Ρυθμοί Ποντιακών Τραγουδιών

Ευτυχώς δε μούβγαινε και μένα στο μέτρημα αλλοώς θάχα άλλα προβλήματα :)Και γιατί δεν είναι τσάμικο;Γιατί να είναι το “δικό μας” και όχι των γειτόνων,το λέει και τ’όνομα άλλωστε.Είναι και πι ωραίος χορός!

Γιατί το τσάμικο είναι τσάμικο. Αυτό είναι κάτι άλλο, και στο ρυθμό (μάλλον για πεντάρι το ακούω) και στο χορό. Πολύ ωραίο, παρά τη λόγια χορογραφία, αλλά κάτι άλλο.

Και μην ξεχνάμε ότι οι Τσάμηδες είναι αλβανική φυλή.

Εννοούσα ότι τσάμικος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο κάθε χορός των Τσάμηδων.Και το έγραψα ότι οι Τσάμηδες είναι Αλβανικό φύλλο.

Λοιπόν, το Διπάτ έχει το ίδιο μουσικό μέτρο με τον καρσιλαμά, 9/8 (2+2+2+3).

Το βιντεάκι επιμένω ότι είναι 7σημο.

Το γρήγορο κομμάτι (2:28) στο βίντεο είναι επτάσημο. Το αρχικό εγώ το ακούω πεντάσημο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:48 —

Οι τσάμηδες, ως ομάδα ανθρώπων, ασφαλώς χορεύουν και άλλους χορούς, εκτός από αυτόν που στην Ελλάδα έχει ονομαστεί τσάμικος. Για εμάς τους Έλληνες, όμως, τσάμικος είναι μόνο ο τσάμικος. Η λέξη αυτή έχει “καπαρωθεί”. Και είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και κάποιες διαφορές, όπως και στην Ελλάδα ο τσάμικος δεν χορεύεται παντού ακριβώς ο ίδιος. Δεν ξέρω αν στο βίντεο οι χορευτές είναι τσάμηδες ή άλλη αλβανική φυλή. Δεν ξέρω και το όνομα του συγκεκριμένου χορού.

(συγνώμη, μου ξέφυγε, πριν, η δημοσίευση αυτή)

Οπ!! δεν το είχα ακούσει όλο.

κ.Νίκο, από το 2:28 και μετά, δεν γίνεται 7σημο αλλά 3σημο (ας πούμε τσάμικο).

Εγω ακούω 5αρι (2+3)το πρώτο μέρος και 11αρι 3+2+2+2+2 το γρήγορο μέρος.

Προσπαθήστε να το μετρήσετε σαν τρίσημο. Η 1η κίνηση είναι τέταρτο παρεστιγμένο (τρίηχο ογδόων), η 2η (δύο όγδοα) και η 3η (δύο όγδοα) κίνηση είναι τέταρτα. Άρα 3+2+2=7
Εξάλλου, φαίνεται και στην μπότα. Χτυπάει ανά 3 χρόνους. Ακούστε το άλλη μία, παρακαλώ.

Δημήτρη, μετράς το λαούτο που παίζει υποδιαίρεση των 3/4. Δηλ. παίζει 1η κίνηση τρίηχο ογδόων, 2η κίνηση τέσσερα 16α και 3η κίνηση τέσσερα 16α. Άρα 3 κινήσεις = 3/8+ [2/8+2/8=(4/16)]+ [2/8+2/8=(4/16)]=11/8 γι’ αυτό μπερδεύεσαι.

Ο ρυθμός όμως, είναι τρίσημος. Φέρνει στο ύφος της Κόνιτσας, μάλιστα.

Τρίηχο ογδόων ή τρία όγδοα;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:57 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:57 —

Τίποτα, άκυρο. Κατάλαβα.

Κι εγώ επτάσημο ακούω στην αρχή και στο γρήγορο τρίσημο (ίσως 6/8;).

Το Διπάτ είναι πράγματι 9άρι, αλλά το 3άρι του μπορεί να είναι και σε άλλα σημεία. Δεν αρχίζουν όλα τα διπάτ-ια από το 3άρι. Επίσης, η διαφορά από τον καρσιλαμά (με την στενή έννοια του όρου καρσιλαμάς, δηλαδή καρσιλαμάς Προποντίδας) είναι ότι το διπάτ έχει πιο αργό χρόνο.

Τι πρώτο μέρος είναι 7αρι. (δεν ξανά γράφω χωρίς να πιω καφε) το δεύτερο όμως συνεχίζω να το μετραω 11…

Αυτό γιατί μου θυμίζει ποντιακό;;; :241:

//youtu.be/cWyDjylfhm4

Γιατί φοράνε στιβάνια, έχουν τα πιασμένα χέρια όρθια και χορεύουν. Μελωδία, ρυθμός, βήματα, δεν θυμίζουν Πόντο.

Το ακούω και χωρίς μουσική και καταλαβαίνω τη διαφορά στο ρυθμό,αλλά μου μοιάζουν και πάλι κάποιες φιγούρες με έναν ποντιακό χορό…Η Σέρα είναι ή το Τικ τρομαχτόν,ένα σε ρυθμό 7/8 τέλος πάντων