Παιδιά της Πάτρας, Ωραίας Ελένη

Καλησπέρα σε όλους της παρέας

Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος για ένα άσμα που ερμηνεύουν Τα Παιδιά της Πάτρας και αναφέρεται στην Ιλιάδα, ωραία Ελένη κτλ; Ποιανού είναι; Πού μπορώ να το βρω;

Κωνσταντίνος

Για τα Παιδιά της Πάτρας δεν είμαι καθόλου ειδικός. Ξέρω όμως ένα τραγούδι που λέει “Τον Πάρη αγαπητικό σαν έπιασε η Ελένη, της είπε η Αθηνά στ’ αυτί “μωρή, καυγάς θα γένει” κλπ.”. αυτό το έλεγε ο Μουφλουζέλης τη δεκαετία του ΄70 και μπορεί να ειναι και δικά του τα λόγια, αλλά δεν έχω στοιχεία. Πάντως, στο δίσκο “Το παλιό ρεμπέτικο του Μουφλουζέλη” (Λύρα, 88025) δεν περιλαμβάνεται.

Κωνσταντίνε μήπως είναι καμία διασκευή του “Ήμουνα μάγκας μιά φορά” (ή “Τι άλλο θέλεις”) του Μάρκου;

Οι στίχοι είναι οι ακόλουθοι:

Ήμουνα μάγκας μιά φορά με φλέβ’ αριστοκράτη
Τώρα θα γίνω δάσκαλος σαν το σοφό Σωκράτη

Ο Πάρης θα γινόμουνα να ΄κλεβα την Ελένη
ν΄άφηνα το Μενέλαο με την καρδιά καμένη

Ήθελα να’μαι ο Ηρακλής όταν σε πρωτοείδα
να σου΄κοβα την κεφαλή σαν τη Λερναία Ύδρα

Τι άλλο θέλεις να γινώ για να με αγαπήσεις
εσύ με το κεφάλι σου τον Ξέρξη θα ζητήσεις

Ηχογραφημένο προπολεμικά από τον Μάρκο και μεγάλο χιτ του Σώτου στις μαζώξεις μας…

Κι εγω πιστευω οτι το τραγουδι πρεπει να ειναι αυτο του ΜΟΥΦΛΟΥΖΕΛΗ και ο τιτλος του πρεπει να ειναι “Τρωικος Πολεμος”.
Ειναι κατι σαν συνεχεια του τραγουδιου του ΜΑΡΚΟΥ που λεει πιο πανω ο Γιωργος ή τελος παντων στα χναρια του.
Συνηθιζε να το παιζει ο αξεχαστος ΧΟΝΤΡΟΝΑΚΟΣ οταν παιξαμε ενα φεγγαρι μαζυ, σχεδον καθε βραδυ και ηταν ενα τραγουδι που εβαζε στο προγραμμα οταν το κεφι ηταν στο φορτε του !!

Μουφλουζέλης : “Ο Πάρης”

Τον Πάρη αγαπητικό σαν έπιασε η Ελένη
της είπε η Αθηνά μωρή τρανός καυγάς θα γένει.

Κι οι μάγκες ξηγηθήκανε να κάψουνε την Τροία
να τιμωρήσουνε τον τζε μαζί με την κυρία
που κάνανε την αρπαγή εν πλήρη μεσημβρία.

Για μια γυναίκα άμυαλη ρήμαξαν τα λιμάνια
και δέκα χρόνια μείνανε τόσες κυρές χαρμάνια
και δέκα χρόνια μείνανε οι πιό 'μορφες χαρμάνια.

Εκεί ήτανε ο Αχιλλεύς το πρώτο κουτσαβάκι
εκεί το μούτρο ο Οδυσσεύς πούφτιαξε τ’ αλογάκι, τσοντάρησε κι ο Δούρειος και πήρανε τη μάχη.

Αιτία ήταν η τιμή που χάθηκε η Τροία
το δείξαν οι αρχαίοι μας πούχαν πυγμή κι ανδρεία
κι αρχίζει πια η Οδύσσεια μα είν’ άλλ’ ιστορία.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά!!

Ναι μιλάω για τον “Πάρη” του Μουφλουζέλη. Μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρώ; Το έχει κανείς σε mp3; Αν ναι, θα το εκτιμούσα αν μου το στέλνατε με κανα mail ή το ανεβάζατε στο https://hydralix.softnet.tuc.gr/rebetiko/home.php

Να 'σται καλά και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κωνσταντίνος