Τρίχορδο παλαιικο

Το πρώτο από τα τρία όργανα που έπιασα να φτιάξω μέσα στην καραντινα.
Το σκάφος το είχα κάνει κάποια χρόνια πριν και δυστυχώς δεν είχα προσέξει τον τακο με αποτέλεσμα να έχω λίγο χοντρό μανίκι. Δοκίμασα να βάλω λεπτό φύλλο χαλκού στη διακόσμηση αλλά δυστυχώς οξειδωθηκε εύκολα και δε “δείχνει” :slight_smile:

Μήκος χορδης 66cm
Σκάφος 37x22x17 κερκυραϊκή Καστανιά 50+ ετών
Καπάκι έλατο απλή ποιότητα πάχος περίπου 2,5mm στην περιοχή του καβαλάρη.
Ταστιέρα έβενος
Μανίκι μαόνι,βεγκε,φλαμούρι (Σοφιανός)
Καμάρια φτιαγμένα από τα περισσεύματα του καπακιού κολλημένα ώστε να έχουν πάχος 5,5mm περίπου.

Το όργανο πριν τη γομαλακα περάστηκε με vernice bianca (αυγό μέλι κλπ). Σίγουρα τόνισε τα νερά του ξύλου πολύ κι έδωσε ένα πιο ζεστό χρώμα.

Πιστεύω ότι με ένα πιο σωστό σεταρισμα και αλλαγμα στα κόκκαλα που τα έκανα με βιασύνη το όργανο θα έχει ακόμα πιο σωστό ήχο. Μπάσα δεν έχει πολλά…αλλά έχει ωραίο δυνατό ήχο ότι πρέπει για προπολεμικά.

Εδώ σε ένα πρώτο παίξιμο στο εργαστήρι




received_220775716524444





16 «Μου αρέσει»

Έχεις ανέβει στην οργανοποιία ρε Μήτσο! Και η κομπανία έκτακτη και πλήρης!

5 «Μου αρέσει»

New Generation of ρεμπετικο τυπου Κερκυρας!
Έχουμε φτιάξει όμορφο παρεάκι.
Για την οργανοποιια έχουμε ακόμα πολύ δρόμο εμπρός μας, αλλά είναι ωραίο που το ξανάπιασα πάλι.
Είχα μπεί σε τριπάκι να χαρίσω τα πάντα σε φίλους γιατι δεν το έβλεπα να ξαναφτιάχνω…και ήρθε η καραντίνα να με βάλει σε τάξη…τώρα δεν το ξαναφήνω!

6 «Μου αρέσει»

Μην το αφήσεις, ειδικά τώρα που βρήκες και καινούρια κομπανία! Να ακούγεται και λίγο καρτζιγάρ ανάμεσα στις καντάδες…

2 «Μου αρέσει»

Συγχαρητηρια. Αν προσεξεις ελαχιστα τη γεωμετρια σου, εχεις πεσα μεσα τελειως στην αισθητικη. Μπραβο. Και εχω παρακολουθησει και κατι παιξιματακια σου, πολυ καλη πενια.

1 «Μου αρέσει»

Να’σαι καλά!
Υπάρχουν αρκετά πράγματα που θέλουν βελτίωση και πιστεύω ότι θα γίνουν με το χρόνο τους.
Αυτό το στυλ οργάνου, ήθελα πάντα να το προσεγγίσω και νομίζω πως θα ξανακάνω άλλο ένα σίγουρα, στο ίδιο καλούπι ,μιας και το αποτέλεσμα είναι ενθαρρυντικό… περίμενα ότι θα θύμιζε τζούρα στον ήχο.
Απλά θα κοιτάξω να έχει πιο σωστό μανίκι και μάλλον 68αρι για να δω τη διαφορά.

3 «Μου αρέσει»

Πρόσεξα ιδιαίτερα την εξαιρετική, λιτή ομορφιά της κεφαλής, και μάλιστα σκάλωσα μ’ αυτή τη γωνίτσα με τις άσπρες ρίγες που λες κι έρχεται σε διάλογο με την ταστιέρα με τα τάστα! Τι εμπνευσμένο!

3 «Μου αρέσει»