Τα τάληρα - Στελλάκης Περπινιάδης

Καλησπερα συμφορουμητες μηπως γνωριζει κανεις τα ταλαρα απο τον στελλακι περπινιαδη?

Ναι, αλλά τι ακριβώς ζητάς; Τους στίχους; Τον συνθέτη; Περισσότερες πληροφορίες γενικότερα;

Τον συνθετη. την πρωτη του εκτελεση ποιοσ την ερμηνευει? ειναι του στελλακι περπινιαδη???

“Τα τάληρα”, 1946.
Δίσκος Hmv AΟ 2748. Oga- 1206.
Στίχοι: Στ. Χρυσίνη, Μουσική: Δημ. Σέμση.
Πρώτη εκτέλεση: Στ. Περπινιάδης.

1 «Μου αρέσει»

Νίκο ! Πάρε να 'χεις … τάλιρα, --αν δεν σε καλύψανε !

1. ΤΑ ΤΑΛΙΡΑ - Στελλάκης Περπινιάδης (Στέλιου Χρυσίνη) - 1947
Δε θέλω κούκλα μου ποτέ να μου παραπονιέσαι
αφού υπάρχουν τάλιρα, γιατί στεναχωριέσαι ;

Και η ηχογράφηση πρέπει να είναι αρχές 1947, καθώς προηγούνται τα γνωστά : ΠΕΝΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ, Ο ΚΑΨΟΥΡΗΣ, Η ΑΧΑΡΙΣΤΗ, ΘΑ ΜΠΛΕΞΩ Μ’ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΑΙΣ.
Καθώς και γιατί ο επόμενος δίσκος [ΑΟ-2749 / Oga-1240, πολλά νούμερα μετά!] είναι με το πασίγνωστο του Τσιτσάνη: ΟΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ με Στράτο Παγιουμτζή & Βασίλη Τσιτσάνη, του 1947.

Χμ… ενδιαφέρον έχει η πίσω πλευρά του δίσκου : ΕΙΜ’ ΕΡΓΑΤΗΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ, με την Ιωάννα Γεωργακοπούλου, πάλι του Χρυσίνη.
Φαίνεται, ξεκάθαρα η μουσική ανομοιογένεια σε αυτή την επιλογή του δίσκου… Και από ρυθμούς και από αρθ. μήτρας.

2. ΤΑ ΤΑΛΙΡΑ - Σταύρος Τζουανάκος (Γιώργου Μητσάκη) - 1951
Στον κόσμο αυτό τον ψεύτικο το χρήμα κυβερνάει
και όποιος έχει τάλιρα αυτός καλοπερνάει…
Πλούσιους δε ζηλεύουμε εμείς τα μπατηράκια
γιατί τηνε βολεύουμε με λίγα ταλιράκια.

3. ΤΑ ΤΑΛΙΡΑ - Οδυσσέας Μοσχονάς (νεότερη ηχογράφηση)
Είχα πέντε τάλιρα και τα 'παιξα στο ζάρι
και δε μου 'μεινε ψιλή να πάρω ένα ζουνάρι.
Είχα πέντε τάλιρα και τα’παιξα στην πρέφα
και δε μου 'μεινε ψιλή να πάρω μια γυναίκα…

(ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιος είναι άρα; Δεν μου ακούγεται καθόλου για Μοσχονάς, όπως αναγράφεται…)

ΥΓ:
Και ψάξου… ψάξου… αύριο. Ίσως κάτι βρεις σε κανα “κουτί” !!!

Aαααα ! Ξέχασα να σου αναφέρω και το γκρουπάκι ΜΕΤΑΛΗΡΑ με το ολόφρεσκο δισκάκι “ΧΕΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΤΑΛΗΡΟ” !!!

Πάω να σου βρω στιχάκι …
:slight_smile:

Είναι 45άρι με το Μητσάρα (Δημήτρης Φράτης ή Κουλουριώτης). Το θυμάμαι από τα τζουκ μποξ.