Πνευματικά δικαιώματα και χρήση τραγουδιών για ταινία

Καλησπέρα σας,

Για την φεστιβαλική πρεμιέρα της ταινίας ΣΑΡΜΑΚΟ – ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ εχω μερικές απορίες όσον αφορά τα δικαιώματα των τραγουδιών.

  1. Πρόκειται για Ένας μάγκας στο Βοτανικό: υπάρχει μια επανεκτελεση του τραγουδιού στην ταινία που παίζεται από μια κομπανία. Έχει τέσσερεις κληρονόμους που αρνήθηκαν την χρήση. Ξέρει κάποιος τους κληρονόμους από εδώ;
  2. Μετά από 70 χρόνια του θανάτου του συνθέτη ένα τραγούδι γίνεται public domain. Συνεπώς και αυτό ισχύει στην περίπτωση του τραγουδιού «το μινόρε της ταβέρνας» (1939) του Παναγιώτη Τουντα. Σημαίνει αυτό ότι θα μπορούσα να βάλω την αυθεντική εκδοχή του τραγουδιού στην αναφερόμενη ταινία ως συνοδευτική μελωδία (για παράδειγμα στους τίτλους) η θα έπρεπε να είναι αναγκαστικά μια επανεκτέλεση του τραγουδιού;
  3. Πήρα μια άδεια του κ. Μυστακίδη για την εκδοχή του για το τραγούδι «Γκιουζέλ». Αρκεί αυτή η άδεια για την χρήση του τραγουδιού στην ταινία η θα έπρεπε να μπω στην διαδικασία να πάρω και την άδεια των κληρονόμων της αυθεντικής εκδοχής (του συνθέτη Σπύρο Περιστέρη) η συμπεριλαμβάνεται αυτό ήδη στην εκδοχή του κ. Μυστακίδη και έτσι αποφασίζουν αυτοί αποκλειστικά για ποιους σκοπούς μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η εκδοχή το τραγουδιού;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μήπως κάποιος έχει και προσωπική επαφή επειδή καμία φορά χρειάζεται απλά ένα τηλέφωνο και η υπόθεση τελειώνει εκεί.

Marco Papadopoulos

3 «Μου αρέσει»

Αφού ξεκίνησες ήδη επαφή με τον Δ. Μυστακίδη, πολύ πιθανόν να ξέρει ο ίδιος να σε ορμηνέψει. Ο Μυστακίδης κατά μεγάλο ποσοστό βιοπορίζεται ακριβώς από αυτό, παλιά τραγούδια. Λογικά θα ξέρει τι ισχύει νομικά, αλλιώς θα μπορεί να σε παραπέμψει σε επαγγελματίες (ατζέντηδες; μανατζαραίοι; δεν ξέρω ποιοι ακριβώς είναι) που αυτό ακριβώς είναι το αντικείμενό τους.

Υποθέτω ότι η ταινία σου είναι ανεξάρτητη παραγωγή; Γιατί αν ήταν από εταιρεία, λογικά η ίδια η εταιρεία θα είχε κάποιον συνεργάτη που να ασχολείται μ’ αυτά.

Καλή επιτυχία!

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας,
ναι η ταινία ειναι μια ανεξάρτητη παραγωγή.

Απευθύνθηκα στο ΕΔΕΜ. Επισης βρήκα και άλλα στοιχεία οτι το Γκιουζέλ Θα μπορούσε να είναι public domain, πως μπορώ να το επιβεβαιώσω;

Εάν βάλεις υπαρχουσα εκτέλεση που δεν είναι public domain θες άδεια και από την δισκογραφική στην οποία ανήκει το ηχογραφημα και από την εταιρία πνευματικών δικαιωμάτων και ίσως και από τον publisher εαν υπάρχει.
Η άδεια, το οκ, ενος ερμηνευτή δεν αρκεί, εκτός εαν του ανήκει το μάστερ.
Εάν κάνεις δικη σου εκτέλεση είσαι ο με άδεια των δημιουργών μέσω του φορέα που τους εκπροσωπεί, πχ ΕΔΕΜ, αυτοδιαχείριση…

Το Γκιουζελ Θεωρείται παραδοσιακή μελωδία.
Εχω την άδεια όχι μόνο του τραγουδιστή αλλά του Label με το οποίο κυκλοφόρησε το άλμπουμ.
Είναι μια επανεκτελεση μιας παραδοσιακής μελωδίας που θεωρητικά δεν έχει πνευματικά δικαιώματα.