Συλλογή Βαλκανίων Ερμηνευτών

επιτρέπει την ακρόαση ολόκληρου του κομματιού.

1 «Μου αρέσει»

να προσθέσω για την canary records,
είναι αυτη που εκανε την έκδοση των τραγουδιών του Κ. Μπεζου και της Παπαγκίκα πριν.
εχουν και άλλους τίτλους Ελληνικού περιεχομένου.

1 «Μου αρέσει»

53 κομμάτια!! Πρέπει να αντιστοιχεί περίπου σε τριπλό σιντί, και έχει επιλέον κι άλλα τρία ηχογραφήματα που είναι κείμενα (ασυνήθιστη ιδέα…). Τα ελληνικού ενδιαφέροντος πρέπει να ‘να καμιά δεκαριά. Δεν είναι ακριβώς εύκολο να τα ξεχωρίσεις, γιατί έχει και Έλληνες να τραγουδάνε τούρκικα, έχει κι έναν Kemany Minas που θα μπορούσε ίσως να είναι Κεμανί (βιολιτζής) Μηνάς, δηλαδή Έλληνας πάλι, σε ?οθωμανικά, έχει ένα Πεχλιβάν Χαβασί (σκοπό της πάλης) από ανώνυμους ζουρνατζήδες, που τέτοιο υπάρχει και στην Ελλάδα με τον ίδιο τούρκικο τίτλο αλλά δεν ξέρω ν’ αναγνωρίσω αν είναι το ίδιο, έχει και μια Τούρνα (Κάστρο της Αστροπαλιάς) στα τούρκικα…

Βασικά, πολύ εύστοχο ότι σου τσουβαλιάζει «Βαλκάνιους» και δυσκολεύεσαι να τους χωρίσεις κατά έθνη ή κράτη - σάμπως τι άλλο είναι τα Βαλκάνια;

Ακούγονται όλα ολόκληρα δωρεάν.

αν μεταφράσουμε τον τιτλο της συλλογής, λεει κατά λεξη.
Μουσική της Οθωμανικής - Αμερικάνικης Διασποράς. (δηλαδή Βαλκάνια).

Μια απορία: το ¨Karekin Proodian” ξεκινάει με την αναφώνηση της δισκογραφικής εταιρίας. Δύο λέξεις: η δεύτερη είναι βεβαίως “records“. Η πρώτη, τί λέει; Ούτε Odeon πάντως, ούτε Orfeon λέει. Εγώ ακούω “Orcection” που όμως, δεν μου λέει τίποτα.