Ουσίες και εξαρτήσεις

Ποσο μου αρεσουν οι μαθηματικοφιλολογικες συζητησεις!!!

Αν χ +ψ=φ τοτε pusher =off and society = happy!!!

κε σιμπλισιτέ!!!

Από την εφημ. “Νέα”, 17.11.90.
Το 1990, η Διακομματική Επιτροπή για τα “ναρκωτικά” του Ελληνικού κοινοβουλίου, υπολόγιζε ότι ο αριθμός των εξαρτημένων από ηρωίνη στην Ελλάδα, “μέσα στα 5 επόμενα χρόνια θα έκανε ένα άλμα τρομακτικό…

Μπροστά σ’ αυτή την προοπτική, είναι φανερό πως υπάρχουν δυο δυνατές επιλογές, έλεγε:
· Είτε θα υιοθετήσουμε μια γνήσια φιλελεύθερη, αντιαπαγορευτική και αντικατασταλτική στάση απέναντι στις απαγορευμένες ουσίες, που μας εξασφαλίζει την εξάλειψη του καρκινώματος της μαύρης αγοράς, της εγκληματικότητας, της αρρώστιας και του θανάτου.
· Είτε θα εξακολουθήσουμε να εφαρμόζουμε την απαγορευτική και κατασταλτική πολιτική που εφαρμόζεται επί δεκαετίες με παταγώδη αποτυχία, με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα.

· [Παρένθεση]… Υπάρχει βέβαια και μια τρίτη επιλογή, αλλά η παραμικρότερη αναφορά σ’ αυτή προκαλεί τον υποκριτικό αποτροπιασμό κάθε “πολιτισμένης” κοινωνίας.
Πρόκειται για την “Τελική Λύση” με την οποία έκλεισε η γιγαντιαία ναζιστική επιχείρηση “απολύμανσης” των λαών της Ευρώπης…
Ένας ειδικός τρόπος παλινδρόμησης στη βαρβαρότητα, που αρχίζει με τη νομοθεσία περί “φυλετικής καθαρότητας” και τελειώνει με το Άουσβιτς, λίγο πριν να παραπεμφθεί στη Νυρεμβέργη.

Στην πρώτη περίπτωση, με την υιοθέτηση μιας φιλελεύθερης αντικατασταλτικής πολιτικής, η κοινωνία, απαλλαγμένη από το κόστος των ατομικών και κοινωνικών τραγωδιών που συνεπάγεται η καταστολή, μπορεί να επικεντρώσει την προσοχή και τις δυνάμεις της στα όσα τραγικά της κληρονομεί η κατασταλτική παράνοια.

Στη δεύτερη περίπτωση, με την εμμονή στον κατασταλτικό παραλογισμό, θα πρέπει να υπερβεί πολλές φορές τα “πλάνα” αρκετών πενταετών σχεδίων, προκειμένου να κατασκευαστούν σ’ όλη την επικράτεια πολλές δεκάδες φυλακές, ψυχιατρεία και “θεραπευτικές” κοινότητες και να εκπαιδευτεί ένας απροσδιόριστος αριθμός ατόμων που θα αναλάβουν το ρόλο των ανθρωποχειριστών και των ανθρωποφυλάκων.

Στο μεταξύ :
· οι τιμές διάθεσης της νοθευμένης ηρωίνης στη μαύρη αγορά αυξάνουν συνεχώς,
· η εγκληματικότητα μεγεθύνεται,
· οι συλλήψεις και οι καταδίκες πολλαπλασιάζονται,
· οι θάνατοι πληθαίνουν, οι αρρώστιες θερίζουν,
· οι μεγάλες εγκληματικές οργανώσεις ισχυροποιούνται,
· η κρατική εξουσία ενδυναμώνεται και οι ατομικές ελευθερίες αποδυναμώνονται, στ’ όνομα της ανέφικτης προστασίας της κοινωνίας από έναν εχθρό που επινοήθηκε απ’ τους πολιτικούς διαχειριστές της.

Ο Α. Koestler αναφέρει στην αυτοβιογραφία του, ένα επεισόδιο κατά το 2o Συνέδριο της Ένωσης των Συγγραφέων (Μόσχα, αρχές της δεκαετίας του 1930):
Ενώ συζητούσαν για τη νοηματοδότηση του θανάτου της ανθρώπινης ύπαρξης, κάποιος αιφνιδίασε τους πάντες θέτοντας το ερώτημα:
“Και τι γίνεται μ’ έναν άνθρωπο που τον πατάει το τραμ;”.
Ύστερα από αρκετά λεπτά αμηχανίας και σιωπής, ο κομμουνιστής υπουργός συγκοινωνιών πήρε το λόγο και δήλωσε:
“Στην τέλεια σοσιαλιστική κοινωνία, το συγκοινωνιακό σύστημα θα λειτουργεί τόσο άρτια, ώστε δε θα γίνονται δυστυχήματα”.

Στην τέλεια κοινωνία , όποια κι αν είναι αυτή, ίσως να μην υπάρχουν εξαρτημένοι.
Όμως, μέχρι τότε υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Κι ακριβώς η ύπαρξή τους είναι που θα θέτει εσαεί επί τάπητος το καίριο ερώτημα:
“Και τι γίνεται με τον άνθρωπο που πεθαίνει, επειδή του επιβάλλουμε να χύσει στη φλέβα του τη νοθευμένη ηρωίνη μας, για την απόκτηση της οποίας ξεπουλάει τα υλικά αγαθά, το κορμί, την υγεία και την ελευθερία του;”

Κι αυτό ακριβώς είναι που καθιστά ζωτική την ανάγκη να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους ότι “όσο θα υπάρχουν άνθρωποι στο δρόμο και θύματα στη λόχμη, που θα τους χωρίζει το φράγμα της ψευδαίσθησης, ο πολιτισμός μας θα είναι κίβδηλος”. (Α. Κoestler)

Ογδόντα χρόνια καταστολής είναι μάλλον αρκετά για να καταδειχτεί πέρα από κάθε αμφιβολία ο ατελέσφορος χαρακτήρας, η επιστημονική ανυποληψία και η κοινωνική και πολιτική επικινδυνότητα της κατασταλτικής “αντιναρκωτικής” πολιτικής που εφαρμόζει η κρατική εξουσία, μέσω της οποίας εισήγαγε την κοινωνία στο φαύλο κύκλο της διαρκούς αλληλοενίσχυσης της καταστολής και της εξάρτησης και την κατέστησε ανίκανη να αμυνθεί απέναντι και στη μια και στην άλλη.

Αυτά…
Πολύ φιλικά και φορουμικά…

Κε σιμπλισιτέ!!!

Καλε, αυτο ειναι ολο???

Μεγαλες εκπτωσεις βλεπω στο οραμα της δικαιης κοινωνιας… Αν την βλεπεις σαν δευτερα παρουσια οπως ειπε και πρσφατως ενα τρελο αγορι της αριστερας, τοτε, ΟΚ, δωσε στο λαο ‘παντεσπανι’.

Θαυμάσια συζήτηση με χλευασμούς για τη φάτσα του Γρίβα ( ευτυχώς ο φίλος που έκανε την κριτική δεν έβαλε τη δικιά του φωτό να μείνουν οι γκόμενες κάγκελο) με ακαταλαβίστικα για μας τους αμόρφωτους “σιμπλισιτέ” (τι μόρφωση Παναγιά μου) και εξίσωσης αμερικάνικης (θέλω να ξέρω φίλε πως κάνεις όταν δεις μπανάνα ) . Ρε δεν πήρατε χαμπάρι ότι αυτό που μας πλάσαρε η Ελένη ήταν ανάρτηση του ΣΥΡΙΖΑ (προοδευτικό προσωπείο της συντήρησης ) , ευτυχώς που κάποιοι το κατάλαβαν και έβαλαν στη θέση που πρέπει Ελένη , Γρίβα και όλους εμάς τους άλλους τους ψευτοπροοδευτικούς , τους λύκους με δορά προβάτου .

Θανάση, επειδή κάποτε θα έρθουν και εκλογές και θεωρώ τον εαυτό μου “προοδευτικό” (με την έννοια της ξύλινης γλώσσας, βέβαια) θα ήθελα να με πληροφορήσεις για το ποιό κόμμα ή σχηματισμός είναι γνήσια προοδευτικός ώστε να ξέρω, μήπως και τους ψηφίσω. Αυτό όμως, με πμ παρακαλώ, αφού εδώ δεν είμαστε πολιτικό φόρουμ.

Λοιπόν:
είναι από [b] το εικονικό σχολείο [/b]
και όπως θα δείτε πρόκειται για κείμενο του Κλεάνθη Γρίβα.

Αυτά…
Και πάντα φιλικά και φορουμικά.

Ε οχι και να απαρνηθω το προσωπικο μου WRITING STYLE και την αισθητικα μου κριτηρια για να γινω αρεστος σε εσενα φιλαρακο!
Και σπουδαγμενος ειμαι (στα πεζοδρομια της ζωης) και κατα κοινη παραδοχη, ανδρας ντελικατος με γκραντ σουξε στο αντιθετο φυλλο, ενιοτε και στο αυτο…

Η καταστολη λοιπον ειναι που ενισχυει το προβλημα… Τραγικη υπεραπλουστευση (σιμπλισιτε).

Τα πολιτικα φρονηματα του καθενος με αφηνουν παγερα αδιαφορο!!! Αλλα πως να το κανουμε, τραβαω ενα κολλημα με τα κολληματα. Δηλαδη¨Ειδικος στα ζητηματα ναρκωτικων ο Γριβας και στη μαγειρικη ο Μαμαλακης.

Και αφου ρε φιλε δε σε πειθω με το σαρκαστικο συγγραφικο υφος, μπορω ενδεχομενως να σου δωσω το ελατηριο να ψαξεις να βρεις σχετικες στατιστικες ΕΡΕΥΝΕΣ για τη Μεγαλη Βρετανια. Για το κατα ποσο η καταστολη της καταστολης μειωσε τα ποσοστα χρηστων…
Ποινικοποιημενα ειναι ακομα (και καλα) αλλα οι χρηστες δεν πανε φυλακη (εχουνε τιγκαρει και αυτες οι ερμες) και μπαινουν σε προγραμματα ελεγχομενης χρησης (δουλευει μια φιλη εκει). Οι ναρκωμανεις πανε BOOTS.

Αλλα ουτε οι τιμες επεσαν ουτε μειωθηκαν οι χρηστες. Τωρα, αν μου πεισ οτι δεν γινεται καλη οργανωση, δεν πεφτουν πολλα φραγκα, δεν επαρκουν οι κοινωνικοι λειτουργοι, τι να κανουμε, ειναι ζητημα …τραμ!

Τωρα, αν εχεις τυψεις που εχεις παραιτηθει απο το οραμα της διακιης κοινωνιας, το προβλημα ειναι συνειδησιακο, μπορει και ψυχολογικο, και εχω εναν καλο ψυχιατρο που μπορει να βοηθησει… Αλλα δε σου φταιω εγω…

Τον είδαμε το ΣΥΡΙΖΑ τι θέση έχει για τα ναρκωτικά (και επαναλαμβάνω χωρίς πολλές περιστροφές πως απ τη στιγμή που ο χασικλής αισθάνεται ότι ξεφεύγει απ’ τα προβλήματα και απ’ τη στιγμή που υπάρχει η οποιαδήποτε μαστούρα, έστω και χωρίς εξάρτηση -πράγμα που επίσης δεν πιστεύω- ακόμα και το χασίς είναι ναρκωτικό).

Ο ΣΥΡΙΖΑ λοιπόν, είναι υπέρ του διαχωρισμού σκληρών-μαλακών,αν αυτό δεν είναι αναχρονιστικό τι είναι? ασέβεια προς τον άνθρωπο τουλάχιστον… και ξέρουμε και τις δηλώσεις του βουλευτή τους του Ψαριανού ότι “το μαύρο της Καλαμάτας είναι το καλύτερο”…και άλλα προτρεπτικά του στυλ “δε βαριέσαι,λίγο αν κάνουμε δε πειράζει”. Αυτό δεν είναι αριστερή θέση κύριοι,είναι λάθος στροφή μίας έμφυτης επαναστατικότητας, όπως τα παιδιά του αντιπολεμικού κινήματος του '60 -'70 που έγιναν καναβο-σπεσιαλίστες.
Αριστερή θέση είναι να πεις όχι σε όσα προτρέπουν τον άνθρωπο στην αποδοχή της κατάστασης, και όχι να κάνεις φτιασιδώματα της κατάστασης χωρίς να χτυπάς τη ρίζα του προβλήματος, όπως κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ με τον καπιταλισμό και λυπάμαι που το λέω, γιατί αρκετά στελέχη αυτού του κόμματος έχουν και προσωπική ιστορία αγώνων…αλλά η παρακμή και η ένταξη στο σύστημα με κανόνες του συστήματος τους χτύπησε την πόρτα…και άνοιξαν…ας μην μακρυγορήσω…

Ειλικρινά όμως, θεωρώ την κουβέντα που γίνεται σε αυτό το τοπικ χρήσιμη. Βεβαίως ο καθένας έχει παγιωμένες τις απόψεις του.

Α ρε έρμη πρόοδος, πως σε κάναν να μοιάζεις με παραχώρηση…άκου διαχωρισμός…:087:

Νομίζω οτι η κουβέντα εχει ξεφύγει,καλό θα είναι να χαμηλώσουν οι τόνοι ετσι ωστε
να ακουστούν καλύτερα οσοι θέλουν να πάρουν μέρος σ΄αυτή. Φυσικά και δε γίνεται
να συμφωνούμε ολοι.Ελπίζω να επανέλθω με καταθεση προσωπικών εμπειριών.

Ναι να χαλαρώσουμε λίγο… Και παρακαλώ πολιτικές διαφωνίες και αντεγκλήσεις μακριά από εδώ.

Το ζητούμενο δεν είναι να συγκρίνουμε επιστημονικές έρευνες για να αποφασίσουμε, εδώ, σ’ αυτό το forum, αν η κάνναβη προκαλεί εξάρτηση, τη στιγμή που δεν μπορούμε να προδικάσουμε με ποιο τρόπο - ποιοτικά και ποσοτικά - την χρησιμοποιεί ο καθένας. Το ίδιο ισχύει και για το τσίπουρο. Ετσι δεν είναι;

Αυτό που πρέπει όμως να ξεκαθαρίσουμε είναι αν η πολιτική του να τίθενται εκτός νόμου οι ουσίες που με τη σειρά τους θέτουν εκτός νόμου συμπεριφορές (και άρα και ανθρώπους) είναι το μέλλον που επιθυμούμε για τους απογόνους μας.

Λέει πιο πάνω ένας αγαπητός φίλος ότι δεν θέλει τα παιδιά του να καπνίζουν χασίς.
Μα ΟΥΤΕ εγώ θέλω να καπνίσουν χασίς τα παιδιά μας. Δεν θέλω ούτε ουίσκι να πίνουν, ούτε παλιοτσίγαρα να καπνίζουν, ούτε να μπλέξουν με παλιοθήλυκα ή παλιοαλήτες και να φάνε τα νιάτα τους. Τι να κάνω τώρα; Να προτείνω να μπούνε στη μαύρη λίστα των απαγορευμένων ουσιών τα παλιοθήλυκα; (πλάκα κάνω - μην εξάπτεστε!)

Παραδεχτείτε το: Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με χασίσια (και όχι μόνο) είναι τραγικά εύκολο. Οι παράνομες ουσίες είναι εντελώς νόμιμες, τόσο στην Ελλάδα όσο και παγκοσμίως. Τις νύχτες πολύ πιο εύκολα βρίσκεις χασίς (και όχι μόνο) παρά άσσο σκέτο.

Ας αφήσουμε τις υποκρισίες. Αν θέλουμε τα παιδιά μας να μην μπλέξουν με ναρκωτικά καθώς και με άλλες κακοτοπιές, αυτό είναι δική μας δουλειά και όχι του υπουργού δημόσιας τάξης, ούτε του αστυφύλακα.

Αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει είναι τα παιδιά μας να μην μεγαλώσουν στην ίδια φαρισαϊκή και ανειλικρινή κοινωνία που μεγαλώσαμε εμείς. Διότι στις διπρόσωπες κοινωνίες σαν τη δική μας, o άδολος, ο αληθινός λόγος του γονιού που νοιάζεται, ακούγεται φάλτσος. Και αυτό με απασχολεί ΠΟΛΥ περισσότερο.

Μιλάνε για απίστευτα κέρδη. Βάζεις 1.000 ευρώ για να αγοράσεις μια καθαρή ποσότητα, η οποία μετά το “κόψιμο” και τη διακίνηση αποφέρει παραπάνω από 10 χιλιάρικα. Το τραγικό είναι ότι τα πρώτα 1.000 ευρώ δεν τα έχει ο λιγδής που κάνει όλη τη βρωμοδουλειά. Τα δανείζεται με επιτόκιο 500% το μήνα από κάποιο κουστουμάτο υπεράνω πάσης υποψίας επιχειρηματία που “δεν ξέρει τίποτα”.

Η πολιτική της (δήθεν) καταστολής, εκτός του ότι είναι θεατρινίστικη, ανεβάζει τις τιμές κάνοντας το “εμπόρευμα” τόσο δελεαστικό, που ουσιαστικά προτρέπει τα λαμόγια (και γειτονικά κράτη) να εμπλακούν στη παραγωγή και τη διακίνηση, να αναζητούν πελάτες έξω απ’ τα σχολεία, τα φορντιστήρια αγγλικών, τις καφετέριες και τα κάγγελα των στρατοπέδων νεοσυλλέκτων.

Μήπως παρα-μπλέξαμε με τα κληρονομικά και τις υποχρεώσεις και δεν προσέξαμε τι συμβαίνει έξω απ’ το σπίτι μας;

Λογικό και κατανοητό να μην συμφωνούμε όλοι για το συγκεκριμένο θέμα(όπως σίγουρα και για πολλά άλλα που μας αφορούν που άν τα κουβεντιάζαμε,εκεί θα καταλήγαμε παλι.το μόνο που θέλω να πω είναι πως οι άνθρωποι σήμερα τραβούνε γερό λούκι,τα ζόρια είναι ζόρικα…απο τα λεφτά που δεν φτάνουνε,απο τις σχέσεις που είναι μη χειρότερα και βάλε ακόμα ένα σωρό προβλήματα.η δύναμη του ανθρώπου γονάτισε,και για να μπορέσει να αντέξει χρειάζεται καποιες στιγμές βοήθεια…ίσα ίσα για να ανακτησει δυναμεις να ξεκουραστεί λίγο να ηρεμήσει.ο καθένας μας βρίσκει διαφορετικό τρόπο,αυτό που του ταιριάζει.το να πίνεις ένα κρασάκι( ή και πολλά)καποιες στιγμές δεν σε κανει αλκοολικό, το να κανεις ένα τσιγάρο για να ησυχάσει λίγο ο νούς σου δεν σε κανει χασικλή,το να παρεις αντικαταθληπτικα ή ηρεμιστικά καποια στιγμή στη ζωή σου επειδή ο οργανισμός σου έχει σαλταρει απο την πίεση και θές να γλυτώσεις το εγκεφαλικό ή την κατάθλιψη,δεν σε κανει χαπάκια.για τα υπόλοιπα δεν το συζητώ,είναι επιλογή!περιέργειας και υπερεκτίμησης του εγώ!(ρισκάρεις τη ζωή σου).όσοι είναι τόσο πολύ δυνατοί και έχουνε φιλοσοφίσει τα προβλήματα και δεν καταβαλλεται η υγεία τους μπράβο τους και άξιοι.αλλά είναι λαθος να συγκρίνουμε ανθρώπους που έχουνε μετρο στη ζωή τους με ανθρώπους που χρησιμοποιούν ουσίες και οινοπνεύματα για γούστο και πλάκα και για να ζούνε στα χαμένα.

Μονο μια ερωτηση: Πωε ειναι δυνατον να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τα ποτα (κρασια, τσιπουρα) που ειναι μερος της κουλτουρας μας εδω και 1000αδες χρονια με μια ουσια που, πως να το κανουμε, δεν ειναι.

Αν ειναι πια τοσο μεγαλη αναγκη να ενσωματωθει στην κουλτουρα μας και να μαθουμε ‘να πινουμε υπευθυνα’, πασο.

Πότε χαλασα εγω χατηρι?

…ενώ στη μικρασιατική καταστροφή και την προσφυγιά που ακολούθησε, την Κατοχή, τον εμφύλιο, ή τη χούντα τα προβλήματα του κόσμου ήταν μικρότερα ή λιγότερο οδυνηρά;

Ας μην μπερδεύουμε τη “ρομαντική” διάσταση του θέματος, ένα τσιγαράκι, ένα ποτηράκι παραπάνω με την παρέα που ποτέ δεν έστειλαν κανέναν στο θάνατο με τη κατάντια που κρύβουν από πίσω τους κάθε είδους ψυχότροπα ή την εκμετάλλα και την κονόμα που πέφτει με τις συνταγογραφίες των αντικαταθλιπτικών και όχι μόνο…

Το θέμα του αν η κάνναβη ήταν μέρος της κουλτούρας μας, έχει απαντηθεί απ’ τους ιστορικούς, απ’ τα πρακτικά της βουλής, ακόμα και απ’ τα τραγούδια των Βαμβακάρη, Τσιτσάνη κ.λπ. Ξέρεις κανένα τραγούδι του Μάρκου για το… τσίπουρο;

Το να “μάθουμε να πίνουμε υπεύθυνα” είναι μια υπόθεση που δεν με απασχολεί, δεν είμαι παπάς. Ας κόψει ο καθένας το λαιμό του και ας κάνει ό,τι γουστάρει αρκεί να μην με ενοχλεί. Δηλαδή, ας πιει όσο τσίπουρο θέλει (που είναι και μέρος της κουλτούρας του!) αλλά μετά μην έρθει και με στουκάρει σε μετωπική με 180 χλμ/ωρα γιατί θα ενοχληθώ τόσο πολύ, που θα κάνω αγωγή στο Δημόσιο για το τσίπουρο, από εξαγώγιμο προϊόν που είναι σήμερα, να μπει στο κατάλογο των ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ουσιών και να σταματήσει η ελεύθεση διακίνησή του.
Και νομίζω ότι θα έχω και δίκιο.

Αφου κυρε-γραναζη το τραβας απο τα μαλλια το ζητημα, ομοιως θα σου απαντησω κι εγω ''Ωστε Ελλάδα ειναι μόνο ο Πειραιας των ‘20’s και δωθε!!!’ Μεγαλωνει η

Λιστα ειδημονων:

Ζητηματα ναρκωτικων: Κλεανθης Γριβας
Γαστρονομιας-μαγειρικης: Μαμαλακης
Παραδοσης: Μαρκος:110:

Ας υποθέσουμε, λόγω έλλειψης στοιχείων, ότι ΟΛΟΙ οι ρεμπέτες μουσικοί του '20-‘30 “έπιναν” χασίς. Αν δεχτούμε ότι το χασίς είναι προθάλαμος της ηρωίνης, τότε θα έπρεπε να είχαμε και πολλούς θανάτους. Την μόνη περίπτωση που ξέρω, εγώ τουλάχιστον, είναι ο δελιάς και μάλιστα από …σπόντα.(έξω απ’ άδικο κι από κακιά γυναίκα, που λέει και το άσμα)
Επομένως, μήπως δεν είναι προθάλαμος ή να είναι τυχαίο?
Για να έρθω και στο σήμερα, και μάλιστα, στο δήμο μου, που δυστυχώς είναι γνωστός στους μυημένους,για την ποιότητά του στο χασίς.
Ξέρω αρκετές εκατοντάδες χασισοπότες, που άρχισαν χασίς και δεν πάνε σε άλλες ουσίες.
Γιατί άραγε, σε αυτούς δεν λειτουργεί ως προθάλαμος στα σκληρά?
Επομένως, μήπως δεν είναι προθάλαμος ή να είναι τυχαίο?
Για το δίκαιο του πράγματος, να αναφέρω ότι υπάρχουν και 6-7 άτομα που παίρνουν “σκληρά”. Θεωρείτε ότι φταίει το χασίς?
Επειδή είμαστε άνθρωποι της πιάτσας και βλέπουμε, σίγουρα λίγο-πολύ, όλοι έχουμε εμπειρίες
και παραδείγματα να αναφέρουμε.

Αναλύσεις, λοιπόν, για τα αίτια, τα προβλήματα, τις λύσεις και τα συναφή, θα τα αφήσω για τους ειδικούς.
Κάποια λεγόμενα ειδικών και μη, τα δέχομαι γιατί τα βλέπω στην καθημερινότητα να ισχύουν και κάποια άλλα, τα ακούω …βερεσέ!!:047:

υ.γ. Ας αφήσουμε την ειρωνία και το υφάκι έξω από την παρέα:089:

μέρος της κουλτούρας μας είναι το καθημερινό κρασοτσίπουρο απο άντρες ενήλικες όπως επίσης και οι συνέπειες αυτης της κουλτούρας?τσακωμοί στο σπίτι,νεύρα πολλά και ξύλο ασφαλώς…στη γυναίκα στα παιδιά…ωραία κουλτούρα έχουμε μή και χαθεί.ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του.

To μονο σιγουρο ειναι ενα… αν καποιος δεν ξερει μουσικη… και γενικα δεν ξερει το οργανακι που γρατζουναει και ολο το βαπορι απ την περσια να εχει δε θα παιξει τιποτα… αυτο σε σχεση με το μουσικο μερος του πραγματος…

Δηλαδη, συγχεουμε τον αλκοολισμο (πινω και βαραω τη γυναικα και τα τεκνα) με τα κρασοτσιπουρα που συνοδεύουν ολες μας τις στιγμες?

Μπραβο και απο εμενα!!!:102: