Πιο γρήγορος κι απ' την σκιά του!

Κύριε Νίκο αν δεν είναι θέμα αισθητικής αυτό που λέτε, δε βλέπω που πρέπει να μας ανυσηχεί. Πραγμστικά θέλω να ακούσω τι εννοείται, γιατί συνήθως συμφωνώ.

ίσως ο κύριος Νίκος εννοεί ότι προβληματίζεται για το αν το βίντεο είναι πραγματικό ή όχι . Εγώ προσωπικά είμαι βέβαιος ότι δεν είναι πραγματικό. (χωρίς να σημαίνει ότι έχω απαραίτητα δίκιο. απλά δεν μου φαίνεται πραγματικό, καταλαβαίνω ότι ο ίδιος ο υπολογιστής παίζει το κομμάτι)

Κατά την ταπεινή μου άποψη το βίντεο είναι αυθεντικό. Το ρολόι δεν είναι πρόσθετο από άλλο πλάνο. Φαίνονται σκιές και αντανακλάσεις από το συγκεκριμένο πλάνο. Αν και η πένα είναι δύσκολο να διευκρινιστεί αν παίζει όλες αυτές τις νότες (αλλά όχι αδύνατο) το αριστερό χέρι φαίνεται ότι περνάει από αυτές τις νότες σε αυτή τη ταχύτητα, ενώ το όλο πλάνο δεν δίνει αίσθηση ότι το βίντεο τρέχει γρηγορότερα από το κανονικό.

το βιντεο πολυ ευκολα φτιαχνεται και μπορει να είναι ψευτικο. Το εχω κανει πολλες φορες οχι φυσικα σε μουσικη, αλλα σε ερασιτεχνικες ταινιες. Το προγραμμα λεγεται after effects. Βαζεις δυο βιντεο το ενα πανω στο αλλο. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δυο ιδια ακριβως βιντεο, δηλαδη οτι βλεπουμε. Στο ενα οριζουμε (σε αυτο που φαίνεται μπροστα) να φαίνεται μονο το ρολοι (μασκα λεγεται η λειτουργία) και στο αλλο αυξανουμε την ταχυτητα. Οι ανακλασεις και αυτες γίνονται πολυ ευκολα αυτοματα με ενα δυο κουμπια.
Δεν λεω οτι είναι ψευτικο αλλα οτι θα μπορουσε να είναι.
ΑΝ ειναι ψευτικο είναι πολυ καλα φτιαγμενο

Θα ήταν τεράστια αυθάδεια να σκαρώσει “χαλκεύσεις” ο καλλιτέχνης αυτός, προκειμένου να εξαπατήσει κόσμο, ρισκάροντας μία πρόκληση του απλούστατου τύπου “ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα”. Αλλού είναι ο προβληματισμός μου, που άπτεται και της ινδικής φιλοσοφίας με το μαχαραγιά: ο άνθρωπος αυτός αφιέρωσε χιλιάδες ώρες δουλειάς μέχρι να φτάσει στο αποτέλεσμα αυτό. Η ανθρωπότητα, τι κέρδισε από αυτή την τεράστια προσπάθεια; Αυτό σκέφτηκε και ο μαχαραγιάς και διέταξε να πάρουν το κεφάλι του ανθρωπάκου με το ρύζι.

Αποκλειεται ο παιχτης αυτος να μην παιζει κι αλλα πραγματα.Τωρα οσον αφορα τις υπερβολικες ταχυτητες και την αρτια τεχνικη πιστευω οτι οποιος μπορει και τα εχει αποκτησει,καλως τα απεκτησε.Αφου μπορει να το κανει ο ανθρωπος,γιατι οχι?Κι ο Χιωτης ειχε κατηγορηθει απο πολλους,αλλα ολοι προσπαθουν να παιξουν ‘‘τα δευτερολεπτα’’,το ‘‘περασμενες μου αγαπες’’ και τοσα αλλα κομματια του.Επισης δε νομιζω να υπαρχει σολιστας,σε οποιοδηποτε οργανο,που να μην ‘‘προπονειται’’ με δυσκολα και δεξιοτεχνικα κομματια προσπαθωντας να γινει καλυτερος.
Μου εδειξε χθες ενας φιλος ενα βιντεο μ’ενα τυπο που κρατησε την αναπνοη του κατω απο το νερο 22 λεπτα.Τον γραψαν στο γκινες.Αυτο που εκανε ο τυπος δεν ωφελει κανεναν,αλλα δεν μπορει να μην σου προκαλεσει εκπληξη ή ακομα και να το θαυμασεις.

Δε νομίζω να είναι ψεύτικο: η υπόλοιπη κίνηση του τύπου (κεφάλι, πρόσωπο κλπ.) είναι τελείως φυσική.

Και μόνο ότι εμείς εδώ και 27 (28 μαζί με το δικό μου) μηνύματα ασχολούμαστε με αυτό τον άνθρωπο, όσο και “άχρηστο” να είναι αυτό που κάνει, νομίζω πως εν τέλη σαν γεγονός κάτι λέει.

Για την ιστορία, πιστεύω ότι είναι αληθινό. Με ηλεκτρική κιθάρα έχω δει και γρηγορότερα παιξίματα (του ίδιου πάντα κομματιού) και είναι απλά άλλη μια συμμετοχή για τον γρηγορότερο κιθαρίστα. Άλλωστε ο γρηγορότερος άνθρωπος έχει τρέξει τα 100 μέτρα κάτω από 10 δευτερόλεπτα (πράγμα παντελώς άχρηστο για όλους μας - ακόμα και για τον ίδιο), αλλά όλοι μας πιστεύω μπορούμε απλά να τρέχουμε κι ας τα κάνουμε τα 100 μέτρα και σε περισσότερο χρόνο, αλλά έχοντας κάποιο σκοπό.

Κύριε Νίκο, επειδή κατάλαβα τι εννοούσατε, απλά ήθελα να με επιβεβαιώσετε, θέλω να πω ότι δεν είναι ανάγκη η ανθρωπότητα να κερδίσει κάτι. Θέλω να πω και σεις και γω κάνουμε ταξίμια σπίτι μας για πάρτη μας, κερδίζει κάτι η ανθρωπότητα?? Όχι. Ποιός κέρδιζει όμως?? Εμείς. Ψυχικά. Το ίδιο και αυτός, απλά μας φαίνεται (στους πιο πολλούς εδώ) ανάξια λόγου η αισθητική του και το σκεπτικό του. Να σημειώσω ότι ο άνθρωπος (σαν έννοια) αφιερώνει πολλές χιλιάδες ώρες σε εν γένει αδιάφορα πράματα. Θα πρεπε μήπως να κάνει πάντα κάτι χρήσιμο?? Να προσθέσω πάντως πως το παρόν θέμα μάλλον δεν έχει κατά την άποψη μου θέση στο ρεμπέτικο φόρουμ και μάλλον τσάμπα χώρο πιάνει εδώ. Άλλωστε παρόμοια θέματα σχολιάστηκαν και στα ποστ για τον παουρή. :slight_smile:

Αν και ήμουν ο πρώτος που σχολίασε ακριβώς αυτό, ότι ο τύπος κάνει κάτι άχρηστο, μετά από τόσα μηνύματα οφείλω να παραδεχτώ ότι σαν άσκηση φυσικά και είναι χρήσιμο. Μάλιστα θεωρώ (δεν ξέρω αν είναι γενικευμένη πρακτική) ότι όποτε κάνει κανείς μια άσκηση στη μουσική μελέτη που αποσκοπεί στο να λύσει ένα παικτικό πρόβλημα (ταχύτητας, ευκρίνειας, πενιάς, δακτυλισμού κλπ.) καλό είναι να τη φτάνει μέχρι ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτήν που θα χρειαστεί ποτέ να παίξει στην πραγματικότητα, ώστε να εξασφαλίσει ότι τη λίγο μικρότερη ταχύτητα, την πραγματική, την έχει κατακτήσει για τα καλά. Το κάνω αυτό όταν επιβάλλω ασκήσεις στον εαυτό μου ή με μερικούς αρχαρίους που έτυχε καμιά φορά να μου ζητήσουν βοήθεια.

Τώρα, ο Ιρανός το πήγε μέχρι αυτό το εξωφρενικό όριο ταχύτητας. Ε, ο καθένας…

(Πάντως κοιτώντας παρόμοια βιντεάκια είδα ότι άλλοι έχουν φτάσει να παίζουν σε τέμπο που όχι απλώς δεν προλαβαίνω να τους ακούσω, όπως εδώ, αλλά δεν προλαβαίνω καν να ακούσω τους χτύπους του μετρονόμου!)

Δηλαδή, τί; δεν είναι ο Ιρανός, ο ταχύτερος κιθαρίστας του κόσμου; Ε, να το ψάξουμε, να τον βρούμε, επιτέλους, τον ταχύτερο. Χωρίς ενημέρωση να μένουμε, τόσον καιρό;

ουφ, βαρέθηκα, δεν ξαναγράφω άλλο σ’ αυτό το θέμα…

Συνεχίζω παρά την προπόνηση που κάνω τόσες μέρες να παίζω το κομμάτι στο μυαλό μου πιο αργά… από τον Ιρανό, πράγμα που σημαίνει ότι η σκέψη δεν είναι το ταχύτερο πράγμα στον κόσμο (τουλάχιστον η δικιά μου :083: ). Αλλά μιας και συζητήσαμε για μετρονόμους πολύ, ιδού βιντεάκι που τους αφορά με ενδιαφέρον τουλάχιστον από πλευράς Φυσικής!
[video]http://io9.com/5947112/watch-32-discordant-metronomes-achieve-synchrony-in-a-matter-of-minutes?action_type_map={%2210153226568265094%22%3 A%22og.likes%22}&fb_action_types=og.likes&fb_sourc e=other_multiline&action_object_map={%221015322656 8265094%22%3A159320750875948}&action_ref_map&fb_ac tion_ids=10153226568265094[/video]

Εντυπωσιακό.

Ρίξτε μια ματιά εδώ .
δε γίνονται αυτά τα πράγματα ρε παιδιά. Και αν γίνονται δεν γίνονται επι μισάωρα (όπως γράφει το ρολόι) και με χαμόγελο…
Προσωπικά ο ήχος ο ιδιός εμένα δεν με πείθει.δεν είναι φυσικός ήχος. Περι τεχνολογίας δεν γνωρίζω πολλά.

Κι ομως γινονται.http://www.youtube.com/watch?v=-DMyM7ARJUI ή http://www.youtube.com/watch?v=VHIxxH7_g9U μπορει και να ειναι αληθεια.

Δηλαδή να υποθέσουμε ότι καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά μεταξύ 500 και 1300?
Αν υποθέσουμε ότι παίζει 6 χτυπήματα το δευτερόλεπτο στα 170 του μετρονόμου, στα 1300 χτυπάει καμιά 45αριά το δευτερόλεπτο.
Τόσες σφαίρες ρίχνει περίπου το minigun
//youtu.be/QC8jnSaCqxY

αυτο ακριβως είναι το after effects που εγραψα παραπανω… μπραβο αλκ . Τελικα βρισκεις οτι θελεις στο youtube.

Πενιες μπεμπη στο 1300 παιζει κανεις; Να ανεβασω βιντεο;

Παρεπιπτόντως να ρωτήσω αν ξέρει κανείς. Γιατί ο δικός μου ο μετρονόμος (ηλεκτρονικός) φτάνει μέχρι 216?
Ελαττωματικός είναι?

βάλτε σε όλους ενα ταχόμετρο στο όργανο και ας μαζευτούν να κάνουν Ολυμπιάδα. Κι όποιος κερδίσει συμβόλαιο με τη Nintendo

Είναι για αρχαρίους.

:019: