Σας πονάει η μέση όταν παιζετε?

Πόσες ώρες φυσιοθεραπεία άραγε κάνει ο θρύλος για να βγάλει τέτοια θαύματα;

//youtu.be/9efHwnFAkuA

ΥΓ: ΚΚtm δεν παίζεσαι!

Μια καλή σκέψη είναι και τα ανατομικά μαξιλαράκια που πουλάνε σε κάποια φαρμακεία…αυτά σου πιάνουν περιφερικά τη μέση και μοιάζουν με τα καθίσματα του μετρό σε άνεση… εγώ έχω ένα όταν διαβάζω… όχι μπουζούκι… για τη σχολή… στο μπουζούκι ακόμα δεν παίζει άγχος… :slight_smile:

Τέσσερα χρονάκια παράτησα το ακορντεόν και ήταν αιτία οι νευραλγίες στη μέση. Επισκέψεις σε ορθοπεδικούς δεν οφελούν σε τίποτα, κι όπως είπε και ένας καλός φυσιοθεραπευτής-χειροπρακτικός: “Το στραβό ραβδί με τα φάρμακα δεν ισιώνει”. Ωστόσο και οι μασέρ, μετά από δέκα επισκέψεις, παρόλο που ανακουφίζουν σε μεγάλο βαθμό, γίνονται τόσο απαραίτητοι, σαν τον καφέ και το τσιγάρο. Τα ηλεκτροσόκ και οι διασπάσεις αλάτων μέσω της θερμότητας είναι αμφισβητίσιμες και μάλλον ξεπερασμένες μέθοδοι. Μια νεα μέθοδος ξεπροβάλλει στον ορίζοντα, με ασκήσεις τις οποίες μπορεί να κάνει ο καθένας σπίτι του μετά από υποδείξεις του φυσιοθεραπευτή, ωστε να μη χρειάζεται να πηγαίνει κάθε τρεις και λίγο για ξεσκουριασμα. Πρόκειται για τη μέθοδο Μακένζυ (ρωτήστε το φυσιοθεραπευτή σας για περισσότερες πληροφορίες, αν είναι ενημερωμένος). Βέβαια ένα καλό μασαζάκι δεν θα ήταν ασχημο (ειδικά από τον-την σύντροφο).:089:
Για το μουσικό όργανο, συνιστάται μισή ώρα μελέτη και διάλειμμα για δέκα λεπτά εναλλάξ, για όσους μελετούν. Καλό είναι να σιγά σιγά να ξεφεύγουμε από την οπτική επαφή με το όργανο και να υιοθετήσουμε το τυφλό σύστημα, μια και στα περισσότερα αυχενικά η αιτία είναι το ότι σκύβουμε το κεφάλι για να δούμε τη θέση του χεριού. Για τη μέση, αποφεύγετε να κοιμάστε μπρουμυτα. Αν δεν μπορείτε αλλιώς, βάλτε ένα μαξιλάρι κάτω από την κοιλιά σας. Οι ασκήσεις για τους ραχιαίους είναι απαραίτητες σε οσους υποφέρουν από πόνους στη μέση. Να τεντώνεστε συνέχεια (δεν λέω να κάνετε γιογκα, αλλά μερικές διατάσεις μετά από πολύωρο παίξιμο είναι ανακουφιστικές). Τέλος, “η καλύτερη τεχνική είναι αυτή που δεν κουράζει”, μότο που με έχει βοηθήσει πολύ. Δείτε ποιες θέσεις του χεριού σας βολέβουν περισσότερο μέσα από πολύ πολύ αργο παίξιμο. Με τη σταδιακή επιτάχυνση αυτές γίνονται βίωμα και το σώμα επιλέγει μόνο αυτές. Πριν παίξετε μια φράση πάρτε μια βαθιά αναπνοή και βγάζετε σταδιακά τον αέρα μέχρι να τελιώσει η φράση (μουσική φράση= π.χ. ο πρώτος στίχος ενος τραγουδιού).
Ελπίζω οι λίγες αυτές βιαστικές συμβουλές να σας βοηθήσουν. Εμένα μου άλλαξαν τη ζωή. :090:
Λυρών

να προσθεσω σε ολα αυτα μετα απο χρονια οτι… ενα μεγαλο και βασικο λαθος ολονων μας ειναι η ελλειψη γυμναστικης, και απο μικρη ηλικια κιολα, και ενα σωστα χτισμενο και δεμενο κορμι απο αυτην.

3 «Μου αρέσει»

Γενικά ναι έχεις δίκιο πλην όμως σε ότι έχει να κάνει με δάχτυλα καρπούς λίγο δύσκολο να τα γυμνάσεις.Τις περισσότερες φορές έντονες και επαναλαμβανόμενες κινήσεις μπορεί να προκαλέσουν τενοντίτιδες.Δηλαδή ένας που είναι πάνω από τον υπολογιστή όλη μέρα μπορεί να την πατήσει ή ένας μάστορας που δουλεύει εργαλεία κατσαβίδια πάλι μπορεί να την πατήσει.

1 «Μου αρέσει»