Ρωμαίικη Παράδοσις

Είναι ο Αθανάσιος Παναγιωτίδης, από τους ογκόλιθους της ψαλτικής,με καθ αυτό πατριαρχικό ύφος της ψαλτικής,(το πατριαρχικό ύφος στην ψαλτική, είναι κάτι σαν το πειραιώτικο ύφος στο ρεμπέτικο),σε ψαλτοτράγουδο.Δεν μπορούσα να το ανεβάσω, και με βοήθησε ο μηχανικός του πλοίου, τον οποίο ευχαριστώ για την βοήθεια του.

1 «Μου αρέσει»

Μάλιστα. Δηλαδή είναι κάτι το καθαρά ψαλτικό, το θύραθεν σκέλος του ρεπερτορίου των -κατά κύριο λόγο- εκκλησιαστικών ψαλτάδων;

Πράγματι, δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το είδος.

1 «Μου αρέσει»

Θα το 'χετε ξανακούσει, αλλά ας το βάλω.
Ο Στανίτσας “τραγουδάει” Βαγγέλη Περπινιάδη.
Σα να λέμε, ο Menuhin παίζει το ντάρι-ντάρι :smile:

3 «Μου αρέσει»

Τα ρέστα μου!!!

Όχι, δεν το 'χα ξανακούσει. Απίστευτη τεχνική και ακρίβεια, και απίστευτα τα εφέ που βγάζουν οι συνηχήσεις με το ισοκράτημα.

(Ήξερα ποις είναι ο Στανίτσας και τι φήμη έχει αφήσει, τον έχω ακούσει στο «κανονικό του» ρεπερτόριο, αλλά μάλλον μου λείπει πολλή από τη γνώση του κώδικα ώστε να συλλάβω και να εκτιμήσω πλήρως την αξία αυτού που ακούω. Εντάξει, καλός σίγουρα, αλλά… από κει και πέρα δεν πολυκαταλάβαινα. Εδώ μού είναι πολύ εύκολο να καταλάβω και να εκτιμήσω!)

Ε, ο Στανίτσας, Στανίτσας είναι: τους “κώδικες” τους παίζει στα δάχτυλα. Ενώ ο Περπινιάδης…

Να πούμε ακόμη,πως ο Βαγγέλης Περπινιάδης, υπήρξε επί σειρά ετών ψάλτης στον ιερό ναό Οσίας Ξένης Νικαίας.(Δίπλα από το μπλόκο της Κοκκινιάς).

2 «Μου αρέσει»