Τρελέ Τσιγγάνε - Αγάπη που ΄γινες Πατρότητα (+αρχείο δικών)

Δεν έχω ρωτήσει κάτι τέτοιο εγώ τον κ. Νίκο. Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει ποιος γουστάρει ποιον.
Πάντως σωστά όσα επισημαίνεις και πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας έχει μεταφέρει ο κ. Νίκος.

Ναι σωστά, δεν ήσουν εσύ. Στον σμχζ8 απαντούσε…

Εξαιρετικά σημαίνον το ντοκουμέντο του Δάσκαλου από το μακρινό 1975 και το υπέροχο “Παρασκήνιο”, που μας επιδαψίλευσε ο Νίκος Πολίτης και τον ευχαριστώ θερμά. Άλλωστε πάντοτε off λέγονται τα σημαντικά. [Όπως π.χ. τα λεγόμενα, πάλι στο “Παρασκήνιο”, του Μπαγιαντέρα όμως στα … διαλείμματα, που δυστυχώς δεν τα “τράβηξαν”]. Αναφορικά με την “ταμπακέρα” (ήγουν λογοκρισία ή και αυτολογοκρισία): “Πόσο παραπάνω παλικάρι φαντάζει σήμερα ο Αγγούρης”!!!

     [i]Υ.Γ. Πρέπει οπωσδήποτε να μεταφερθεί το κείμενο, όπως γράφει παραπάνω ο Γιώργος Παρίδης.[/i]

Δύσκολο να βρεθεί άκρη στο θέμα της πατρότητας για αρκετές συνθέσεις.

Όσον αφορά στη “Συννεφιασμένη Κυριακή”, και ο Γκούβερης ως στιχουργός μπαίνει με ερωτηματικό, μια και η αγαπημένη του ομάδα για την ήττα της οποίας υποτίθεται πως έγραψε τους στίχους αυτούς, η “Αθλητική Ένωση της Λάρισας” ιδρύθηκε το 1964…
Που σημαίνει πως ο Γκούβερης περιέγραψε ένα προσωπικό του βίωμα που θα ένιωθε, τουλάχιστον 17 ολόκληρα χρόνια μετά…

Υπάρχει και μια χειρόγραφη δήλωσή του που περιλαμβάνεται στο Ιστορικό Αρχείο Βασίλη Τσιτσάνη, μέρος του οποίου δημοσίευσε στο περιοδικό “Ταχυδρόμος” το 2004 ο Κώστας Χατζηδουλής.
Το χειρόγραφο-ντοκουμέντο αναφέρει:
«Ο κάτωθι υπογεγραμμένος Αλέκος Γκούβερης δηλώ ότι συνέβαλα στην αποπεράτωσιν των στίχων της “Συννεφιασμένης Κυριακής” του Βασίλη Τσιτσάνη δια της προσθήκης ενός και μόνο κουπλέ.
Δια την ως άνω δευτερεύουσαν βοηθητική προσφορά μου θέλω λάβω το 20% των επίτων στίχων δικαιωμάτων του.
Εν Αθήνας τη 17/9/1947, ο δηλών Αλέκος Γκούβερης.»

Ο Ρούτσης, πάλι ως στιχουργός του συγκεκριμένου, δεν δικαιώθηκε στη δικαστική διαμάχη, όπως σημείωσε και ο Νίκος.
Άρα, με επιφύλαξη πρέπει να αναφέρονται οι δημιουργοί, σε μερικές περιπτώσεις.

Ίσως, στο μέλλον, να υπάρξει η δυνατότητα στη βάση δεδομένων ενός υπολογιστή να μπαίνουν οι στίχοι π.χ. των Ρούτση, Τσιτσάνη κ.λπ. και να ελέγχεται η συχνότητα χρήσης λέξεων, ο τρόπος σύνταξης, όπως και άλλα χαρακτηριστικά γραφής, έτσι ώστε να εξάγονται πιο ασφαλή συμπεράσματα για τους δημιουργούς. :241:

Η ΑΕΛ όντως ιδρύθηκε το 1964 αλλά από συγχώνευση 4 άλλων ομάδων που προυπήρχαν (Λαρισαικός, Τοξότης, Ηρακλής, Άρης).
Κάθε γειτονιά και μία ομάδα …
Όπως προαναφέρθηκε και από άλλους παραπάνω, ο Γκούβερης αναφερόταν στον Λαρισαικό και συνεπώς δεν στέκει αυτό που γράφεις.
Τώρα αν υπήρχε ο Λαρισαικός το επίμαχο έτος 1947, τι να σου πω …
Δεν … ενθυμούμαι :089:…