Ψάχνω έναν τραγουδιστή εδώ και χρόνια :( Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!

Ο Νίκος Ρομάν δεν είναι σίγουρα, γιατί οι πληροφορίες που πήρα είναι εντελώς διαφορετικές. Κατ’ αρχάς είχε διαφορετικό ονοματεπώνυμο από τον Νάσο Ρομάν (το πραγματικό εννοώ). Επίσης ο Νίκος Ρομάν έζησε και πέθανε στις Η.Π.Α., ενώ ο Νάσος Ρομάν πέθανε στην Αθήνα το 1996. Και πολλές άλλες διαφορές. Δεν είναι σίγουρα το ίδιο πρόσωπο. Αυτό με την μνήμη είναι σωστό :frowning: Άρχισα τις ταινίες, όσες βρήκα ολόκληρες, θα δούμε…

3 «Μου αρέσει»

δεν πας μια βολτα απο το ληξιαρχειο μηπως βγαλεις καμια ακρη?

Καλημέρα! Γνωρίζω τα στοιχεία του, τα πάντα. Τραγούδια του θέλω να βρω, να τον ακούσω.

1 «Μου αρέσει»

Δεν υπάρχουν πουθενά αρχεία ηχογραφήσεων ονλάιν; Όπως για τα ρεμπέτικα (+γύρω γύρω) έχουμε το Σίλαμπς, για άλλες μουσικές ή για κάθε μουσική ανεξαρτήτως είδους δεν υπάρχει τίποτε;

Το discogs πάντως (που δεν έχει ηχογραφήσεις, έχει στοιχεία δίσκων, παγκοσμίως) δεν τον γνωρίζει. Αυτό μάλλον το έχετε ήδη ψάξει από τα πρώτα.

Άλλα παρόμοια σάιτ δεν ξέρει κανείς;


Ιδέα…

Προ πολλών ετών, όταν ακόμη έβγαιναν δίσκοι βινυλίου, το Κέντρο Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας (ΚΕΕΛ) της Ακαδημίας Αθηνών κατάρτιζε τους καταλόγους μιας κάπως σαν Εθνικής Δισκοθήκης: είχαν (υποτίθεται) αντίτυπο από κάθε ελληνικό δίσκο, και εκείνο τον καιρό πέρναγαν τα στοιχεία των δίσκων σε καρτέλες. Είχα δουλέψει λίγο εκεί ως φοιτητής, και θυμάμαι ότι είχα παρατηρήσει πως ο ρυθμός καταγραφής ήταν πιο αργός από τον ρυθμό που έβγαιναν καινούργιοι δίσκοι, άρα νομοτελειακά η καταλογογράφηση θα ήταν πάντα πίσω. Χώρια που δε γινόταν ψηφιακά αλλά παραδοσιακά, οπότε σύντομα μετά θα προέκυψε και η ανάγκη να ψηφιοποιηθούν (χειροκίνητα φυσικά) όλες οι καρτέλες.

Λίγο καιρό έκατσα εκεί, κι έτσι ποτέ δεν έμαθα περισσότερα: αν η δισκοθήκη ήταν όντως τόσο πλήρης, και τι απέγινε η αποδελτίωσή της. Αλλά πάντως μπορεί κανείς να κάνει μια ερώτηση εκεί.

Μήπως στην ταινία με τη Βασιλειάδου δεν εμφανίζεται με το καλλιτεχνικό του αλλά με το κανονικό όνομα; Γνωρίζουμε πότε το άλλαξε;

Πρόκειται για την «Εθνική Δισκοθήκη», όπου βάσει του ν.δ 4545/1966 « Της εκδιδομένης εν Ελλάδι ή εν τη αλλοδαπή υπό Ελλήνων δημώδους ή λαϊκής (αστικής) μουσικής επί δίσκων κατατίθενται εκάστοτε δωρεάν υπό του κατασκευάσαντος εργοστασίου ή του εισαγωγέως, προκειμένου περί κατασκευής εις το εξωτερικόν, δύο αντίτυπα του δίσκου εις την Δισκοθήκην του Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Λαογραφίας».

Πολύ φοβάμαι, πάντως, ότι αφενός η σχετική καταγραφή έχει μείνει σε χειρόγραφο επίπεδο, και αφετέρου είναι μάλλον ατελής η συγκομιδή δίσκων, λόγω πιθανολογούμενης, διαχρονικά, μη ανταποκρίσεως των εταιριών στα κελεύσματα του εν λόγω προεδρικού διατάγματος…

1 «Μου αρέσει»

Παρ’ ότι Κέντρο Λαογραφίας, δεν είχα αντιληφθεί ότι αφορά δίσκους που κάπως να μπορούν να θεωρηθούν λαογραφικού χαρακτήρα (δημώδους ή λαϊκής (αστικής) μουσικής), νόμιζα ότι αφορά κάθε δίσκο γενικώς.

Τώρα, έτσι όπως μας τα λέει το ν.δ 4545/1966, πάρ’ τ’ αβγό και κούρευ’ το. Ακόμη και χωρίς τα υπόλοιπα προβλήματα, …

…τρέχα γύρευε ποιος δίσκος μπορεί να θεωρηθεί δημώδους ή λαϊκής μουσικής. Τα ελαφρά πάντως μάλλον όχι.

[Άσχετο: πάντως ας σημειώσουμε τη χρήση του όρου «λαϊκή (αστική) μουσική» σε νομικό κείμενο του 1966!]

Αυτή η έκφραση μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό ως πιθανή πρώτη πρόταση μιας απάντησης στο #26 του Άνθιμου, όσο ακόμα διάβαζα τη δημοσίευσή του.

Πράγματι!

μαλλον να απευθυνθεις σε συλλεκτες δισκων βινιλιου. η να πας σε στεκια που πουλανε δισκους, η να μπεις σε σελιδες στο φατσοβιβλιο, που πουλανε βινιλια και να ρωτησεις, ολο και καποιος παλιος θα ξερει κατι. αν οντως εβγαλε δισκους, ολο και σε καποιου το ραφι θα βρισκονται.

1 «Μου αρέσει»