Τραυματιας ο μπαγλαμας:(

Τελικά φίλε BLEKOS δεν μας είπες τί έγινε με τον μπαγλαμά;

Aν ΚΑταλαβα καλα απο αλλο ποστ,ο μπαγλαμας αναπαυεται εις τοπον χλοερον πλεον!!μας χαλασε ο μπαγλαμας,και εμεινε η ταστιερα χηρα!!:247:

Χαιρετε,ο μπαγλαμας βρισκεται ακομη χωρις χορδες και περιμενει τη γιατρεια του,ξεκινησα να παραγειλλω απο το διαδικτυο μια κολλα titebond,βρηκα στη σελιδα του Ματσικα μα η ελαχιστη παραγγελια ειναι 20 ευρω και η κολλα εχει 8.Αρχικα σκεφτηκα να παρω και κατι αλλο…μα ουσιαστικα δε χρειαζομαι κατι αλλο.Εριξα τη ματια μου σε καποια μαγαζια με χρωματα κλπ εδω,δεν την ειχε κανεις.

:258:

Υπάρχει κάποιος Καρελλάς που τις πουλάει.Μη με ρωτήσεις που είναι και τι δεν γνωρίζω δυστυχώς.Μου τον πρότειναν σαν τον μοναδικό που τις βρήσκεις εύκολα,αλλά και εδω πληρώνεις καλά… Αλλά υπάρχει και η Rakoll που την βρίσκεις βασικά μόνο Θεσσαλονίκη η τηλεφωνικά στο 030420125 η στον Καρελλά όπως και την Titebond.
Νομίζω είναι αυτό,για δες:
http://www.karellas.gr/product.php?id=123

Να μαστε παλι.Ετοιμος ο μπαγλαμας.Η κολλα που χρησιμοποιησα ειναι η παρακατω της bison,ρωτωντας απο δω κι απο κει μου ειπαν οτι ειναι καλη και δυνατη και αντεχει σε υγρασιες κλπ,δεν εχουν titebond στο νησι…δεν την ξερει κανεις:mad:.Σας παραθετω φωτο:088:
Χρησιμοποιησα ενα ημερολογιο:) ωστε οι σφικτηρες να πιασουν σταθεροτερα και να μην πληγωσουν το ξυλο,ωστοσο στο τελικο αποτελεσμα αν παρατηρησετε φαινεται η ρωγμη στο μανικι,δεν εξαφανιστηκε εντελως…οφειλεται σε δικο μου σφαλμα;

ΥΓ-Μιας και φαινεται η ρωγμη,μου μπηκε η ιδεα να τον ξυσω και να τον βαψω.Το βαψιμο του ειναι περα για περα ατημελητο,ωστοσο οποιος τον εβαψε του εδωσε ενα περιεργο μελιτζανι χρωμα.Απο βερνικια τι συστηνετε;-Συν το οτι κατω απο το καπακι του χορδοστατη(στο καπακι του οργανου) το ξυλο ειναι αβαφο!!!
Η διαδικασια οπως την εχω κατα νου ειναι:
α)τριψιμο με 300αρι γυαλοχαρτο
β)περασμα 1ο χερι
γ)τριψιμο με 500αρι Γυαλοχαρτο
δ)περασμα δευτερο χερι

(αμα εχω παραλειψει κατι πειτε μου)