Ρεμπέτικη Ραδιοφωνική Εκπομπή

Μεγάλα διαλείμματα κάνετε. Τουλάχιστον ας παίζει ρεμπέτικα και στο διάλειμμα. Όχι hard rock και ξενερώνουμε.

Πέτρο μου, έπεσες πάνω στο διάλειμμα και είναι “πολιτική” του σταθμού. O σταθμός παίζει κυρίως rock και μας φιλοξενεί κάθε Τρίτη. Ελπίζουμε την επόμενη φορά να μας πετύχεις στην κανονική ροή.

Θα πρέπει να το ξανασκεφτεί, το ξεφτέρι που το σκέφτηκε να βάζει διάλειμμα με rock στη μέση ρεμπέτικης εκπομπής, εκτός και αν η “πολιτική” του είναι να χάνει ακροατές. Προσωπικά αν τη προλάβω την άλλη Τρίτη νωρίς, δε νομίζω ότι θα παραμείνω και μετά από το διάλειμμα.

Κι εγώ έχω πέσει πάνω στο διάλειμμα, και ήμουν σίγουρος ότι έχω κάνει λάθος ή ότι η εκπομπή ματαιώθηκε ή κάτι τέτοιο.

Διάλειμμα; Τι θα πει αυτό; Διάλειμμα για ειδήσεις ή διαφημίσεις το καταλαβαίνω, αλλά μουσικό διάλειμμα σε μουσική εκπομπή; Μήπως για όσους δεν αντέχουν πολλή ώρα το ίδιο είδος χωρίς ζάπινγκ;

Τέλος πάντων παιδιά, μη νομίσετε ότι σας κάνω κριτική για πράγματα που δεν είστε εσείς υπεύθυνοι. Αλλά πάρτε το και ως φίντμπακ…

Και η δική μου αναφορά, σε αυτό το πνεύμα ήταν. Φαντάζομαι ότι σας ενδιαφέρει η γνώμη των ακροατών. Σαν παλιός ραδιοπειρατής των μεσαίων, τη ξέρω την αίσθηση. Το ραδιόφωνο μπορεί να έγινε ιντερνετικό, και ο χειριστής/παρουσιαστής, να μη ψήνεται από την ακτινοβολία του πομπού και τα στάσιμα, τα τραγούδια μπαίνουν από pc αντί από pickup ή κασετόφωνο, αλλά τα υπόλοιπα φαντάζομαι ότι δε διαφέρουν.

Έκανα και τη σχετική ενημέρωση στην ομάδα του F/B http://www.facebook.com/groups/edotragoudame/

Το διαλειμμα ειναι απαραιτητο σε μια ραδιοφωνικη εκπομπη.(Ανα)Συγκροτεις την δομη εκπομπης και τη σκεψη σου,το τι θα πεις,σε σχεση με το πως εχει προχωρησει η ροη της.Επισης κανεις τις αναγκες σου,τουαλετα,λιγο νερακι, για να καθαρισεις κ με τετοια πραγματα που σε απασχολουν.Το μουσικο διαλειμμα εφαρμοζεται κυριως σε ενημερωτικες εκπομπες που κ ο παρουσιαστης αλλα και ο ακροατης χρειαζονται μια παυση στην συνεχη ομιλια γι’αυτο και μπαινει ενα μουσικο κομματι αν και αυτο οχι ολοκληρο.Συνηθως τα διαλειμματα ειναι διαφημιστικα ή για ειδησεις ή και για τα 2…Διαλειμμα για μουσικη σε μουσικη εκπομπη ειναι ατοπο…Δηλαδη εκει που εχεις βαλει ενα ολοκληρο κομματι τουντα να πεις “παμε σε διαλειμμα” και να μπει ως διαλειμμα ενα ολοκληρο κομματι των Death…Εκτος αν το κομματι των Death ειναι χαλι πισω απο καποια διαφημιση για συναυλια,live,δισκο,αλλη εκπομπη κτλ κτλ…

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Και να σας πω την αλήθεια είναι μαχαιριά στην καρδιά εκεί που παίζεις Τούντα να ακούγονται αγριοφωνάρες. Είναι ένα θέμα που πρέπει να λυθεί, ισχύει. Και κάνουμε ότι μπορούμε. Απλά ο σταθμός απλά μας φιλοξενεί κάθε Τρίτη, κατά κύριο λόγο έχει ροκ εκπομπές και η “πολιτική” του που ανέφερε και πιο πάνω ο nikos forlan είναι ότι κάθε μήνα συνεργάζεται με ένα ελληνικό ροκ συγκρότημα και κάθε ώρα αντί για διαφημίσεις ακούγεται ένα τραγούδι από το συγκρότημα.
Προφανώς και χαιρόμαστε να ακούμε τις απόψεις σας, και πιστέψτε μας επειδή το συγκεκριμένο σχόλιο το έχουμε ακούσει πολλές πολλές φορές και μας προβληματίζει κι εμάς θα κάνουμε ό,τι μπορούμε…

Δεν έχω καταφέρει να ακούσω την εκπομπή σας, ωστόσο θα ήθελα να σας μεταφέρω εάν μου επιτρέπετε τη φιλική γνώμη μου: Είναι τόσο άτοπο αυτό που συμβαίνει -όπως το περιγράφει ο Πέτρος κι ο Περικλής-, που αν δεν σας καταλάβουν και δεν το διακόψουν άμεσα, πάει να πει ότι απλά πρέπει να αναζητήσετε αλλού φιλοξενία…

[LEFT]Ελάτε σ’ ένα “Ταξίδι σε δρόμους λαϊκούς”. Χωρίς θέματα και αφιερώματα, μόνο με λαϊκό τραγούδι που αγαπάμε.
Στις 10 το βραδάκι στον [/LEFT]www.psycho.fm[LEFT], με τον Χρήστο και τον Νίκο… [/LEFT]www.taksidilaiko.tk

Μπράβο σας παιδιά!! Πολύ ωραία εκπομπή και φοβερά τραγούδια!
Σας ακούμε από τις 22:00 και μας έχετε φτιάξει τη διάθεση!

Υ.Γ. Άρε Dortmund τι μας θύμησες…έκανα κι εγώ 5 χρόνια στο Dortmund…γκρίζα πόλη, ξενιτιά καταραμένη…

Σε ευχαριστούμε πολύ.
Σήμερα πσιτοί στο ραντεβού μας στις 10 το βράδυ, με τραγούδια που βάρβαρα διασκευάστηκαν, με κακές επανεκτελέσεις, σε δίσκους και σε πίστες.
Μια προσπάθεια να θυμηθούμε τις πρώτες χογράφησεις.

Παιδιά μη μου πείτε ότι θα παίξετε και τις βάρβαρες επανεκτελέσεις? Γιατί μάλλον θα είμαι εδώ και θα βάλω να σας ακούω και δε θα το αντέξω. Σέρνονται και εγκεφαλικά.

Σκεφτήκαμε να βάλουμε Καλομοίρα, Σφακιανάκη, Βανδή και Ζουζούνια αλλά είναι πολύ βάρβαρο.
… Αστειευόμαστε προφανώς. Θα μείνουμε στις αυθεντικές εκτελέσεις τραγουδιών.
Η ιδέα για την εκπομπή μας ήρθε μιλώντας με κόσμο που ήξερε τραγούδια απο τις σύγχρονες επανεκτελέσεις τους αλλά τα αυθεντικά είναι διαμάντια!!

πολύ καλή ιδέα! είναι κρίμα να μπουχτίζουμε, και τελικά να αποφεύγουμε όμορφα τραγούδια, επειδή έγιναν “γκόλντεν κλάσικς”…

Μπράβο παιδιά. Και το διάλειμμα μικρό αυτή τη φορά ή έτσι μου φάνηκε και με βάλατε στα αίματα να ψάχνω για τις επανακυκλοφορίες από τις μήτρες που βρέθηκαν. Υπάρχει πουθενά κανένας κατάλογος, ποια τραγούδια βρέθηκαν και επανακυκλοφόρησαν?

[LEFT]Σήμερα στην εκπομπή “Ταξίδι σε δρόμους λαϊκούς” θυμόμαστε το λαϊκό τραγούδι του ελληνικού κινηματογράφου.
Στις 10 το βραδάκι με τον Χρήστο και τον Νίκο… psycho.fm… [/LEFT]www.taksidilaiko.tk

[LEFT]Ταξίδι σε δρόμους λαϊκούς, όπως κάθε Τρίτη έτσι και σήμερα στις 10-00 το βραδάκι, με λαϊκό τραγούδι που αξίζει να ακούγεται.
[/LEFT]Καταλαβαίνουμε ότι σήμερα έχει ποδόσφαιρο, ωραίες ταινίες και σίριαλ, ειδήσεις, ενημερωτικές εκπομπές, αλλά εμείς είμαστε στο πόστο μας!!
[LEFT]Με τον Χρήστο και τον Νίκο στον psycho.fm [/LEFT]
www.taksidilaiko.tk

Σήμερα Μ. τρίτη, βδομάδα των παθών. Έτσι στην εκπομπή “Ταξίδι σε δρόμους λαϊκούς” τραγουδάμε τα πάθη, μέσα απο το λαϊκό τραγούδι.

Στις 10 στον Psycho.fm

www.taksidilaiko.tk

Με την ευκαιρία της παραμονής μας στον θεσσαλικό κάμπο για τις ημέρες του Πάσχα, σήμερα στην εκπομπή Ταξίδι σε δρόμους λαϊκούς, παρουσιάζουμε τους Θεσσαλούς καλλιτέχνες του λαϊκού μας τραγουδιού.
Όπως πάντα στις 10 το βράδυ στον Psycho.fm
www.taksidilaiko.tk

[LEFT]Μετά από μη-θελημένη απουσία μια εβδομάδας επιστρέφουμε με μια εκπομπή πιο γεμάτη και φρέσκια από ποτέ. Βάζουμε τα πρώτα τραγούδια από τον καινούριο δίσκο του Βαγγέλη Κορακάκη και δοκιμάζουμε το πρώτο μπουκάλι από τη δική μας μπύρα.Έχουμε και λίγο πυρετό αλλά δεν μας πειράζει καθόλου.
Όλα αυτά 10-12 το βράδυ στην εκπομπή “Ταξίδι σε δρόμους λαϊκούς” στον [/LEFT]www.psycho.fm[LEFT] [/LEFT]
www.taksidilaiko.tk