Πιο καλά ξύλα για μπουζούκι

Φίλε αν κατάλαβα καλά είσαι μεταξύ μεταχειρισμένου και καινούργιου στην ίδια τιμή. Εάν είναι έτσι, το όφελος των 250? για μόλις ενός έτους όργανο είναι σημαντικότατο. Στην θέση σου θα έπερνα το μεταχειρισμένο.

σωστός ο παίχτης

φιλε mih7mit5 ακριβως,το διλλημα εχει τεθει ετσι ακριβως,500 ευρω διαθεσιμα για καινουργιο οργανο η μεταχειρισμενο μεγαλυτερης αξιας,ετυχε να βρω το συγκεκριμενο οργανου του Σταμκου,σκαφος καρυδια καπακι κεδρος και μανικι φλαμουρι(νομιζω),φυσικα θα το ψαξω λιγο ακομα και σε αλλους μαστορους(Ζαρανης,Προκος),μεχρι να καταληξω,του Σταμκου μ αρεσει η χροια του οργανου,θα ακουσω κι αλλα.

Παιδιά, σε ένα υφιστάμενο θέμα μπήκε πρόσφατα μία ερώτηση, σχετικά με καταλληλότητα συγκεκριμένου ξύλου για καπάκι σε όργανο. Δόθηκαν κάποιες απαντήσεις (εμπεριστατωμένη πραγματεία για την “καταλληλότητα του κέδρου ως καπάκι σε όργανο, συγκριτικά με άλλα ξύλα” δεν γινόταν να δημοσιευτεί) και η υπόθεση εξελίχτηκε σε κουβεντούλα σχετικά με αγορά οργάνου, πάνω σε πασίγνωστα και πολυσυζητημένα επί μέρους θεματάκια. Θα παρακαλέσω όλους τους εμπλεκόμενους στη συζήτηση, να μην κουράζουν τους αναγνώστες μας με λεπτομέρειες που ξεφεύγουν από το αρχικό ερώτημα της καταλληλότητας συγκεκριμένων ξύλων στην οργανοποιεία.

//youtu.be/Yg-VUaitZAI

Συγχαρητήρια κ. Στάμκο για το εγχείρημα και μόνον!

Δηλώνω φίλος των οργάνων του κ. Στάμκου - όχι φανατικός οπαδός - όποιος παρακολουθεί τις συζητήσεις ελπίζω να το έχει καταλάβει - αλλά το συγκεκριμένο είναι υπεράνω σχολιασμού…Και δεν είναι η πρώτη φορά που τα λόγια γίνονται πράξη…

Πέραν απο το πρωτοποριακό του πράγματος, υπάρχει και πραγματική ουσία που εμπίπτει στην φιλοσοφία της έρευνας στην κατασκευή του μπουζουκιού…Το συγκεκριμένο εγχείρημα δείχνει το δρόμο…Και πάλι μπράβο όχι τόσο για την κατασκευή αυτή καθ΄αυτή αλλά κυρίως για το τόλμημα! Πίστευε και μη, ερεύνα!!!

Όχι αγαπητέ μου. Ερεύνα, με επιμονή και μεθοδικότητα, και (μετά την έρευνα) πείθου, αν η έρευνα έτσι βγάλει. Και άσε τη σκέτη Πίστη για τους Πιστούς, που δεν τολμούν να ερευνούν.

Αν δεν κάνω λάθος με ότι θυμάμαι από το σχολείο:
Πίστευε και μη, ερεύνα: είτε πιστεύεις είτε όχι να έρευνας
Πίστευε και μη έρευνα: να πιστεύεις χωρίς να έρευνας

Η χρήση του κόμματος αλλάζει τελείως το νόημα.
Κατα τα άλλα όλα νομίζω κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αν μπορείς να φτιάξεις με ευτελή υλικά όργανο σωστό, εύηχο, δυνατό με αντοχή στο χρόνο είναι επιτυχία. Τα τρία πρώτα φαίνονται από την αρχή. Το τέταρτο θέλει αναμονή.
Από την άλλη, αν πάρεις τα καλύτερα υλικά δεν θα φτιάξεις απαραίτητα το καλύτερο όργανο.

η γνώμη μου: το “πίστευε και μη ερεύνα” είναι το αρχικό. το κόμμα μπήκε πρόσφατα από το πολύ κράξιμο που τρώγανε οι θεολόγοι…

στο θέμα μας, συμφωνώ με τον δημήτρη από πάνω. για το συγκεκριμένο βίντεο που ανέβηκε, άντε να καταλάβεις με τόση αντήχηση στον χώρο να μεγενθύνει τον ήχο. για να μην είμαι άδικος, δυστυχώς αυτό το έχω δει και σε άλλα βίντεο από ορανοποιούς ή οργανοπαίχτες.
για το συγκεκριμένο με την λεύκα, έχω να πω πως διαφωνώ κάθετα (και το είχαμε συζητήσει και παλιότερα) σχετικά με την καταλληλότητα/δυνατότητα κάθε υλικού. εκτός κι αν η ποιότητα είναι πάντα στο επίπεδο λεύκας, αλλά ο πελάτης πρόθυμος να πληρώσει τον παλίσανδρο.

Ήμουν ακόμα στο δημοτικό σχολείο, όταν η δασκάλα μας αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει την έκφραση. “Πίστευε και μη ερεύνα”, ούτε κόμματα ούτε τίποτα. Κανονικός σκοταδισμός, δηλαδή. Η ερώτηση συμμαθητή μου, που είχε προηγηθεί, είχε σχέση με την “τεχνική” του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, και τον κρίνο που είχε προσφερθεί.

…αν ο (καλός γνώστης της καθαρεύουσας) συντάκτης της έκφρασης ήθελε να πει “να ερευνάς, είτε πιστεύεις είτε όχι”, θα έλεγε “Πίστευε ή μη, ερεύνα δε”.

Εγώ θα έλεγα να αφήσετε τα θρησκευτικά της καφετέριας!!
Όποιος θέλει να μάθει πραγματικά τον Λόγο, ας ανοίξει την Αγία Γραφή.

“Ερευνάτε τις Γραφές” μάς διδάσκει, εκτός των άλλων.

Αυτά και συνέχεια δεν χρειάζεται να δώσει κανείς διότι πολύ απλά είναι εκτός θεματολογίας του φόρουμ.

Πολύ σωστά φίλε Δημήτρη…Ο πυρήνας της Χριστιανικής Πίστης είναι η μελέτη της Αγιάς Γραφής και κατ’ επέκταση η προσωπική έρευνα των ενδότερων της ψυχής μας…

Όμως είμαστε εκτός θέματος και το θέμα μας είναι τα καταλληλότερα ξύλα για το μπουζούκι…

Όργανο με καπάκι λέυκας δέν έχω δεί ούτε ακούσει. Το ότι ο κ. Στάμκος μας παρουσιάζει ένα τέτοιο όργανο δεν σημαίνει πως ανακάλυψε τον τροχό. Δείχνει όμως τις δυνατότητες που υπάρχουν να εξερευνηθούν περαιτέρω οι τεχνικές και τα υλικά που χρησιμοποιούνται μέχρι τώρα. Κάνει η λεύκα για καπάκι στα μπουζουκοειδή; Εκτός του ότι για την πλεοψηφία ημών μπορεί να αποτελεί το πιο αδιάφορο ερώτημα στον κόσμο, δεν θα το μάθουμε ποτέ εάν δεν κατασκευαστεί ένα τέτοιο όργανο. Ο πειραματισμός θα μας οδηγήσει σε συμπεράσματα. Θεωρητικά - μιλώντας με βάση τις παραμέτρους (πυκνότητα, ελαστικότητα κτλ) - η λεύκα δεν απέχει σχεδόν καθόλου απο τον κόκκινο κέδρο, συνεπώς γιατί να μην δοκιμαστεί; Στις κιθάρες δουλεύουν πολύ καλά και άλλα ξύλα όπως το ΚΟΑ, το μαόνι και ίσως και κάποια άλλα. Γιατί να μην υπάρχει η περιέργεια να δουλευτούν και αυτά στην παραδοσιακή μας οργανοποιεία; Σαφώς η ποιότητα του ήχου και η αντοχή είναι το ζητούμενο. Εκ πρώτου ακούσματος - με όλες τις επιδράσεις του χώρου στον παραγόμενο ήχο - το μπουζούκι παίζει μια χαρά. Αυτό και μόνο εμένα προσωπικά μου προξενεί το θαυμασμό και μου διεγείρει την περιέργεια για την εξέλιξη και αντοχή που θα έχει στο χρόνο.

Όταν, Δημήτρη, σε δημοσίευση που αναφέρεται σε κατασκευές συγκεκριμένου οργανοποιού και την ποιότητά τους, δημοσίευση (#146) που ήδη έχει ξεφύγει απ’ το θέμα “Πιό καλά ξύλα για μπουζούκι”, αναφέρεται κάποια έκφραση με την οποία διαφωνώ σφόδρα, ακόμα και όταν χρησιμοποιείται για να δικαιολογήσει άποψη περί της ποιότητας συγκεκριμένων οργάνων με την οποία δεν συμφωνώ, τότε έχω όχι δικαίωμα, αλλά υποχρέωση να σχολιάσω την έκφραση. Βέβαια, ο τρόπος με τον οποίο θα εξελιχτεί η συζήτηση δεν μπορεί και δεν πρέπει να βρίσκεται κάτω απ’ το δικό μου έλεγχο.

… έχω την εντύπωση (γιατί δεν το ξέρω) ότι η συγκεκριμένη έκφραση δεν βρίσκεται πουθενά στον Λόγο του Θεού, όπως Αυτός καταγράφεται στην Αγία Γραφή.

Η χρήση της συγκεκριμένης φράσης εκ μέρους μου έγινε για να διαβαστεί ως έχει, δεν παρέπεμψα στις γραφές και τα ευαγγέλια, δεν άνοιξα θεολογική συζήτηση και για να είμαι ειλικρινής περισσότερο την χρησιμοποίησα ως ευφυολόγημα της στιγμής. Και φυσικά δεν χρησιμοποιήθηκε για να δικαιολογήσει καμιά αποψή για καμιά ποιότητα οργάνων…Ακριβώς το αντίθετο (βλέπε #152)…Τα όργανα καθενός οργανοποιού κυκλοφορούν ανάμεσα μας και αυτοσυστήνονται. Ο καθένας έχει την άποψη του. Για ξυλαράκια και μπουζούκια μιλάμε, δεν λύνουμε το προσφυγικό…

Σχετικά με τα καλύτερα ξύλα για όργανα. Επειδή ακούω για πειραματισμούς και βελτιώσεις. Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι ενάντια σε αυτό. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Τι σας κάνει να πιστεύεται ότι τέτοιοι πειραματισμοί δεν έχουν γίνει και στο παρελθόν από παλιούς μαστόρους? Έχουμε το παράδειγμα των αδερφών Απαρτιάν που χρησιμοποίησαν κόντρα πλακέ για την πλάτη στις κιθάρες τους. Το δοκίμασαν, τους έκανε το αποτέλεσμα και συνέχισαν.
Πιο παλιά νομίζω ότι ήταν πιο δύσκολο να βρεθούν τα ξύλα που μπορούμε να βρούμε σήμερα με μια παραγγελία στο ίντερνετ. Ποιος μας λέει λοιπόν ότι δεν δοκιμάστηκε και η λεύκα, ένα ντόπιο ξύλο και απορρίφθηκε? Εδώ έχουμε δει καπάκια από τους παλιούς με τρύπες από καρφιά από ψαροκασέλες. Δηλαδή προτιμούσαν να ψάχνουν ψαροκασέλες για έλατο και δεν δοκίμασαν την λεύκα που την είχαν δίπλα τους? Αυτό το λέω γιατί δεν νομίζω ότι ανακαλύπτουμε τον τροχό εδώ.
Τώρα για τις κιθάρες που αναφέρθηκε ότι έχουν δοκιμαστεί και άλλα ξύλα και άλλα υλικά. Ναι, εχουν δοκιμαστεί αλλά όταν μιλάμε για κορυφαίο επίπεδο μιλάμε σχεδόν αποκλειστικά για έλατο. Εδώ παραθέτω την γνώμη του Jeffrey R. Elliot:
“Since the 1986 interview, the continuum of experimentation with nonwood components like epoxy graphite now includes Kevlar/Nomex in “double top” guitars. To date my impression is that these synthetic materials have produced guitars with responses that are characteristically overly bright and penetrating, severely limiting or eliminating altogether that most important quality of allure. It seems that most often the tonal palette is all but eliminated as well, and offers little flexibility. For these reasons, I do not use these materials in my guitars.”
Εδώ το λινκ:
https://www.guitarsint.com/article/An_Interview_with_Master_Classical_Guitar_Maker_Jeffrey_R_Elliott
Αυτά τα λέω γιατί πιστεύω ότι πειραματισμοί έχουν γίνει και στο παρελθόν από παλιούς κορυφαίους μαστόρους, και δεν είναι τυχαίο ότι τα κορυφαία όργανα έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Ετσι ακριβως ειναι.
Ο Χριστος ειπε αλλα πραματα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:14 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:55 —

Οσον αφορα το θεμα.
Απο την στιγμη που το καπακι ελατου κοστιζει 5 ευρω δεν υπαρχει κανενανς λογος να μπαινει καπακι λευκας.
Εξαλλου οι οργανοποιοι σε ολο τον κοσμο εχουν καταληξει στον ελατο και στον κεδρο.
Καπου οι μπουζουκοβιοι εχουν μπερδεψει τον αποδεκτο ηχο με τον καλο ηχο και καθε οργανο που φωναζει με πριμο καθαρο ηχο το θεωρουν πολυ καλο.
Το ιδιο ισχυει και για τους οργανοποιους.
Προς το παρον,καντε αναζητηση απο μπουζουκια του Παισιου(οχι του γεροντα) και ακουστε πως μιλανε τα οργανα του.
Ευχαριστω.

Νομιζω οτι δυστυχως δεν εγινε κατανοητο σε καποιους η συγκεκριμενη δοκιμη που εγινε με το καπακι λευκα.
Αν ειδατε χρησιμοποιησα σγουρη λευκα η αλλοιως flame poplar.Και την χρησιμοποιησα σε ενα οργανο 500 ε και οχι σε 1500-2000.
Ηταν καθαρα μια δοκιμη που πετυχε και προκειται απο εδω και περα να συνεχισουμε να βγαζουμε τετοια οργανα στο εργαστηριο μας.
Οσο για τον ηχο ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΝΟΙΧΤΑ οποιον θελει να φερει το τετραχορδο του να το συγκρινουμε με το συγκεκριμενο οργανο και να ανεβασουμε τα βιντεο στο διαδικτυο για να κρινει ο κοσμος.
Δυστυχως η ευτυχως επειδη η εικονα και ο ηχος μιλανε μονα τους δεν μπορει κανενας να βαφτισει το ασπρο μαυρο.
Οποιος εχει αμφιβολια η οδος ειναι αμερικανιδων κυριων 117 στην νικαια.Θα με ενδιεφερε να ακουσω καποιο καλυτερο οργανο με ελατο ειδικα στα 500 ε.

καλημερα παναγιωτη.
αφου προκαλεις ανοιχτα σε προκαλω να φερεις στην εκθεση οργανοποιιας το καλυτερο οργανο σου να συγκριθει με αυτο που θα παρουσιασω.θα ανακοινωθει ποτε θα γινει μαλλον ιουνιο

//youtu.be/5yzL4b9WfHY

Εδω εχουμε το οργανο του φιλου μας ζαμπε ολο κεδρο δηλ σκαφος μανικι καπακι 4 χρονων
Και βεβαια με βεργα αλουμινιου οπως πρεπει να ειναι στην εποχη μας ολα τα μπουζουκια

Κύριε Στάμκο καλημέρα κι από μένα,

θα σας πρότεινα -σας το λέω φιλικά και με σεβασμό, ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό :088: - να ηχογραφείτε τα μπουζούκια σας με λίγο καλύτερες ηχητικές συνθήκες, για τα βίντεο που μας παρουσιάζετε… Περισσότερη ησυχία στο χώρο και καλύτερες συνθήκες ηχομόνωσης (δωμάτια χωρίς αντίλαλο), ένα βασικό μικρόφωνο με βασική κάρτα ήχου κτλ θα προσφέρουν καλύτερη εικόνα για τα δημιουργήματά σας. Σε αυτά τα βίντεο η εντύπωση δεν μπορεί να είναι καν ενδεικτική. Νομίζω πως έμπειροι μουσικοί όπως ο υιός Καραντίνης, θα έχουν πολύ εύκολα πρόσβαση σε Home Studios, ώστε να έχετε ένα πιο σωστό αποτέλεσμα παρουσίασης.
Τώρα για τους πειραματισμούς με τα ξύλα και τις τεχνικές:
Καλό είναι να γίνονται διάφοροι πειραματισμοί με ξύλα, αλλά να συνοδεύονται και από κάποια εξήγηση.
Δηλαδή π.χ. η λεύκα θα έχει την ίδια αντοχή στο χρόνο με το έλατο ή με τον κέδρο στο καπάκι; Ποιές συχνότητες θα ενισχύει και ποιές ενδεχομένως θα υποστηρίζει; Και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες που μπορεί να βοηθούν εμάς τους αδαείς, αλλά που αναζητούμε μια “λογική” εξήγηση, να βγάλουμε άκρη.