ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ Τ. ΜΠΙΝΗ

Μοίρα κακιά (Μαν. Χιώτη) Εκτέλεση: Τάκης Μπίνης-Ευαγ. Μαρκοπούλου ODEON G-A7745
Παραμιλώ-παραμιλώ (Γ. Λαύκα) Εκτέλεση: Τάκης Μπίνης-Στέλλα Χασκίλ PARLOFON B-74251
Βάσανα-βάσανα (Σπ. Περιστέρη) Εκτέλεση: Τάκης Μπίνης-Ευαγ. Μαρκοπούλου B-74297
Το Κατινάκι ξέχασες (Ε. Μωραΐτου) Εκτέλεση: Στέλλα Χασκίλ-Τάκης Μπίνης ODEON G-A7650
Ψάχνω τα υπόλοιπα.
<FONT SIZE="-1">σ.σ. Το “Ε. Μωραΐτου” είναι ψευδώνυμο του Σπ. Περιστέρη. Είναι μάλλον το πατρικό της γυναίκας του.</FONT>

Καλά, βρήκα κι ένα άλλο με Μπέλλου-Μπίνη!!!
την ΑΣΤΕΡΩ!!!

“Ακούμπα, ακούμπα, ακούμπα, ακούμπα Αστέρω
σε μένα, σε μένα, σε μένανε το γέρο
σε με που τα χω όλα,
καρδιά και πορτοφόλα.
Ακούμπα, ακούμπα Αστέρω
σε μένανε το γέρο”

Με μουσική βέβαια -του ρεφραίν μόνο- το γνωστό και μεγάλη επιτυχία της εποχής “ακουμπατσερο”
ΤΕΛΕΙΟ!!!

Αδέλφιααααα ΣΟΣ!!!
Ποιός γνωρίζει στοιχεία (κωδικό, χρονολογία) για το τραγούδι του Χιώτη με τον Μπίνη: ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ, ΚΑΤΩ ΧΕΡΙ

Θέε μου βάλτ’ το χέρι σου
γιατί θα παλαβώσω
και κάνε το κορίτσι μου
να μη γκρινιάζει τόσο

Μην τυχόν σε θέση δύσκολη με φέρει
και δουλέψει πάνω χέρι, κάτω χέρι.

  • Φίλε ʼρη Ν. σου στέλνω με mail λίστα 80 περίπου τραγουδιών του Τάκη Μπίνη που έχω στη συλλογή μου.
    (Την ίδια λίστα την έστηλα πριν λίγο καιρό και στην Ιωάννα Κλειάσιου για το βιβλίο της, σχετικά με τη βιογραφία του Τάκη Μπίνη).

Περιμένω απάντηση ότι το έλαβες, κλπ και σε παρακαλώ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΜΕΛΗΣ (ακόμα περιμένω απάντησή σου για τις λίστες “ΝΤΟΥΕΤΑ” και “ΤΡΙΦΩΝΙΕΣ”, παρ’ όλη την έξτρα υπενθύμιση!!).

Σ.Π.

  • ʼρη, σε μια πρώτη προσπάθεια να βοηθήσω κι εγώ στην καταγραφή του συνολικού έργου του ΜΑΡΚΟΥ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ, σου στέλνω επίσης με mail λίστα των τραγουδιών του που έχω στη συλλογή μου.

(Περιττό να επαναλάβω με λεπτομέρειες πως περιμένω ΑΠΑΝΤΗΣΗ …φέτος και όχι του χρόνου!!).

Σ.Π.

Κύριε Σάκη η λίστα που μου στείλατε περιλαμβάνει μόνο τα γνωστά (για μένα) τραγούδια του Μπίνη. Για τα τραγούδια που σας έστειλα δεν έχετε κάποιο στοιχείο? (χρονολογία, κωδικό εταιρίας κλπ). Αυτά βασικά με ενδιαφέρουν. Για τα υπόλοιπα 190 έχω πλήρη στοιχεία (και διασταυρωμένα).
Περιμένοντας απάντησή σας. Ευχαριστώ.
Ιωάννα

Αγαπητή κ. Ιωάννα, πέρα από τις λίστες που σας έστηλα για τον Τ.Μπίνη, δυστυχώς, μέχρι στιγμής, δεν έχω απολύτως κανένα άλλο στοιχείο. Αν θέλετε, κάντε κάποια αναζήτηση στις λίστες μου μήπως και βρείτε στοιχεία των τραγουδιών που ψάχνετε. Θα ψάξω κι εγώ παράλληλα, συγκρίνοντάς τες με τη δική σας λίστα.
Σας στέλνω και mail.
(Συμπαθάτε με για τον πληθυντικό, αν και προσωπικά κάθε φορά που αναγκάζομαι να τον χρησιμοποιήσω νοιώθω μάλλον άβολα).

Με εκτίμηση και καλή δύναμη

Σ.Π.

Καλέ, εγώ έγραψα στον πληθυντικό γιατί μου είπατε-είπες πως έχουμε και κάπου 25 χρόνια ηλικιακή διαφορά… Εντάξει θα μιλάμε ενικό.
Περιμένω νέα σου και μιλάμε με mail & τηλέφωνα.