Το μονοπάτι τίνος είναι;

Ρε παιδιά το μονοπάτι
(Μες στη ζωή δρόμοι ανοίγονται σωρό…)

ενώ ήξερα ότι είναι
Μουσική: Γιώργος Μουζάκης
Στίχοι: Αλέκος Σακελλάριος & Γιώργος Γιαννακόπουλος & Χρήστος Γιαννακόπουλος

έβλεπα χθες ένα επεισόδιο του μινόρε της αυγής
που λέει ότι είναι του Τσιτσάνη.
(επ. 14 στο 09:40)

Τα φώτα σας διότι είναι από τα πολύ αγαπημένα μου κομμάτια.

Των Γ. Μουζάκη (μουσική) και Σακελλάριου - Γιαννακόπουλου (οι στίχοι).

Του Μουζάκη. Αυτά στην τηλεόραση, δεν ειναι οτι δεν ψάχνονται(πολλές φορές ομως ετσι ειναι) αλλά πολλές φορές ή συγχύζονται και βάζουν κάτι λάθος ή πάνω στην πληθώρα του υλικού που διαχειρίζονται παλι κανουν λάθος. Και στην Υγεια μας με τον Παπαδόπουλο, είχαν αφιέρωμα στον Χιώτη και έβαλαν για ένα τραγούδι του οτι Μουσική: Χρ. Κολοκοτρώνης (σε αφιερωμα του ΧΙώτη τωρα). Ακόμα χειρότερα, είχα αγοράσει 2 CD του Μητσάκη (διπλό CD) με τον τίτλο Παίξε Μητσάκη μου!! Και σε ένα απο τα 2 είχε τραγουδι το Οταν θα λάβεις αυτό το γράμμα. Και το είχε μουσική-στίχοι του Μητσάκη ενώ η Μουσική είναι του Ζαμπέτα. Φαίνεται κάποιος θα τους είπε οτι ο Μητσακης εγραφε παντα και μουσικη και στιχους ο ιδιος και τα γραψανε ολα οτι ειναι Μουσικη-Στιχοι Μητσακη χωρίς να το γυρέψουν περεταίρω.

Σύνθεση Μουζάκη και στίχοι των Σακελλάριου-Γιανακόπουλου 1952 ερμηνεύουν Καίτη Μπεληντα- Τρίο κιτάρα- Έλσα Λαμπο
Parlophon B 74252

Το τραγούδι το εκτέλεσε και ο Τσιτσάνης μαζι με τη Μαρίκα Νίνου, σε ζωντανή ηχογράφηση στο κέντρο του Τζίμη του Χοντρού (μέσα 1955).

2 «Μου αρέσει»