Τετράσημοι ρυθμοί

ρυθμοί

(Κακοφώνιξ) #1

Έχει κανείς ιδέα αν οι οι ρυθμοί των παρακάτω τετράσημων τραγουδιών έχουν κάποιο ιδιαίτερο όνομα;

Καϊξής (Χατζηχρήστος)
Δεν θέλω πια να ξαναρθείς (Χιώτης)
Τσιγγάνα Μαρία (Χιώτης)
Μάνα μου είμαι φθισικός (Κατσαρος)
Πάρε και μένα (Παραδοσιακό-Νταλγκάς)

(Κακοφώνιξ) #2

Καμιά ιδέα κανείς;

(lazaroy_eleni) #3

Γειά και χαρά! Λοιπόν, ολίγον από ρυθμούς: Καιξής-μπολέρο, Δε θέλω πια να ξαναρθείς-μπιγκίν, Μάνα μου είμαι φθισικός-χαμπανέρα, Μάτια μου (αν κατάλαβα σωστά) του Νταλγκά, τσιφτετέλι αράβικο θα έλεγα, μια και το κομμάτι έλκει την καταγωγή του από το Αλέπο της Συρίας (εξ’ου και Αλεπιανός μανές). Το Τσιγγάνα Μαρία βασίζεται ρυθμικά πάνω στο Βοlero του Ravel θα έλεγα (αυθαίρετα και προσωπικά). Αυτά και καλή ακρόαση!

(Κακοφώνιξ) #4

Να 'σαι καλά Ελένη.

(Κακοφώνιξ) #5

Τώρα ψάχνω να βρω πως ονομάζεται ο ρυθμός των παρακάτω τραγουδιών:

Αχ Ελλάδα (Παπάζογλου)
Δραπέτες (Παπάζογλου)
Ανδρομέδα (Παπακωνσταντίνου Θ.)

Είναι ένας 4σημος που παίζεται όπως το παλίο ζεϊμπέκικο:

Λ-vvΛ-v-
Λ-vvΛ-v-

12345678

Αντί του τσιφτετελιού (Λv-vΛ-v-)

(Κακοφώνιξ) #6

Καμιά ιδέα; Είναι πολύ κοινος ρυθμός.

(Κώστας Χαλιός) #7

Είναι 2/4 και νομίζω ότι λέγεται μπαγιό

(Κακοφώνιξ) #8

Χρήσιμη η πληροφορία. Όμως το όνομα μπαγιό είναι αρκετά μεταγενέστερο από αυτό που αναζητώ. Ξέρω πως ο ρυθμός είναι ταυτόσημος με τον ηπειρώτικο. Αλλά σκέφτομαι πως δεν είναι δυνατόν ένας τόσο θεμελιώδης ρυθμός να είναι βαφτισμένος μόνο στην Ήπειρο. Στο φόρουμ αυτό νομίζω έχει αναφερθεί και ο αρχαιοελληνικός όρος “αμφίβραχυς”. Εκτός όμως από επισφαλής, ό όρος αυτός είναι αρκετά γενικός (θα μπορούσε να περιγράφει μια σειρά ρυθμών έτσι) και βέβαια εν αχρηστία.

Η σούστα σαν ρυθμός νομίζω έχει ακριβώς τα ίδια χτυπήματα αλλά είναι σαφώς πιο γρήγορη. Πάντως ένα τέτοιου είδους όρο ψάχνω. Δεν ξέρω αν ο όρος "ηπειρώτικος " περιλαμβάνει και άλλους ρυθμούς.

(lazaroy_eleni) #9

Λίγο εκπρόθεσμα,είδα την απορία σου για το ρυθμό αυτό Κακοφώνιξ.Είναι οπωσδήποτε συρτό στα τρία,τουλάχιστον έτσι ονομάζεται στην παραδοσιακή μουσική.Δε θα το έλεγα αλλιώς, ακούγοντάς το και σε σύγχρονα τραγούδια ακόμα.Τα ηπειρώτικα από την άλλη, έχουν ποικιλία ρυθμών,με πιο διαδεδομένα και δημοφιλή σε όλους τους Ελληνες τα συρτά(στα τρία και στα δύο),με αντίστοιχα παραδείγματα ‘‘Γιάννη μου το μαντήλι σου,Στης πικροδάφνης τον ανθό’’ και ‘‘Μωρή κοντούλα λεμονιά,Στέλλα μωρ’ Στέλλα’’.

Υ.Γ.Υπάρχει και εκτέλεση στη ‘‘Στέλλα’’,που παίζει ο Τσιτσάνης μπουζούκι και τραγουδά ο Νίκος Γούναρης!Ψώνιο είναι!

(billk) #10

Νομιζω πως το “Στελλα” που παιζει ο Τσιτσανης το τραγουδαει ο Φωτης Πολυμερης.