🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

ειναι ο μπαστας, η ο αθανασιου απο την αιγινα…??

μιας και βγηκε απο την αναμόχλευση.

“Για σε μεθώ κάθε βραδιά”

12/6/1948

Κιθάρα, ΚΑΡΙΠΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

Μπουζούκι, ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Μπουζούκι, ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

C__Inetpub_vhosts_greekdiscography.gr_httpdocs_Images_Records_111020_DG 6722  B copy

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

“της γερακίνας γιος”

Πρώτη εκτέλεση:
Βασίλης Τσιτσάνης & Λιζέτα Νικολάου 1975.

R-4544274-1367922894-9941

1 «Μου αρέσει»

δλδ η ενορχηστρωση ειναι του ιδιου του τσιτσανη…?

ο κυρ Παναγιώτης ο Συριανός μας θύμησε και το
“μαννα που με μεγάλωσες”
των Καλδάρα - Τσαουσάκη 1952

Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
Μπαγλαμάς: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΠΑΝΟΣ
Μπάσο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΠΥΡΟΣ
Μπουζούκι: ΚΑΛΔΑΡΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, Μπουζούκι: ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

1 «Μου αρέσει»

ολοκληρο και καθαρο!

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Τί εθνικότητα έχουν οι μάγκες; Βουλγάρικη;

Ανοίγοντάς το από το ΥΤ βλέπω ότι ναι, Βούλγαροι είναι. (Σιγά το πράμα, εμείς παίζαμε τέτοια από τότε που εφευρέθηκε ο τουρισμός.)

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Τι τραγουδάρα….

3 «Μου αρέσει»

Τσιτσάνη συνέχεια …

2 «Μου αρέσει»

Και….

3 «Μου αρέσει»

Γιατί με ξυπνάτε ρε παιδιά;;;

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

τουλάχιστον 20 επανεκτελέσεις.

για το μπαξέ τσιφλίκι (σχόλιο του αναβαστορα).

<Σύνθεση & στίχοι Β.Τσιτσάνη γράφτηκε το 1942 αλλά ηχογραφήθηκε το 1946 COLUMBIA DG 6598 Ήτανε κάποτε κι ένας θρύλος Γιώργος. Δαλαμάγκας. Ένας ταβερνιάρης της παλιάς Θεσσαλονίκης που έκανε την πόλη άνω κάτω όποτε γούσταρε .Αυτόν τον θρύλο τον πήρε ο Τσιτσάνης και τον έμπασε στα τραγούδια του. Κι από τότε Δαλαμάγκας έγινε πρόσωπο οικείο που τραγουδιέται τα βράδια στην Αθήνα, στον Πειραιά, τη Σύρα στην Πάτρα, παντού. Είμαστε γύρω στα 1967 ο Δαλαμάγκας μένει πια στο γηροκομείο της Σταυρουπόλεως. Απέναντι από το γηροκομείο ένα καφενεδάκι πάνω στην Λαγκαδά να πίνει καφέ γιατί είχε και μέσον να βγαίνει από το γηροκομείο. Καταγωγή από την Θράκη γεννημένος το 1905, ηρθε στη Θεσσαλονίκη 5 χρονών. Το 1932 άνοιξε το πρώτο του μαγαζί ήταν ένα παλιό τζαμί και το έκανε ταβέρνα με όνομα Το Σιντριβάνι. Το δεύτερο ήταν τα Κούτσουρα, άνοιξε το 1935 και το κρατησε 10 χρόνια στην Νικηφόρου Φωκά 18 εκεί γνώρισε και έναν Εβραίο συμπολίτη του με πολλά λεφτά τον Ραούλ. Μεγάλος γλεντζές, είχε σχέση με τα καπνά έβγαζε πολλά χιλιάρικα, και πηγαίναμε στο Μεντιτερανέ και μετά κρουαζιέρα στο Θερμαϊκό. Είχαμε πάντα μαζί μας ορχήστρα με βιολιά και ωραίες γυναίκες. Κι όταν ερχόμασταν στο κέφι ο Ραούλ πέταγε το πίανο στη θάλασσα ίσα με είκοσι πιανα θα ΄χε πετάξει στη θάλασσα. Τον Τσιτσάνη τον πήρε στο μαγαζί μετά από μεγάλη πίεση του διευθυντή της Αστυνομίας Μουσχουντή που είχε ακούσει τον Τσιτσάνη που δούλευε τότε στο Κέρκυρα το μαγαζί και του άρεσε πολύ και έτσι πίεσε τον Δαλαμάγκα να τον πάρει. Εκεί έγραψε και το τραγούδι στου Δαλαμάγκα την ταβέρνα πάνε πρόσωπα μοντέρνα και έβαλε και το όνομα του στο τραγούδι Χατζή Μπαξέ (Μπαξέ τσιφλίκι).>

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»