" Ο ήλιος έσβησε "

Γνωρίζει κανείς ποιανού είναι το τραγούδι " Ο Ηλιος έσβησε " στην ταινία του Κούνδουρου " Ο δράκος ".
Υπάρχει σε κάποιο CD ;

Γενικά, η μουσική σ΄αυτή την ταινία είναι του Μ. Χατδιδάκι.
Από εκεί και “Ο Ιλισός” με τη Μελίνα.
Αλλά, για το συγκεκριμένο, δεν θυμάμαι…

Η Μουσική της ταινίας ήταν του Μάνου Χατζιδάκη.
Το συγκεκριμένο πάντως δεν μου έρχεται στα αυτιά.
Πάντως, εύκολα ξαχωρίζεις τα τραγούδια του Μάνου ακόμα και αν έχουν ντυθεί “λαϊκά”.

Λες πως έτσι αρχίζει το τραγούδι: Ο Ηλιος έσβησε ή έτσι είναι ο τίτλος;
Εννοείς, το ζεϊμπέκικο τραγούδι -με τη σκηνή σεκανς, τους μάγκες να χορεύουν, τα τραπέζια, με τις ομιλίες σε βήματα χορού…
Ή μιλάς για κάποιο άλλο από την ταινία; (δεν τα θυμάμαι κι εγώ όλα…).

Στην ταινία υπάρχει, πάντως, και συνεργασία τού Τσιτσάνη στα λαϊκά τραγούδια.

ΣΕ ΛΙΓΟ :
Μόλις είδα το κομμάτι της ταινίας.
Ναι, ξεκινάει το τραγούδι από τη χορωδία γυναικών και την πρωταγωνίστρια νεαρή Μαργαρίτα Παπαγεωργίου (που λέει και τον “Ιλισσό”) και συνεχίζει μόνο σαν σόλο που χορεύουν με τη σειρά τους όλα τα “συνεταιράκια” για να καταλήξει στον φοβερό χορό του και ο Ηλιόπουλος!
Ναι…σε αυτή τη συγκλονιστική σκηνή αναφερόμουνα πριν δω την ταινία…
Όπως ακούγεται λοιπόν, το μπουζούκι του Τσιτσάνη, μα με “έντεχνη” μελωδική γραμμή, παραπέμπει σε συνεργασία Χατζιδάκι-Τσιτσάνη…

Το συγκεκριμένο τραγούδι δεν το έχω πετύχει σε κάποια συλλογή, δυστυχώς…

Σας ευχαριστώ και τους τρεις Ελένη, Κώστα και Ιωάννα ! ( Δεν ανέφερα διότι δεν γνώριζα την ακριβή διεύθυνση στο yutube που υπάρχει όλο το απόσπασμα της ταινίας που περιγράφει η Ιωάννα, όποιος θέλει
μπορεί να το βρει εκεί ).

Το Τραγούδι είναι του Χατζιδάκι και στο μπουζούκι ο Τσιτσάνης. Το τραγούδι ποτέ δεν συμπεριλήφθηκε σε καμία συλλογή γι αυτό δεν το βρίσκετε, είναι η μοναδική ερμηνεία από την Μαργαρίτα Παπαγεωργίου και τον χορό. Ακούστηκε μόνο σ’ αυτήν την ταινία - σταθμό τον Δράκο. Στα ονοματα στην αρχή της ταινίας αναγράφεται τόσο το όνομα του Χατζιδάκι που «έντυσε» μουσικά την ταινία όπως και την πρώτη του Κούνδουρου την Μαγική πόλη όσο και του Βασίλη Τσιτσάνη.

2 «Μου αρέσει»