Πόνος στον ώμο. Λαλαλα

Γεια σας, τον τελευταιο καιρό έχω καταφέρει να χαλαρώσω παρά πολύ τον καρπό μου αλλά ξεκίνησε ο πόνος στον ώμο. Το άκουγα πολλές φορές ότι πονάει σε κάποιους ο ωμός αλλά εμένα ποτέ πριν δε με είχε ενοχλήσει. Δε βρήκα την «πατέντα» να χαλαρώσω τον ώμο και δε καταλαβαίνω και τι άλλαξα στο παίξιμο μου έτσι ώστε να προκύψει. Πως σφίγγω τον ώμο χωρίς να το καταλάβω;

Δεν ξέρω αν είναι ίδια περίπτωση, πάντως είχα πόνους στον αριστερό ώμο όταν είχα πρωτοαποκτήσει ένα μπουζούκι φτηνό με υπέρβαρο μπράτσο, ώσπου συνειδητοποίησα ότι, αντί να βάζω δύναμη αριστερά για να το συγκρατώ ανασηκωμένο, έπρεπε να το ζυγιάζω πάνω στα πόδια ώστε το μπράτσο να στέκεται μόνο του χωρίς να με καταπονεί αριστερά. Ίσως είναι κάτι παρόμοιο ακόμα κι αν δεν πρόκειται για τόσο βαρύ όργανο. Ίσως βέβαια να είναι διαφορετικός ο λόγος.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ έχω τον πόνο στο δεξί, αλλά ευχαριστω παρά ταύτα

έχεις αποκλείσει να συνδέεται και με κάποια άλλη δραστηριότητα; π.χ. κάποιο πρόσφατο κουβάλημα, κάποιο burn out του χεριού σε mouse, basket, κάποια ασήμαντη πτώση;

Όταν λέμε πόνος στον ώμο, εννοείς ότι ξεκινάει με μισό τραγούδι αργό χασάπικο του Μάρκου ή μετά από 6 ώρες μελέτη Μπέμπη; Γιατί το δεύτερο μπορεί να είναι και “φυσικολογικό”, αναμενόμενο.

Είναι πιθανόν ότι αναζητάς να βγάλεις μια ποσότητα έντασης ήχου που είχες συνηθίσει με το “σκληρό” καρπό, και επειδή δεν μπορείς να την αποδώσεις… ψάχνεις να βρεις τη δύναμη που έβαζες από τον καρπό, σε άλλο σημείο του σώματος, χωρίς να το καταλάβεις…
Πρόσεξε την στάση του σώματος, να αναπνέεις σωστά όταν παίζεις, και παίξε σιγά.

Είναι σημαντικό να μην πιέζουμε το όργανο, όσο ακούμε ηχογραφήσεις καταλαβαίνουμε ότι παίζανε μεν με τσαγανό αλλά δεν κοπανάγανε, δεν ουρλιάζανε τα μπουζούκια…

Τέλος, παίζεις με μετρονόμο;

3 «Μου αρέσει»

Γύρω στο 20-30 λεπτά βγαίνει ο πόνος, παραπάνω σπάνια προλαβαίνω να παίξω. Έχω καταλάβει ότι με πονάει όταν παίζω συγχορδίες τρέμολο κάποιες φορές προφανώς από αυτό που αναφέρεις λόγω πίεσης να βγει η ταχύτητα, εκεί όμως καταλαβαίνω τον λόγω. Το πρόβλημα είναι ότι πονάει και στο απλό παίξιμο τελευταία. Όχι δεν έχω φτασει ακόμα να χρησιμοποιώ μετρονομο