Το δάκρυ μας σταλιά σταλιά

Καλησπέρα φίλες και φίλοι αν και όχι ρεμπέτικο τραγούδι αλλα λαϊκό μου αρέσει,νομίζω πως παίζεται στην εκτέλεση με τον Πουλόπουλο με τρίχορδο, παρακαλώ πολύ μήπως κάποιος γνωρίζει το μουσικό που παίζει το ταξίμι και το τραγούδι μου αρέσει πάρα πολύ και θα ήθελα να μάθω για αυτόν και να ακούσω και αλλα τραγούδια που έχει παίξει.
Ευχαριστώ πολύ

Δεν νομίζω ο “πρώτος μπουζουξής” του βίντεο να είναι αυτός που ακούμε στο πλέη μπακ…

1 «Μου αρέσει»

Σωστά. Είναι πλαίυ μπακ.

Kαι όχι μόνο πλεημπάκ, αλλά και χοντροκομμένο. Έφτιαξαν την «ορχήστρα» με όποιους μουσικούς κατάφεραν να βρούν, με τις «αμοιβές» που προσέφεραν. Έτσι, ντράμς δεν βλέπουμε ενώ τα ακούμε, όμως ακορντεόν δεν ακούμε, ενώ το βλέπουμε. Ο «πρώτος μπουζουξής» κάνει κάποιους “δύσκολους δακτυλισμούς” στην οκτάβα (2.48) που όμως ούτε και αυτούς τους ακούμε…

1 «Μου αρέσει»

αφου ειδα οτι ξανα ανοιξε το νημα , προφανως δεν παιζουν αυτοι που βλεπεις … παιζει ο μπουζουξης στελιος ζαφειριου με τετραχορδο. Σε ολα του πουλοπουλου, μερικα του βοσκοπουλου, πολλα απο ελληνικες ταινιες που νομιζουν οτι τα εχει παιξει ο ζαμπετας, παιζει ο ζαφειριου. γενικα εχει παιξει σχεδον ολη τη ελληνικη δισκογραφια τησ εποχης του . Ακομα και με την μπελου που εκανε ενα φοβερο ταξιμι στο μινορε τησ αυγης