Σπάνιο κείμενο για την «Παξιμαδοκλέφτρα» το 1919

Αυτό τον καιρό διάβαζα τα καινούργια «Σπάνια κείμενα» του Βλησίδη. Την πρώτη μέρα έριξα μια ματιά σε μερικά στην τύχη, και ύστερα από λίγες μέρες το έπιασα συστηματικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Όποτε έπεφτα σε κάτι που δε μου φαινόταν άγνωστο, υπέθετα ότι θα είναι εκείνα τα πρώτα που είχα διαβάσει, αλλά …παραήταν πολλά!

Μάλλον μια από τις περιπτώσεις θα πρέπει να ήταν αυτή. Έχω δε την εντύπωση ότι κι άλλοι αρθρογράφοι έγραψαν πάνω από μία φορά τα ίδια πράγματα (χώρια από μια περίπτωση όπου ο ίδιος ο επιμελητής επισημαίνει ότι κάποιος αρθρογράφος επανέλαβε, ελαφρώς παραφρασμένο, το κείμενο αλλουνού!).

2 «Μου αρέσει»

Το κείμενο της Σοφίας Σπανούδη βρέθηκε και είναι το παρακάτω, όπως δημοσιεύτηκε στην πρώτη και δεύτερη σελίδα στην εφημερίδα “Αθηναϊκά Νέα” την 1/2/1951.

%CE%91%CE%98%CE%97%CE%9D%CE%91%CE%AA%CE%9A%CE%91%20%CE%9D%CE%95%CE%91%201-2-1951


%CE%91%CE%98%CE%97%CE%9D%CE%91%CE%AA%CE%9A%CE%91%20%CE%9D%CE%95%CE%91%201-2-1951-

3 «Μου αρέσει»

Στο κείμενο της για τον Τσιτσάνη, η Σοφία Σπανούδη αναφέρεται σε έξι (6) τραγούδια του Τρικαλινού συνθέτη.

Ας δούμε τις ετικέτες από τα πέντε (5) από αυτά. Τραγούδι με τον τίτλο “Δυο παιδιά” δεν έχει δισκογραφηθεί από τον Τσιτσάνη. Ίσως υπάρχει με άλλο τίτλο.

Η πρώτη ετικέτα δίσκου 78 στροφών, αφορά την περίφημη “Συννεφιασμένη Κυριακή”. Το τραγούδι που πρώτο προφέρει κανείς, όταν του ζητείται να πει έναν τίτλο τραγουδιού του Τσιτσάνη.

Γράφει η Σ.Σπανούδη.

Η “Συννεφιασμένη Κυριακή” ηχογραφήθηκε μέσα στο καλοκαίρι του 1948. Συγκεκριμένα στις 11 Αυγούστου του 1948, ο Βασίλης Τσιτσάνης, ο Πρόδρομος Τσαουσάκης και η Σωτηρία Μπέλου, ηχογράφησαν για λογαριασμό της His Master’s Voice, την “Συννεφιασμένη Κυριακή”.

Εκείνο που κάνει εντύπωση στην ετικέτα του δίσκου, είναι τα αρχικά του ονόματος του Αλέκου Γκούβερη, που μαζί με τα αρχικά του Βασίλη Τσιτσάνη, μπήκαν στο γνωστό τετράγωνο, το οποίο όριζε τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων.

Από το 1970 και μέχρι τον θάνατο του, ο Τσιτσάνης αμφισβητήθηκε από πολλούς ως ο στιχουργός της “Συννεφιασμένης Κυριακής”.

Όπως αποδείχτηκε το 2004, ο Αλέκος Γκούβερης με χειρόγραφο του, έναν χρόνο πριν την ηχογράφηση του τραγουδιού, δήλωνε την συνεισφορά του με ένα κουπλέ, στους στίχους της “Συννεφιασμένης Κυριακής”.

Στους δίσκους γραμμοφώνου 78 στροφών, ηχογραφήθηκε και το 1959, με τους Καζαντζίδη, Λύδια και Μαρινέλλα. Μετά την εκτέλεση αυτή, η αποδοχή της “Συννεφιασμένης Κυριακής” ήταν καθολική.

OGA-1396-1

1 «Μου αρέσει»

Ακολουθούν οι ετικέτες από τα υπόλοιπα τραγούδια

Ηχογραφήθηκε στις 14/11/1950. Παίζουν οι Βασίλης Τσιτσάνης και Πάνος Γαβαλάς μπουζούκια, ο Πάνος Χρυσίνης στον μπαγλαμά και ο αδερφός του Στέλιος στην κιθάρα. Τραγουδούν οι Νίνου, Τσαουσάκης, Τσιτσάνης.

Το “Βίρα την άγκυρα παιδιά”, ηχογραφήθηκε στις 15 Δεκεμβρίου 1949. Τραγουδάει η ίδια τριάδα με το προηγούμενο τραγούδι. Παίζουν Βασίλης Τσιτσάνης και Λουκάς Μαλτέζος στα μπουζούκια και ο Στέλιος Χρυσίνης στην κιθάρα.

AO%202912%20%20A

Το “Στρώσε μου να κοιμηθώ” ηχογραφήθηκε στις 14/10/1950. Στα φωνητικά ο Πρόδρομος Τσαουσάκης και η Ρένα Ντάλια. Σύμφωνα με το sealabs, αυτή είναι η πρώτη ηχογράφηση σε δίσκους 78 στροφών της Ρένας Ντάλια.

Παίζουν οι Τσιτσάνης και Γαβαλάς στα μπουζούκια και οι Πάνος και Στέλιος Χρυσίνης μπαγλαμά και κιθάρα αντίστοιχα.

OGA-1670-2

Τελευταία ετικέτα από “Τα ωραία του Τσιτσάνη”.

Ηχογραφήθηκε στις 1/6/1948. Βασίλης Τσιτσάνης και Νίκος Φιλίππου (Τουρκάκης) στα μπουζούκια, Χρυσίνης και Καρίπης στις κιθάρες.

Οι πληροφορίες για τις χρονολογίες και τους μουσικούς προέρχονται από την βάση δεδομένων για τραγούδια του Τσιτσάνη, του Ν.Ορδουλίδη.

1 «Μου αρέσει»

Το Μπαρ “Μαξίμ”, σε ακόμη παλαιότερη διαφήμιση του, το 1927. Προέρχεται από την “Βραδυνή” στις 28/1/1927.

%CE%97%20%CE%92%CE%A1%CE%91%CE%94%CE%A5%CE%9D%CE%97%2028-1-1927

Μετά την παραπάνω διαφημιστική καταχώρηση, έναν μήνα μετά, η “Βραδυνή” έστειλε τον “Ξενύχτη” της για ρεπορτάζ στο “Μαξίμ”.

Με δεξί κλικ και άνοιγμα νέου παραθύρου, τα αρχεία διαβάζονται ευχάριστα.

1 «Μου αρέσει»