Ολα τα ξυλα ειναι καλα για την κατασκευη μουσικων οργανων?

Παίδες αφήστε τις ευχαριστίες γιατί μπαχαλεύει το θέμα και καταντάει chat. Κάντε το με π.μ.

Γεια σας …
Πως θα παρουμε μερος στην κληρωση?
Πρεπει να κανουμε κατι? να δηλωσουμε καποια συμμετοχη?
Ας μας ενημερωση καποιος…
Και απο εμενα μπραβο στον κ Σταμκο…!!![COLOR=“Grey”]

Όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσουμε.

Εγω πανω σε αυτο το θεμα εχω να πω πως θα ειναι πολυ τυχερος οποιος τελικα αποκτησει τα οργανα αυτα που εχει φτιαξει ο Σταμκος, εννοω αυτα για το ρεμπετικο φορουμ!Το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο και φυσικα επιβεναιωνουν αυτο που υποστηριζει ο Σταμκος για το θεμα των ξυλων!Δεν ειμαι ειδικος σε θεματα κατασκευης αλλα ειμαι μουσικος παιζω και μπουζουκι και το αυτι μου δεν με ξεγελαει!Θα ελεγα οτι ο ηχος του μπουζουκιου με λευκα ειναι αν οχι καλυτερος σιγουρα της ιδιας ποιοτητας με το αλλο!Και για να μην περεξηγουμαι, ημουνα τις προαλλες στο μαγαζι του και τα ακουσα τα οργανα ζωντανα.Καλα παιξιματα ευχομαι σε αυτους που θα τα αποκτησουν!!!

Αν ξαναπουλήσω μπλουζάκι για τα έξοδα του forum … να μου σφυρίξεις κλέφτικα.-

Οι κατασκευαστές δεν μπήκαν στο παιχνίδι πλήν εξέρεσης/ων. Γιατί; Πολύ φασαρία από τους θεατές (δηλώνω θεατής).
Αν θεωρήσομε δεδομένα: την τέχνη, την επιστήμη, την εμπειρία κλπ του κατασκευαστή, τα διάφορα άλλα υλικά κλπ κλπ, τότε:
Όλα τα ξύλα κάνουν όργανα (εκτός από αυτό του δάσκαλου για τις αταξίες)
Καλά ξύλα - καλά όργανα.
Καλύτερα ξύλα - καλύτερα όργανα.
Πολύ καλύτερα ξύλα - πολύ καλύτερα όργανα κλπ κλπ., γιατί τόση φασαρία;
Για τα συγκεκριμένα όργανα δεν ειπώθηκε τίποτα ή σχεδόν τίποτα για το κυρίαρχο μέρος τους το καπάκι, τον τρόπο κατασκευής και κυρίως τον οπλισμό του, τον τρόπο οπλισμού κι αν είναι ο ίδιος και για τα δύο όργανα. Να υποθέσομε εκ παραδρομής ή εν πάση περιπτώσει από τη φούρια μας.
Ας με διορθώσει κάποιος, ο παλίσανδρος δεν θέλει πολύ περισσότερο χρόνο να οριμάσει και να αποδώσει το όργανο τα μπάσα του;
Μια και ο μάστορας (ένα μπράβω ακόμα στο μάστορα) είπε πως είναι συλεκτικά ποιό θα είναι το χαρακτηριστικό της κάθε χρονιάς;

Αρκετές ερωτήσεις ελπίζω να απαντηθούν όλες …
Έχω και εγώ μια ερώτηση δεν είδα πουθενά τι κλίμακα είναι τα δύο όργανα?

Ειναι 67ρια

Φιλε Νικητα νομιζω οτι τα περισσοτερα ερωτηματα σου εχουν ηδη απαντηθει.
Το πειραμα εγινε με την λογικη να αποδειχθει οτι δεν ισχυει ο κανονας"οσο πιο καλα ξυλα τοσο πιο καλα οργανα".
Εαν διαβασεις το θεμα απο την αρχη εχω κανει αναφορα για τα ξυλα την παλαιοτητα τους και τον τροπο κατασκευης.

Για τα καπακια αφησα ανοιχτο παραθυρο σε ολους τους ερασιτεχνες μεσω πμ.Για ευνοητους λογους δεν παρουσιασα το στησιμο των καπακιων.Η δουλεια που εγινε και στα δυο καπακια ειναι η ιδια.Τα καμαρια ειναι ακριβως στην ιδια θεση και απο το ιδιο ξυλο.
Η μονη διαφορα ειναι οτι το ενα ειναι γερμανικο α ποιοτητας και το αλλο ελληνικο στ" ποιοτητας.Μιλαμε παντα για την εμφανιση τους.
Εδω ηθελα απλως να αποδειξω οτι δεν παιζει ρολο η εμφανιση ενος καπακιου.Κορυφαιο καπακι δεν θεωρειται για μενα το ψιλοριγο αλλα το πιο αφρατο και το πιο ελαφρυ ασχετως της εμφανισης του.
Η κλιμακα που εχουν τα μπουζουκια ειναι 67.
Για να ικανοποιησω το ερωτημα των καμαριων θα γραψω τις αποστασεις.
Πρωτο καμαρι 1,5 ποντους απο τον ντακο.
Το καμαρι που ειναι μπροστα απο τον καβαλαρη 3.3 ποντους
Το καμαρι που ειναι στην τρυπα 2,5 ποντους απο το αδερφακι του.
Καθε χρονο θα φτιαχνεται ενα οργανο με διαφορετικα ξυλα ιδιο ομως κατασκευαστικα με τα αλλα.Τα χαρακτηριστικα των οργανων θα καθοριζονται βασικα απο τα διαφορετικα ξυλα που θα εχουν.Η τεχνικη και το στησιμο των οργανων θα ειναι παντα η ιδια.
Και παλι τονιζω με εμφαση οτι ΟΛΑ ΤΑ ΞΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ.

Ευχαριστούμε τον κύριο Στάμκο Παναγιώτη για αυτή του την προσφορά προς τα μέλη του Ρεμπέτικου Φόρουμ. Τα δύο μπουζούκια θα κληρωθούν στα μέλη της σελίδας μας.

Για την διαδικασία της κλήρωσης θα βγει σχετική ανακοίνωση.

Από την διαχειριστική ομάδα.