Τι γίνεται με αυτόν το καβαλάρη?

Σε κανένα όργανο δε θα συνιστούσα να μείνει το καπάκι εντελώς λευκό.
Ούτε και στο ούτι ή τη λαύτα, κι`ας το θέλει έτσι η παράδοση της κατασκευής τους !

Υπάρχουν φόρμουλες εμποτισμού, που μπορούν να παρέχουν την απαραίτητη προστασία, χωρίς να αλλοιώσουν το ηχητικό, αλλά ούτε και το αισθητικό αποτέλεσμα. Δηλαδή, το καπάκι θα φαίνεται σαν να είναι εντελώς αλουστράριστο, αφού δεν θα έχουμε δημιουργήσει κάποιου είδους «φιλμ». Ό,τι έχουμε βάλει, θα έχει περάσει στα μεσοκυττάρια διαστήματα, αφήνοντας έτσι τους πόρους ανοιχτούς.

Βέβαια πάλι χρειάζεται κάποια προσοχή. Η προστασία δεν είναι απόλυτη, αφού μπορεί να μαζευτεί η σχετική «βρώμα» στους ανοιχτούς πόρους του ξύλου.

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ με την σειρά μου.Είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά δεν πειράζει.Όταν κάποιος αγοράζει ένα όργανο από κάποιον οργανοποιό,αν πρόκειτε για παραγγελία πιθανόν να έχει συζητηθεί από πριν τι ξύλα έχουν χρησιμοποιηθεί.Αν όμως αυτό το όργανο πωληθεί απο τον αγοραστή του σε άλλο αγοραστή,και μετά σε άλλον και πάει λέγοντας,κάποια στιγμή ίσως ο ιδιοκτίτης του οργάνου να μην ξέρει τι ξύλα έχουν χρησιμοποιηθεί,τι χρώματα,λούστρα,βερνίκια κ.τ.λ.,και φυσικά ποιός είναι ο τρόπος με τον οποίο κατασκευάστηκε το όργανο.Δεν θα έπρεπε λοιπόν ο κατασκευαστής να συντάσει ένα έντυπο με το οποίο θα δίνει στον αγοραστή όλες τις πληροφορίες για το όργανο που έχει αγοράσει αλλά ακόμα και φωτογραφίες κατά την φάση δημιουργίας του οργάνου?Αυτό θα βοηθούσε πολύ τους μουσικούς αλλά και τους ίδιους τους οργανοποιούς να επισκευάσουν το εν λόγω όργανο αν χρειαστεί.Θα μου πείτε ο οργανοποιός που ίσως το επισκευάσει μάλλον θα ξέρει πως δημιουργήθηκε το όργανο.Ίσως όμως να μην ξέρει μετά από κάποιος άλλος οργανοποίός μετά από 50 χρόνια.Επίσης θα ήταν καλό να γράφεται σε αυτό το έντυπο τι επισκευές έχουν γίνει στο όργανο,πότε και από ποιόν.Αυτό θα μπορούσε να επιρεάσει θετικά την μεταπωλητική αξία του.
Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο από τους οργανοποιούς?

Πολυ σωστη η σκεψη σου Αποστολε μου , αλλα μαλλον αναφερεσαι σε ιδανικες καταστασεις
που αφορουν προτυπα αλλων κρατων …

Παραδειγμα , απο το ΙΚΕΑ πηραμε επιπλα σουηδικα και ειχαν ολα ο,τι προανεφερες , με λιγα
λογια αψογα τυπογραφημενες οδηγιες και σαν τυφλοσυρτης συναρμολογηθηκαν ολα τα κομματια !

Ελα ομως που πηραμε κι ενα γραφειο απο το Praktiker , βουλγαρικης προελευσης , με εγκλειστη
μεσα του μια “μπακαλοσημειωση” του ποδαριου και φυσικα φτυσαμε αιμα για να το μονταρουμε …

Λοιπον θεωρω , οτι αυτο επιβαλλεται να υπαρχει σε “ολα” τα αντικειμενα που αγοραζουμε και
μαλιστα , ενα παραπανω στα χειροποιητα για τους γνωστους λογους , αλλα σε εντυπο
αξιοπρεπες και οχι σημειωσεις προχειρες , με πληρη αναλυση ολων των στοιχειων …

Ειναι ενα ακομα βημα στον πολιτισμο …:088:

Ένας έμπειρος οργανοποιός ξεχωρίζει και τα ξύλα και τις προηγούμενες …“πινελιές” σε ένα όργανο.
Το “σκανάρει” με το βλέμμα του.

Φυσικά και το σκέφτηκα αυτό!Αλλά τι γίνεται με έναν άπειρο?Άσε που αν υπάρχουν όλα τα παραπάνω σε ένα έντυπο-βιβλιαράκι,θα έκανε την ζωή εύκολη στους άπειρους οργανοποιούς και στους μουσικούς που συνήθως δεν ξέρουν πως φτιάχτηκαν τα όργανα τους.Θα μου πείτε:“Μπουζούκι παίρνω ρε φίλε!Όχι αυτοκίνητο” .Αλλά εγώ πιστεύω πως πραγματικά χρειάζεται.
Εδώ εγώ κουτάλια θέλω να αγοράσω και δεν ξέρω ούτε από το ξύλο είναι,ούτε με τι μηχάνημα θα τα φτιάξει ο (Τούρκος μάλλον) οργανοποιός,ούτε αν τα βάψει και με τι.Ξέρω μόνο ότι βολεύουν στο χέρι και ότι έχουν καλό ήχο ΤΩΡΑ.

Αν είχες μπουζούκι με βιβλιάριο service, θα έγραφες μία ζημιά όταν θα ήξερες ότι θα έριχνε την τιμή μεταπώλησης;:089:

Ίσως ναι.Αλλα αυξάνει την εμπιστοσύνη του επόμενου αγοραστή του οργάνου προς εμένα ή τον οργανοποιό αλλά και την αξιοπιστια του οργάνου.Και ειδικά αν η αγορά γίνει από μακριά(μέσω internet).

Αυτό που περιγράφετε, είναι το «Πιστοποιητικό Γνησιότητας» του οργάνου, κάτι που βέβαια δε συνηθίζεται να δίνεται στην Ελλάδα.

Σε ένα τέτοιο πιστοποιητικό, αναγράφεται το έτος κατασκευής του οργάνου, ο κατασκευαστής του που το υπογράφει και συνοπτικά μιά περιγραφή του που αναφέρεται στα υλικά, τον τρόπο κατασκευής και τις τυχόν κατασκευαστικές ιδιαιτερότητες, καθώς επίσης και ο κάτοχος.

Η συντήρηση επίσης σημαντικών μουσικών οργάνων, θα πρέπει να συνοδεύεται από ανάλογο σημείωμα επισκευής, όπου θα πρέπει να περιγράφονται όλες οι φθορές και τα προβλήματα πρίν την επισκευή, καθώς και ο τρόπος συντήρησης και οι τεχνικές που ακολουθήθηκαν. Καλό είναι να δίνεται επίσης και ένα φωτογραφικό αρχείο όλων των εργασιών.

Τα όργανα μεγάλων παλαιών κατασκευαστών, συνοδεύονται πάντα από τα ανάλογα πιστοποιητικά. Τα πιστοποιητικά αυτά, υπογράφονται πάντα από κάποιον Maestro Luthier ( τέτοιοι υπάρχουν μόνο καμμιά δεκαριά στον κόσμο !). Με την έκδοση του πιστοποιητικού , καταβάλεται το 5% ή 10% της αναγραφόμενης εκτιμώμενης αξίας στον Maestro.

:245:

Για σου φίλε μου και καλή χρονιά, δε θέλω να σε κοροϊδεύω και σου γράφω ειλικρινά. Το συγκριμένο όργανο πλέον μπορεςί να το χρησιμοποιήσεις ως προσάναμμα στο τζάκι, θέλω να ξέρω ποιος κατασκεύασε αυτόν τον καβαλάρη? Δε αξίζει καν να λες ότι κάνεις ασκήσεις με αυτό το όργανο, με 600 ευρώ αγοράζεις σήμερα μπουζούκι που θα το ζήλευαν όλοι, αρκεί το τονίζω αυτό να βρεις τον κατάλληλο οργανοποιό.

Και για να μην σε λέω ψέματα το συγκριμένο που βλέπει το αγόρασα 600 ευρώ από Αθήνα, δε λέω κατασκευαστή διότι δεν έχω την άδεια του, και δεν μου έκανε καμιά ειδική τιμή. Τόσο τα πουλά.:088:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!Αγαπητέ φίλε όχι και προσάναμα στο τζάκι!!!Μπορεί να είναι χάλια σε σχέση με άλλα όργανα αλλά για μένα είναι το ιδανικότερο όργανο!Μόνο αυτο έχω και τα όταν βγάζω ένα τραγούδι μου σηκώνετε η τρίχα!

Σιγά ρε dj_ψιλέ με το υπερμπουζουκό σου!

Αδερφέ δεν είναι υπερμπούζοκο αλλά με τα δεδομένα τα δικά μας(χρήματα)είναι μια χαρά!Τώρα αν εσύ το βλέπεις τόσο χαλαρά, στείλε κανένα ποιοτικό μπουζούκι να πέξουμε και εμείς…

Το σχόλιο δεν ήταν για εσένα. Ήταν για τον dj_michael

Φίλε μου έχεις μπερδευτεί βλέπω και βρίσκεσαι σε σύγχυση. Αυτό είναι ένα μπουζουκάκι μαθητικό της τάξης των 600, ευρώ. Ένα θέλεις να δεις το υπερμπούζουκο μου, θα το δεις σε λίγους μήνες γιατί τώρα κατασκευάζεται, θα το δεις και θα ξερογλείφεις.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:22 —

Φίλε μου έχεις μπερδευτεί βλέπω και βρίσκεσαι σε σύγχυση. Αυτό είναι ένα μπουζουκάκι μαθητικό της τάξης των 600, ευρώ. Ένα θέλεις να δεις το υπερμπούζουκο μου, θα το δεις σε λίγους μήνες γιατί τώρα κατασκευάζεται, θα το δεις και θα ξερογλείφεις.

ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ

  1. Δεν μπερδεύτηκα
  2. Δεν βρίσκομαι σε σύγχυση
  3. Δεν με ενδιαφέρει να δω το μπουζούκι σου

Το σχόλιο ήταν γιατί μου τη δίνουν κάτι τύποι της ίδιας συνομοταξίας με εσένα (τα λεγόμενα καγκούρια). Ο άνθρωπος δημιούργησε το τόπικ για να βρει έναν τρόπο να βελτιώσει το μπουζούκι του. Χαίρω πολύ ότι με τα διπλά χρήματα παίρνεις πιο ποιοτικό όργανο. Η απάντησή σου ήταν λίαν επιεικώς ηλίθια.

Κοίτα να δεις φίλε μου γιατί το χοντραίνεις το πράμα, βρησκόμαστε σε ένα φόρουμ μουσικής παράδοσης και λαογραφίας, ούτε μάγκας θέλω να το παίξω ούτε έξυπνος, αυτό που είναι να το πω το λέω και το τεκμηριώνω με αποδείξεις αλλά, χρησιμοποίησε τους χαρακτηρισμούς σου εκεί που ξέρεις, δίστιχος δεν είχα την πολυτέλεια να είμαι λούστρος ξεθωριασμένος της πόλης σαν και σένα.

Είσαι τελείως ΑΚΥΡΟΣ

Κύριοι το Φόρουμ δεν είναι τσατ. Τις διαφορές σας με π.μ.!!!

Και με κοσμιότητα, παρακαλώ!

Καλησπερα σας θα ηθελα να κανω μαι ερώτηση
εχω ενα καβαλαρη ο οποιος χρειαζεται σηκωμα περιπου ενα χιλιοστο
υποθετω γιατι το μπουζουκι μου αρχισε παλι να τριζει λιγο
α ρε μυτιληνη με την υγρασια σου (ενταξει φταιει και το μπουζουκι)
Τι υλικο να χρεισιμοποιησω για του κολησω απο κατω και που
μπορω να το βρω???