Τακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2010

Explore Zenito Mirumoto
Explore Zenito Mirumoto
Explore Zenito Mirumoto
Explore Zenito Mirumoto
Explore Zenito Mirumoto
Explore Zenito Mirumoto

Μαγκες μου “συγχαρητηρια” σε ολους , σας χαρηκα με την καρδια μου …

Μπραβο Πέτρο “αρχοντα” για τις ηχογραφησεις! Μπραβο Διονύση για τα βιντεακια!
Και τελος , ευγε “πονηρε” Νικήτα για τις εξι “εξυπνες” βιντεοληψεις απο διαφορετικη
οπτικη γωνια και με διαφορετικους μουσικους!!!

Μπραβο στο “ακορντεον” !!! που λατρευω και το απολαυσα ιδιαιτερα! (σχολιαζω τα βιντεακια του Νικήτα)
Μπραβο στον κυριο με το καναρινί μακο μπλουζακι και το σαγονι-πετές μουστακι ,
ειναι “δυνατος” παιχτης με ωραια (στ`αυτια μου) φωνη και χρησιμοποιει 4ο δάχτυλο !!!
Μπραβο στην ξανθια κυρια (μοιαζει ξενη) με την κιθαρα που παιζει και τραγουδα με την
παρεα της το “πάντα περιπλανωμενος” !!!
Μπραβο στον γκριζομαλη κυριο με την ασπρη σταμπα πανω στη μαυρη μακό μπλουζα , παιζει επισης ωραία !!!
Μπραβο στον αντμίν μας και στην “φραγκοσυριανη” του , μπραβο και στο “καρμπόν” διπλα του , να το χαιρεται!
Μπραβο σε ολα τα νεα παιδια που λατρευουν την ρεμπετικη μουσικη και παντα “πρώτα”
παιρνουν μερος σε τετοιες εκδηλωσεις …
Τέλος μπραβο στους αρχοντες Νίκο Πολίτη και Πέτρο που διπλα διπλα προσφεραν απλοχερα τις πενιες τους !!!

Ενα μεγαλο “μπραβο” σε ολους , οσοι αγαπαμε και στηριζουμε ο καθενας με τις δυναμεις του , το “ρεμπέτικο φόρουμ” …

Σκέψου τον με καπέλο Πελαγία, μαύρο κουστούμι και με συντηρητικό μύστακα. Τί παίρνεις; Μα αυτόν (χωρίς καπέλο:019::019:)!
http://www.rembetiko.gr/forums/entry.php?347-�-���������-��������-����-������-���-���

Το πόσο ζήλεψα που δεν ήρθα δεν λέγεται…

Γρηγορη , ομολογω την εφαγα , μολις διαβασα το ποστακι σου , εκανα αμεσως τον συνειρμο
πριν πατησω το λινκ με το γιουτουμπακι (το δηλωσα , ειμαι αμιγως ακουστικος τυπος) …

Παντως μαγκες μου , πρεπει να παραδεχτειτε , πως εχω δυνατο αυτι , αν μη τι αλλο …

Σ`ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συστασεις !!!

Ας μην ξεχνάμε τον Νίκο Νικολάου που οργάνωσε την υπέροχη βραδιά. Όπως και πέρισυ, φίλε Νίκο, έτσι και φέτος, ήταν υπέροχα.
Πάμε για την καντίνα 9 Ιουλίου;

Σ’ αυτό το κανάλι θα βρείτε 205 τραγούδια από το “Ονείρου Ελλάς”
http://www.youtube.com/user/ygreatfriend

Σπυρος Γκουμας… αν και μετα απο πολλα χρονια τους χαιρετισμους μου!

Explore Zenito Mirumoto

Και δυνατό αυτί και μοναδική αντίληψη γύρω από το ρεμπέτικο και εξαιρετική γνώση. Γι’ αυτό και φαντάζομαι ότι η παρατήρησή σου ήταν μεγάλο κοπλιμέντο για τον καλλιτέχνη, αφού δεν στηρίχτηκε στην τηλεοπτική αναγνωρισιμότητά του, αλλά σ’ αυτό που έβγαλε εκείνη την στιγμή στην παρέα των τυχερών που μπόρεσαν να πάνε στη συνάντηση. Είναι πιο σημαντικό δεν νομίζεις;

Εξαιρετικός παίκτης ο Στεφανάκος. Μπράβο!!!

Κι ομως φιλε Γρηγορη , ισως επρεπε να το υποψιαστω , στο κομματι που μπαινει με ταξιμι
και ακουγονται εντονα ομιλιες …
εκει ενοχληθηκε και ειδα στο βλεμμα του , το βλεμμα του Μυστακιδη και εκανε μετα “σούς” …
ετσι συνηθως αντιδρουν οι επαγγελματιες που δεν ειναι σταρχιδιστες και ενοχλουνται , οπως
το ιδιο ενοχλουμαι κι εγω …

Ηθελε ο ανθρωπος να “δωσει” σωστα και να χτυπησει “φλεβα” , τιποτα περισσοτερο , τιποτα λιγοτερο …

Επειδή το κομμάτι ήταν μισό ταλαντεύτηκα αλλά επειδη ένοιωσα ότι άξιζε το ανέβασα. Το χειροκρότημα που άφησα να ακουστεί στο τέλος, τα λέει όλα.
Στεφανάκο…ξύπνησα λίγο αργά. Την επόμενη φορά να με προϊδεάσεις σε παρακαλώ.

Κύριε Γιώργο, με κάνετε και ντρέπομαι… :230:

Για εμένα, ήταν ένα τριήμερο γεμάτο συγκινήσεις. Ξεκινώντας βέβαια από την μάζωξή μας την Παρασκευή. Χάρηκα που σας είδα όλους. Ξέρετε, πολλές φορές, αν και δε το παραδεχόμαστε, φεύγοντας από τέτοιες συναντήσεις, γενικότερα στη ζωή μας κι όχι μόνο στα πλαίσια του φόρουμ, έχουμε και μια γεύση πικρή γιατί κάτι, κάτι μικρό μας ενόχλησε. Χαζομάρες δηλαδή. Σε αυτή την μάζωξη, και αφού ζητήσω μια μικρή συγγνώμη και όχι συγχώρεση που μονοπώλησα τον μουσικό μας κοινό χρόνο, ένοιωσα πολύ νταλγκά και αρκετή άνεση να τον εκφράσω και σας ευχαριστώ για αυτό. Τι να πρωτοπώ… Πέρα απο το κλίμα στο οποίο νομίζω συμβάλουνε οι πάντες, να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τις συγκυρίες των μαζώξεων. Αυτής και εκείνης στου Πρίαμου πριν δυο περίπου μήνες. Στον Πρίαμο, είχα την τύχη και την τιμή να συνομιλήσω μουσικά, μέσα απο δικές μου διεργασίες και πάντα με σεβασμό στους υπόλοιπους εξίσου σημαντικούς για εμένα συνδαιτημόνες, με τον κύριο Αλκιβιάδη Μαύρο (Γειά σας κύριε Άλκη, να είστε πάντε καλά.) Προχθές, είχα την τύχη και την τιμή να συνομιλήσω μουσικά με τον κύριο Σπύρο Γκούμα και τον κύριο Γιώργο Κουτουλάκη (Κύριε Γιώργο, κύριε Σπύρο, να είστε καλά.) Κι ευχάριστώ τους διοργανωττές αλλά βέβαια και πρωτίστως τους παρευρισκομένους και συμμετέχοντες που δημιουργούν πάντα το κατάλληλο κλίμα ώστε να ευδοκιμήσουν τέτοιες ευχάριστες και χρήσιμες σε εμένα εμπειρίες που αγαπώ κυριολεκτικά το λαϊκό τραγούδι και τους ανθρώπους του.

Για να μην μακρηγορώ, σας ευχαριστώ όλους. Όλοι όσοι απαρτίζετε την δημιουργική συντροφιά μας εδώ στο φόρουμ, όσους είχα την τύχη και την τιμή να συνατήσω στις δυο μαζώξεις, σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς, όσους αγαπάτε το λαϊκό τραγούδι μας. Δίνετε ελπίδα. Το λαϊκό τραγούδι δεν είναι νότες και λέξεις μόνο. Είναι κάτι τέτοιες καταστάσεις, πνιγμένες στο συναίσθημα.

Σας ευχαριστώ όλους. Να είμαστε πάντα καλά. Εις το επανειδείν. Καλό μας ξημέρωμα.

Στέφανος Μαγουλάς

ΥΓ:Συμφωνώ απολύτως για τις 9 Ιουλίου και για την καντίνα. :092:

Άσχετο ΥΓ: Εγώ πότε θα γίνω μέλος? Πότε θα πάρω δεύτερο καραβάκι? :019:

Να προσθέσω στα σχόλια του Γιώργου, (με τα οποία συμφωνώ) ότι έχεις και εξαιρετική φωνή και ευαισθησία. Μου άρεσε ιδιαίτερα η ερμηνεία σου στο τραγούδι, “Καημό μεσ’ στη καρδούλα μου”. Συγχαρητήρια για το ήθος που φαίνεται στα γραφόμενά σου και για την ορθογραφία που είναι σπάνια στην ηλικία σου.
Ελπίζω να σε απολαύσουμε και στις επόμενες συναντήσεις.

Εδώ να πούμε και δυο κουβέντες - να ικανοποιήσουμε και την καλή μου φίλη ΠΕΛΑΓΙΑ -.Η κοπέλα είναι ΦΙΛΑΝΔΗ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ το όνομά της είχε έρθει και στην περσινή μάζωξη στο σχιστό,και άνδρας της είναι ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΙΟΣΗΣ μέλος του φόρουμ,καθηγητής κρουστών, με ιδιαίτερη αγάπη όμως στο τρίχορδο.Αμφότεροι μαθητές του ΝΩΕ ΖΑΦΕΙΡΙΔΗ (Δρόμος).Ο κύριος με το ακορντεόν είναι ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΒΑΣΗΣ ένας εξαίρετος μουσικός,και σεμνός άνθρωπος.Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο ΚΟΥΤΟΥΛΑΣ,ήταν να έρθει από πέρσι, (τυγχάνει καλός φίλος του μαγαζιού), αλλά εκείνη την ημέρα δούλευε.Η τύχη τα έφερε την συγκεκριμένη στιγμή να μπορούν να έρθουν,και ο εξαιρετικός παίκτης ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΟΥΛΑΚΗΣ,και ο μεγάλος παίκτης και δάσκαλος ΣΠΥΡΟΣ ΓΚΟΥΜΑΣ.Ακόμη θα σας πω ότι αν τελειώναμε κατά τις 6,00 π.χ. θα ήταν μαζί μας και ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΠΠΟΣ, -δουλευει ένα ενάμισυ χλμ. πιό πέρα στο ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ-, αλλά εκεί το πρόγραμμα τελειώνει κατά τις 4,30 περίπου.Ως εκ τούτου δύσκολο.Για την καντίνα στο ΠΕΡΑΜΑ, δηλώστε τα άτομα όσο το δυνατόν πιο σύντομα,γιατί θα πρέπει να το γνωρίζουν εγκαίρως.

Δεν αντέχω να ξαναχάσω μάζωξηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.
Πάντα τέτοια κύριοι.
Μέσα για 09 Ιουλίου.

Θα ήθελα να παρακαλέσω την παρέα, - ειληκρινά χωρίς να έχω πρόθεση να θίξω κανέναν-, να μην γίνεται διαροή προσωπικών δεδομένων. Εκτός του ότι αποτελεί παράβαση της κείμενης ελληνικής
νομοθεσίας, επιπλέον αντίκειται και στην σχετική διάταξη του κανονισμού του φόρουμ, την οποία και παραθέτω…
“…Αν γίνει αντιληπτή η διακίνηση «προσωπικών» στοιχείων σε δημόσιο forum, τότε η διαχείριση του forum έχει το δικαίωμα διαγραφής αυτών των μηνυμάτων, καθώς και επιβολής κυρώσεων στους παραβάτες…”

Θερμώς ευχαριστώ
και συγνώμη για την παρέμβαση.

Εγώ τό’χασα όλο το σκηνικό λόγω έκτακτου επαγγελματικού ταξιδιού αλλά με τόσα videάκια που είδα είχα πλήρη εικόνα. Μπράβο και πάλι μπράβο.
Ελπίζω να τα καταφέρω για τις 9-7.

Στέφανε παίζε εσύ με την ψυχή σου, όπως παίζεις ούτως ή άλλως, και σου χαρίζω τα δικά μου καράβια!!!:089:(από μικρός ήθελα να το πω αυτό:112: :))

Να θυμίσω μόνο ότι τον Στέφανο με τον φίλο του τον Πάνο που παίζει πολύ καλή κιθάρα και τραγουδάει επίσης καλά, μπορούμε να τους απολαύσουμε και στο Παρκάκι της Αδριανού, Θησείου 12 στο Θησείο…Σάββατα και Κυριακές συνήθως.

Ένα μεγάλο μπράβο και απο 'μένα στους εικονολήπτες και τους ηχολήπτες της βραδιάς και ενοείται σε όλη την μάζωξη!!!Πιστεύω οτι ήτανε απο τις καλύτερες μαζώξεις που έχω παρεβρεθεί εγώ τουλάχιστον.Πάντα τέτοια ρε μάγκες!!!

Πο πο τι μαζωξάρα ήταν αυτή! Κρίμα που την έχασα (άτιμη εξεταστική). Μπράβο σε όλους τους καλλιτέχνες (μουσικούς και εικονολήπτες). Όσον αφορά την επόμενη, δεν το κάνουμε μετά τις 12 του μήνα μπας και περάσουμε και κανα μάθημα εμείς οι φοιτηταί;