυτό ελληνικό.

1 «Μου αρέσει»

η καλαμπορτσια υπαρχει παντου, σε ολα τα επαγγελματα και τις ιδιοτητες. εκτος αυτου, υπαρχει και κοσμος που σκεφτεται, δεν τρωει αμασητο οτι του πουλανε. οταν πας στην υπεραγορα να ψωνισεις δεν θα διαβασεις τι περιεχει μεσα το προιον? απο που ειναι? την ημερομηνια ληξης? εγω μια φορα ηθελα να φαω χατ ντογκ, και οταν διαβασα τι ειχαν μεσα τα λουκανικα σιχαθηκα, :face_vomiting: δεν τα ξαναβαλα στο στομα.

Αγαπητέ κύριε Πολίτη , μήπως επειδή τό μήνυμά μου ήταν μακροσκελές , δεν τό διαβάσατε ολόκληρο ; Ή σκοπίμως επιλέξατε ένα απόσπασμα εκ τού πονηρού ;

Tο ξέρουμε υποθέτω όλοι ότι όποτε συζητείται η ιδέα του έθνους κάποιοι καταλήγουν να τσακωθούνε, έτσι; Και ιδιαίτερα του ελληνικού, και ακόμη πιο ιδιαίτερα όταν εμπλέκεται και η περίφημη επέτειος των 200 χρόνων.

Έχω διαβάσει και μακροσκελέστερα μηνύματα, αγαπητέ Νικόλα. Αυτό που με προβληματίζει είναι να βρώ πού κρύβεται η πονηράδα, που τυχαίνει να μην την βλέπω. Επέλεξα ένα τμήμα του μηνύματός σου, γιατί απλά αυτό ήθελα να σχολιάσω, όχι κάτι άλλο.

Δεν θά εκφέρω άποψη για σάς Έλληνες υπηκόους τού Ελληνικού κράτους , διότι όπως ξέρετε αγαπητέ κύριε Πέρικλες , εγώ είμαι Βραζιλιάνος υπήκοος καί ανήκω στο βραζιλιανό έθνος με τήν έννοια τού όρου που αναφέρατε . Μα τόν Δία , έτσι για περιέργεια , πιστεύετε ότι οι Ισραηλινοί , με τον ίδιον όρο που αναφέρατε ανήκουν όλοι στο έθνος τόν Ισραηλινών , ή συμβιώνουν δύο έθνη , Άραβες καί Ιουδαίοι εντός τήν χώρα που διοικεί τό Ισραηλινό κράτος ; Εάν ναι , σάς παρακαλώ νά τήν εξηγήσετε στους Άραβες καί στους Ιουδαίους νά την εφαρμόσουν τήν θεωρία , διότι η πραγματικότις δεν εφαρμόζεται στην θεωρία που σάς μάθανε , καί βεβαίως πρέπει νά αλλάξετε την πραγματικότητα. Σάς εύχομαι καλή επιτυχία .

Βλέπω ξέρετε πιο πολλά κι από μένα τον ίδιο για το τι «μου έχουν μάθει». Και για το πόσο λίγο έχω παρέμβει ο ίδιος με προσωπική σκέψη πάνω στην έτοιμη μασημένη τροφή που μου εμφύτευσαν στον εγκέφαλο.

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως.

…τελικά την εκφέρατε όμως

1 «Μου αρέσει»

Τώρα κατάλαβα τήν λογική σας , καί υλικρινά σάς πιστεύω · σάς ζητάω συγνώμη .

1 «Μου αρέσει»

Κύριε Πέρικλες(επειδή δεν γνωρίζω τό επίθετό σας , καί τό : κύριε Περικλή δεν εκφράζει τό ύφος που θέλω νά αποδώσω) , δεν ενδιαφέρομαι ούτε για τίς διανοητικές σας ικανότητες , μήτε τό πως “μασάτε” τίς γνώσεις καί τίς πληροφορίες η αν ο εγκέφαλος σας είναι έφορο έδαφος καί για ποιούς , ενδιαφέρθηκα νά αντιπαρατεθώ σε μία συγκεκριμένη άποψη που γράψατε σέ ένα μύνημα :
“Ρε παιδιά, ελληνικό έθνος δεν υπήρχε στο μετρό που γενηκώς δεν υπήρχαν έθνη πρίν νά αρχίσει να διαμορφώνεται η ιδέα τού έθνους .”
Λοιπόν , για νά μήν διευρύνετε εσείς τόν διάλογο αποφεύγοντας τό κύριο θέμα παίρνοντας τήν προσοχή μου(ας) με σχετικές πτυχές με το μύνημα αλλά ασήμαντες με τό κύριο θέμα τού μηνύματος , όπως κάνατε ακόμα καί σ’αυτήν την περίπτωση , αντί νά εκφέρω τήν γνώμη μου περί τήν διαχρονικότητα τού ελληνικού έθνους , καί από πότε , επέλεξα νά δείξω με ένα γεγονός τής επικαιρότητος κάποιες ιδιαιτερότητες τού “Ισραηλινού” έθνους ότι δεν είναι πάντοτε η ίδρυση τού κράτους που παράγει ένα έθνος , καί όχι νά φιλονικώ μαζί σας περί ανέμων και υδάτων .
Βεβαίως , ποικιλία εθνών όπως τό βραζιλιάνικο παραδείγματος χάριν , εφαρμόζονται στην πραγματικότητα μέ αυτή τήν θεωρία που άρχισε νά διαμορφώνεται από τόν Άγγλο φιλόσοφο Τhomas Hobbes τόν δέκατο έβδομο αιώνα . Οπότε αυτή η θεωρία δεν είναι μία ανοησία , αλλά όπως καί πολλές άλλες χρήσιμες θεωρίες , δεν εφαρμόζονται στην πραγματικότητα όλων τών περιπτώσεων . Έδειξα ως παράδειγμα τό έθνος τών Ιουδαίων που προϋπάρχει χιλιετίες πρίν τό 1948 όταν ιδρύθηκε το κράτος τού Ισραήλ , καί πως μεταξύ Ισραηλινών υπηκόων ο πληθυσμός τού παλαιστινιακού έθνους , που ουδέποτε είχε κράτος , ήταν σε σύγκρουση με τούς συμπολίτες τούς τού ιουδαϊκού εθνους . Ό,τι έγραψα δεν τό έγραψα με σκοπό νά σάς προσβάλλω , καί ομολογώ ειλικρινά ότι δεν πρόσεξα όπως έπρεπε νά μετράω τά λόγια μου , τόσο για νά μήν σας θίξω όσο καί για νά μήν δώσω αφορμή νά ξεφύγετε από τό κύριο θεμα ότι δήθεν σάς πρόσβαλλα καί αρχίσει η αχρηστη φιλονικία ή νά σωπάσω · ούτος ή άλλος αυτά που έγραψα : “η πραγματικότις δεν εφαρμόζεται στην θεωρία που σάς μάθανε” τά μετατρέπω σέ : “η πραγματικότις δεν εφαρμόζεται σε όλες τίς περιπτώσεις στην γνωστή θεωρία όπου εσείς βασίζετε την άποψή σας” (είναι το ίδιο πράγμα , αλλά με τήν ευπρέπεια που απαιτείται , παραδέχομαι ότι τό μύνημά μου πάσχει από απρέπεια καί σέ άλλα σημεία καί διαφέρει με το εντελώς κόσμιο μύνημα σας με την άποψή σας , καί σάς ζητάω συγνώμη για τήν απρέπεια) .
Ο στόχος μου ήταν η εκφορά με συντομία καί ένταση τής απόψεώς μου , στον ίδιον δημόσιον χώρο όπου εκφέρατε την άποψή σας · τό αν σάς προσβάλλω πραγματικά , είναι μία ανεπιθύμητη δυσάρεστη παράπλευρη συνέπεια καί για εμένα . Γνωρίζοντας όμως , τίς πιθανές ευαισθησίες σας , καί τήν αφέλειά μου , θά είμαι στο μέλλον λιγότερο αυθόρμητος καί περισσότερο προσεκτικός , καί δεν θά χάνω τήν ευκαιρία , όπως έχασα σ’αυτήν τήν φορά , νά τηρώ σιγήν ιχθύος , για τό δικό μου τό καλό .
Εγώ στο προηγούμενο μύνημα σε εσάς δεν εξέφερα άποψη για εσάς αλλά σέ εσάς , τώρα αν φθάσατε στο σωστό συμπέρασμα για ποια είναι η άποψίς μου , αυτή δεν είναι παράνομη ή ανήθικη που νά χρειάζεται νά τήν κρύβω καί δεν προσπάθησα νά τήν κρύψω . Έκανα τόν πόνο νά σάς απαντήσω γιατί αναγνωρίζω ότι τό μύνημά μου ήταν απρεπές καί σάς χρωστούσα αυτή την τιμή .

Από μένα, μόνο μία πολύ σύντομη επισήμανση:

Καθ’ όλες τις χιλιετίες αυτές, με μόνη εξαίρεση τον τελευταίον αιώνα της δεύτερης μ. Χ., τον 20όν δηλαδή, οι Ιουδαίοι ποτέ δεν υπήρξαν Έθνος. Η αγία γραφή μιλάει για περιούσιον λαόν του θεού. Έθνη ήταν, την εποχή εκείνη, μόνο οι ειδωλολάτρες λαοί, γιαυτό και ο Ιησούς προέτρεψε για δράση τους μαθητές του με τη φράση «Πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη».

2 «Μου αρέσει»

Δε συνεννοούμαστε εδωπέρα…

Πρώτον, η φράση «δεν υπήρχε ελληνικό έθνος στο μέτρο που δεν υπήρχαν έθνη γενικώς» σημαίνει «δεν υπήρχε αν δεχτούμε ότι δεν υπήρχαν έθνη». Προσωπικά ούτε το δέχομαι ούτε δεν το δέχομαι: είναι μια θεωρία που ο έλεγχός της υπερβαίνει τόσο τον οπλισμό μου όσο και τη θεματολογία του φόρουμ. Απλώς ανέφερα ότι όσοι τοποθετούν τη γέννηση του ελληνικού έθνους τόσο πρόσφατα αυτό εννοούν: ότι «έθνος» είναι μια έννοια που τότε περίπου άρχισε να διαμορφώνεται.

Δεύτερον, ούτε κατά διάνοια δεν είπα πουθενά ότι ένα έθνος ταυτίζεται με το σύνολο των κατοίκων του αντίστοιχου κράτους, περιλαμβανομένων τόσο απίθανων περιπτώσεων όσο π.χ. οι πολιτογραφημένοι μετανάστες, ή ομάδες που σφάζονται και που έχουν διαφορετική καταγωγή, γλώσσα, θρησκεία κλπ.

Επομένως έχουμε αφιοερώσει μερικά μηνύματα στο να συζητάμε/αναλύουμε/διορθώνουμε απόψεις που δεν διατύπωσε κανείς.

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδή , αγαπητέ μου κύριε Πολίτη , λέτε ότι ούτε όταν οι Ιουδαίοι είχαν κράτος με βασιλείς όπως τόν Δαυίδ παραδείγματος χάριν , δεν αποτελούσαν έθνος ασχέτως ότι είχαν τόσο τό ομόγλωσσον , τό ομόθρησκον , τό ομόαιμον , τό ομότροπον , όσο καί δημιούργησαν ένα κράτος με σύνορα καί πολίτευμα όπως υποστηρίζει ο Thomas Hobbes .
Καί γιατί στην εποχή όταν η Ιουδαία ήταν επαρχία τής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας , εκτός από τούς Ρωμαίους διοικητές όπως τον Πόντιο Πιλάτο υπήρχαν οι Ιουδαίοι βασιλείς όπως τόν Ηρώδη , ταυτόχρονα με τούς αρχιερείς όπως τόν Ανά καί τόν Καϊάφα αν δεν ήτανε οι Ιουδαίοι έθνος αλλά απλώς μία θρησκευτική ομαδα ;
Βασιζόμαι στην ίδια γραμματεία που αναφέρατε ως πηγή , αλλά σε ιστορικά στοιχεία καί όχι σε θρησκευτικές αντιλήψεις καί φιλοσοφικούς όρους αυτής τής γραμματείας . Νά είστε καλά .

1 «Μου αρέσει»

Το διάβασα … Συμφωνώ με εσάς ότι χάσαμε χρήσιμον χρόνον , όπου διαφωνώ τηρώ σιγήν ιχθύος για νά μήν χάσουμε περισσότερον .

Μετά από αυτό, να εκφράσω και μια γενικότερη επιφύλαξη:

Είστε σίγουροι ότι έχει νόημα η συζήτηση; Νόημα εννοώ ελπίδες να βγει κάτι καλό, να γίνουμε σοφότεροι.

Αν ήμασταν σ’ ένα ιστορικό φόρουμ, θα υπήρχαν αυξημένες πιθανότητες να βρεθούν συζητητές που να διαθέτουν το υπόβαθρο να σχολιάσουν ουσιαστικά τις απόψεις που εκφράσαμε μέχρι τώρα. Εδώ μόνο κατά τύχη να βρεθεί τέτοιος.

Στο φόρουμ μας εμφανίζει κάποιος μια φωτογραφία αχρονολόγητου οργάνου και βρίσκεται κόσμος να του πει «κρίνοντας από τη φιγούρα, πιθανόν να είναι του Τάδε μάστορα, δείνα δεκαετία». Όταν όμως πω «κατά τη γνώμη μου οι Εβραίοι, στις χιλιετίες της ιστορίας τους, …[οτιδήποτε]», ποια είναι η ελπίδα για κάτι ανάλογο;

Μικρή. Απλώς είχα μια γνώμη και ήθελα να την πω.

2 «Μου αρέσει»