Πού μπορεί κανείς να βρει σημεία αλλοιώσεως για να τα χρησιμοποιεί σε κείμενο;

Καλησπέρα σας και πάλι!
Ψάχνω να βρω σημεία αλλοιώσεως για να τα χρησιμοποιώ όταν γράφω κανένα κείμενο.
Η δίεση εντάξει, η μόνη που την βρίσκει κανείς παντού αλλά η ύφεση, αναίρεση και ιδίως τα σημεία της οθωμανικής μουσικής.

Ευχαριστώ

υπάρχουν σαν add-on στο word.απλά πρέπει να μάθεις τα πλήκτρα στα οποία αντιστοιχούν και φυσικά μπορούν να διαβαστούν (ως word) μόνο απο χρήστες που έχουν το add-on. Αν το αρχείο αποθηκευτεί ως pdf ή κάπως φωτογραφικά, προφανώς τα σύμβολά μπορουν να διαβαστουν απο όλους.
Για να γράψεις αλλου εκτος word (πχ εδώ) με αυτά τα σύμβολα, δεν γνωρίζω τρόπο.
θσ τα βρώ και θα στα στείλω σύντομα

1 «Μου αρέσει»

Κάποτε μου χρειάστηκε να γράψω, σε κείμενο, μια ένδειξη μετρονόμου: «[όγδοο] = [νούμερο]». Πώς να βάλω το όγδοο μέσα στο κείμενο;

Άφησα το πρόβλημα να επωάζεται κάποιον καιρό, και τελικά έτυχε να βρω κάπου ένα ηλεκτρονικό κείμενο που περιλάμβανε τέτοια σύμβολα. Και, απλά, κοπιπάστωσα αυτό που χρειαζόμουν.

Καλαμπόρτζικη λύση βέβαια, αλλά στην αναβροχιά είναι κι αυτός ένας τρόπος.

Γειά σου Αλέξανδρε, όπως βλέπω στις δύο γρήγορες απαντήσεις, το θέμα απασχολεί και άλλους :slight_smile: Συνεχίζω και γω να ψάχνω αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα τίποτα.
Αν βρώ και εγώ κάτι θα σας ειδοποιήσω…

Γειά σου και εσένα Πέτρο,
Αυτό έκαμνα και εγώ μέχρι τώρα αλλά είναι μία πρόχειρη λύση, όπως λές και συ…

Μόλις βρήκα κάτι το ενδιαφέρον μου μπορούμε να το πάρουμε σαν αρχή και να συνεχίσουμε το ψάξιμο, διότι λείπουν ακόμη μερικά πράγματα.
Εδώ Σύμβολα Unicode μπορούμε να δούμε πως περίπου γίνεται. Π.χ. ALT + 13 = ♪ (στο Notepad).
Αλλά ποιός είναι ο δεκαδικός κωδικός για το όγδοο; Το ALT + 12 δεν είναι δυστυχώς. Πρέπει να βρούμε ολόκληρo τoν πίνακα.
Γιά τα παρακάτω στους πίνακες HTML Dec Code δουλεύει μεν εδώ (μάλλον γιατί μετατρέπεται σε HTML) αλλά ο αντίστοιχος δεκαδικός κωδικός βγάζει άλλο σύμβολο (στο Notepad) από ότι λέει ο πίνακας…

Κάτι σου στειλα.δες και πες μου

Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε,
Το Φοντ είναι τέλειο για το Winword, έχει πολλά πράγματα, αλλά το ελλάτωμα είναι, ότι αν το κοπιπάστω κάπου αλλού π.χ. εδώ μου δείχνει

6 = σκληρή ύφεση

δηλαδή, το νούμερο που πάτησα και όχι την σκληρή ύφεση. Δηλαδή θα πρέπει πρωτα να το μετατρέψω σε pdf και κατόπιν να το κάνω copy&paste.

Αλλά εντάξει, για την ώρα δεν έχουμε καλύτερο.

Βασικά ψάχνω κάτι γενικότερο που μπορώ να το χρησιμοποιώ και σε σκρίπτα ή μικρο-εφαρμογές.
Πάντως προχωρήσαμε κάμποσο…

2 «Μου αρέσει»

Για πιο εξειδικευμένη χρήση που περιγράφεις, πιστεύω η λύση θα ήταν σε λογισμικά μουσικής γραφής αλλά θα ήθελε πάρα πολύ ψάξιμο και τα καλά προγράμματα είναι δυστυχώς ακριβά στην αγορά.

Ίσως αξίζει να κατεβάσεις το demo του Dorico (που έχει αυτά τα στοιχεία αλλοίωσης) και να δοκιμάσεις να τα συνδιάσεις με κείμενο. Το Dorico έχει επίσης πολύ καλή τεχνική υποστήριξη και, όπου μπορουν, προγραμματίζουν αναβαθμίσεις με λειτουργίες που ζητούν οι συνδρομητές-χρήστες. Είναι γενικά ένα λογισμικό “ζωντανό” με αρκετό μέλλον στον προγραμματισμό του και μια δυνατή και ενεργή κοινότητα απο χρήστες.

1 «Μου αρέσει»

Και σ’αυτά τα λογισμικά δεν κάνουν τα σύμβολα οι ίδιοι.
Μεταχειρίζονται υπάρχοντες (uni)code tables. Και κάτι τέτοιο γυρεύω και γω.
Νομίζω οτι βρίσκομαι τώρα στον σωστό δρόμο…
Όταν βρώ κάτι θα το γράψω εδώ, μπας και ενδιαφέρεται κάποιος…

1 «Μου αρέσει»

οτιδήποτε είναι Unicode, μπορεί να παίξει και στο φόρουμ…

Όσοι ενδιαφέρονται ας δούνε αυτό : https://www.unicode.org/charts/PDF/U1D100.pdf (επίσημη πηγή για unicode)

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Χρήστο,
Το ερώτημα είναι πως πρέπει να το γράψει κανείς:
Εγώ δοκίμασα το εξής:

u+266F = ♯ = ♯

Δηλαδή, έπρεπε να μετατρέψω το δεκαεξαδικό νούμερο σε δεκαδικό και να το γράψω
σαν HTML Dec Code (όπως μετά το δεύτερο =).
Ή μήπως ξέρεις εσύ κανένα τρόπο για να γράφει κανείς κατ ευθείαν το δεκαεξαδικό νούμερο;

Καλό αυτό το pdf γιά την δυτική μουσική.
Αλλά και αυτό δεν περιέχει τα τούρκικα σημεία αλλοιώσεως.

Έγραψα και στο unicode.org και ήδη μου απαντήσανε:

" At this time, I don’t believe we
cover all of the required accidentals, and I think there has never been
a formal proposal for adding them."

Τότε τους ρώτησα, αν μπορώ εγώ να θέσω ένα formal proposal :slight_smile:
Να δούμε τι θα απαντήσουν…

Κάπου πρέπει να υπάρχει κάτι…

Δες και αυτό μήπως σε βοηθάει:
https://www.w3.org/2019/03/smufl13/tables/turkish-folk-music-accidentals.html

Δεν ξέρω ποιες αλλοιώσεις ψάχνεις ακριβώς. Βλέπεις στερούμαι θεωρητικής γνώσης της τούρκικης μουσικής σημειολογίας. Εάν υπάρχει μια λίστα από αυτές πες μας, μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

u+266F = ♯ = ♯ = ♯

Ελπίζω να βοήθησα!

Βεαβαίως, και πολύ μάλιστα!
Έτσι γλυτώνουμε την μετατροπή…

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και αυτά τα σημεία αλλοιώσεως… (που δείχνει ο υπερσύνδεσμος)
Από το βιβλίο του Βούλγαρη προκύπτουν τα εξής:

image
και

image