Ολα τα ξυλα ειναι καλα για την κατασκευη μουσικων οργανων?

:019::019::019::019:Nα σαι καλα…μου φτιαξες τ’απογευμα!!!

Αληθως!!!..Ακονιζω την καμα μου…τωρα για:019:

Ωραιοτατα τα οργανα,να το ξαναπουμε!!!..Εμενα με συγκινησε περισσοτερο το δευτερο για καποιο λογο…βεβαια τι διαφορα να συμπερανω απο το βιντεο;…αυτα απο κοντα τα βλεπεις…κατι μου αρεσε περισσοτερο στο δευτερο…εχει πιο δυνατο ηχο μαλλον…δεν ξερω!!!
Γεια σου μαστρο-Νιαβεντ με τα καλουδια σου:088:

Παναγιωτη πολλα συγχαρητηρια! Ο ηχος ειναι απλα φανταστικος!!

Παιδιά, όταν θα λάβουμε τα όργανα από τον κύριο Στάμκο θα ανακοινώσουμε και τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί.
Zabe, μην πολυπαίζεις τα οργανάκια γιατί θα θεωρηθούν μεταχειρισμένα…

Ομολογώ ότι στην αρχή του συγκεκριμένου θέματος είχα λίγο προβληματιστεί.
Ο μάστορας όμως, απέδειξε ότι ήξερε πολύ καλά γιατί μιλούσε.
Το αισθητικό και ηχητικό (όσο μπορούμε να καταλάβουμε από το βιντεάκι) , αποτέλεσμα είναι υψηλότατο!
Αν ανέβω Θεσσαλονίκη είναι σίγουρο ότι θα επισκεφτώ τον μάστορα!!!
Αν περισεύει καμία παλέτα… ή κάτι από παλέτα.
ΜΠΡΑΒΟ κιαπό μένα.

Παναγιώτη εγώ απλά τα περίμενα πολύ καλά,αλλά με εξέπληξες για ακόμη μια φορά είναι τέλεια…να είσαι γερός και δυνατός να φτιάχνεις μπουζούκια…
ZABE όταν ξαναπάς και κανά ουσακάκι μπερδεμένο με γιουρντί να μας φτιάξεις…

Εγω θα ξαναπαω να τα παιξω, καλυτερα να τα θεωρησετε μεταχειρισμενα, να μην τα θελει κανενας, και στο τελος να του μεινουν του Παναγιωτη για να παρω εγω την λευκα χα χα!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 02:12 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 02:11 —

Και ναι τα επομενα ταξιμακια θα ειναι Ουσακ Γκιουρντι, και ενα χιτζαζ ετσι για να δεσει το γλυκο

Ζabe… την επομενη να μας τραγουδησεις κιολας, γιατι εκτος απο ωραιο αγορι εχω δει στο you-tube οτι τοχεις.Χα χα χα.ρε σεις πλακα κανουμε μην παρεξηγηθουμε κιολας

Παληκάρια του Φόρουμ γειά σας.
Σήμερα είδα τα δύο όργανα στο μαγαζί του Παναγιώτη.Τα δικά μου συμπεράσματα είναι πως το μεν απλό με λεύκα έχει κάπως πιο δυνατό ήχο, το δε άλλο με παλί-
σανδρο έχει πιο ποιοτικό ήχο. Η αλήθεια όμως είναι πως αν δεν έχεις οπτική επαφή δύσκολα τα ξεχωρίζεις. Ο ήχος βέβαια και στα δύο είναι πολύ καλύτερος από τα
βιντεάκια. Ο Μάστορας κατάφερε να αποδείξει αυτό που πρέσβευε εξαρχής. Και απέδειξε πως ο Μάστορας κάνει τα ξύλα… Παναγιώτη Συγχαρητήρια και είμαι σίγουρος πως θα δώσεις μεγάλη χαρά στους δύο τυχερούς που θα πάρουν τα όργανα. Η ελληνική οργανοποιία χρειάζεται ανοιχτόμυαλους ανθρώπους…

[QUOTE=atsamis;203496]Παληκάρια του Φόρουμ γειά σας.
Σήμερα είδα τα δύο όργανα στο μαγαζί του Παναγιώτη.Τα δικά μου συμπεράσματα είναι πως το μεν απλό με λεύκα έχει κάπως πιο δυνατό ήχο, το δε άλλο με παλί-
σανδρο έχει πιο ποιοτικό ήχο.

αναρωτιέμαι πόσο διαφορετικό θα ήταν το αποτέλεσμα για το όργανο με την λεύκα
αν φορούσε και ίδιο καπάκι με αυτό του παλίσανδρου ;
με επιπλέον κόστος 12 ευρώ :):019:;
και πάλι μπράβο στον μάστορα για όλο το εγχείρημα :109:
ένα μπράβο και στα παιδιά που δοκίμασαν τα όργανα
αναμένουμε νέα βιντεάκια από τα μεταχειρισμένα πλέον μπουζούκια :019:

Από τα “στρωμένα” εννοείς!:slight_smile:

Ωραια το εθεσε ο φιλος Χρηστος42.Σιγουρα εαν ειχαμε ενα καλο καπακι στο απο λευκα θα ειχαμε ποιοτικοτερο ηχο.Η βασικη διαφορα στα δυο οργανα στην ουσια ειναι στην ποιοτητα του ηχου.Η χροια και η αισθηση ειναι ιδια.Το απο λευκα βεβαια ειναι πιο ελαφρυ λογω ξυλων.
Εαν εχει κανεις την πλατη γυρισμενη και τα ακουσει μοιαζουν παρα πολυ.Το απο παλλισανδρο ειναι λιγο πιο μπασο και πιο γλυκο ενω το απο λευκα ειναι λιγο πιο δυνατο και λιγο πιο πριμο.
Τα μπουζουκια θα μεινουν στο εργαστηριο μια εβδομαδα ακομη για να τα “στρωσουμε” λιγακι μαζι με τον zabe.
Χθες ειχαμε μια πολυ αποτομη αλλαγη του καιρου εδω στην θεσσαλονικη.απο υγρασια 74-80 ε και βροχερο καιρο απιασε αερας και η υγρασια κατεβηκε στο 25-30.Το παλλισανδρινο με το μανικο απο κεδρο δεν κουνηθηκε καθολου ενω το αλλο πηγε μπροστα περιπου 3 δεκατα του χιλιοστου και χρειαστηκε να χρησιμοποιηθει η βεργα για να ρυθμιστει το υψος των χορδων.
Μεσα στην εβδομαδα θα προσπαθησω να ανεβασω κι αλλα βιντεακια με διαφορους παιχτες.

εχουμε καταληξει στο συμπερασμα οτι το ξυλο στο σκαφος δεν παιζει κανενα ρολο στην ποιοτητα του ηχου παρα μονο στο καπακι;

To μονο σιγουρο ειναι οτι παιζει ρολο το σκαφος γιατι ο ηχος βγαινει απο ολα τα ξυλα του οργανου.το βασικοτερο ρολο ομως παιζει το καπακι και απο τι ξυλο ειναι τα καμαρια.Καθως βεβαια και η τεχνικη που θα ακολουθησει κανεις.Πολυ βασικο ρολο παιζουν και οι κλισεις που θα δωσουμε στα καμαρια και τι πιεση θα εχει ο καβαλαρης πανω στο καπακι.
Ο ηχος ενος οργανου καθοριζεται απο πολλες μικρολεπτομεριες οι οποιες εαν εφαρμοστουν καλα και η καθε μια συμπληρωνει την αλλη τοτε ολων των ειδων τα ξυλα μπορουν να μιλησουν απο ικανοποιητικα εως τελεια.
Πολυ βασικο ρολο επισης παιζει το μορσο και πως θα εφαρμοστει πανω στο σκαφος.Οι κολες επισης που χρησιμοποιουμε παιζουν και αυτες εναν αρκετα μεγαλο ρολο.
Σε γενικες γραμμες θελει πολυ ψαξιμο και πολυ δουλεια για να μπορεσει καποιος να βρει ολες εκεινες τις παραμετρους που θα ωφελησουν ενα οργανο να γινει καλο.Κι ας ειναι απο οτι ξυλα θελει.ολα στηριζονται στο πως θα καταφερει κανεις να κανει ολα αυτα τα διαφορετικα ξυλα να συνεργαζονται αρμονικα μεταξυ τους.
Τα βιντεακια που ανεβασε ο κος Καγιαφας νομιζω οτι ειναι πολυ διαφωτιστικα και μπορουν να δωσουν απαντησεις.

Μπραβο και απο μενα για ολη την χειρονομια…!!!
Εννοειται πως θελω κι εγω να παρω μερος στην κληρωση…!!!

Γεια και χαρα , αλλα θαθελα να ανακινησω ενα θεμα που μου τρωει τα σκωτια και οταν ειμουνα στην Ελλαδα ( γιαυτο 'εφυγα) και δω που ειμαι -Γαλλια-και δεν ξερω που αλλου- χωρις να θελω να θειξω το φιλο ταδε ή τάδε του οποιου δεν αμφισβητω τις γνωσεις-αλλλαα, Εδω, ειναι ενας μαστορας , που καλως. η καλυτερα , η λιγωτερα καλα, φτιαχνει καποια οργανα κι εχει μια τεχνικη,εμεις ολοι οί άλλοι εχουμε νια γνωμη η οποια είναι σεβαστή οπως ολες οι γνωμες, αλλα με την τεχνικη του ΜΑΣΤΟΡΑ ( καλου καλυτερου η λιγωτερο καλου οπως γουσταρει καθενας) δεν εχουμε ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΜΕΙς ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ( ηλιθιο πληκτολογιο) κατι ειδαμε ή στην καλυτερη περιπτωση κατι ψιλοκαταλαβαμε, αλλα το να φτιαξεις οργανο Ειναι αλλη δουλειά… το τι εφτιαξε ο ταδε η ταδε τεχνιτης στη Βενετιά είναι να γεγονος, το τι εφτιαξε ενας αλλος τεχνιτης στα Γιαννιτσά ή στα Τρίκαλα ειναι αλλο γεγονος, Η αληθεια του βενετου δεν θα κρινει την αληθεια του Γιαννιτσιωτη, αμμα λες εσυ οτι με το ταδε ξυλο γουσταρεισ να φτιαξεις το ταδε οργανο καλως και μαγγια σου, εγω εχω αλλη γνωμη ( απο τις σαθρες θεωρητικες μου κολυβογνωσεις) αλλα το σημαντικωτερο πιστευω ειναι οτι χρειαζωμαι να εμπμλουτισθουν οι γνωσεις μου ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ,
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΆΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΚΙ ΟΠΟΥ ΒΓΕΙΣ , κΑΙ μετά - εμεις οί ανίδεοι θα σε κρινουμε- κι οτι σε κανονισουμε θα πραξεις…Καλο κουραγιο και καλη δουλεια -και με το συμπαθειο αν εθιξα κανενανε,

Συγχαρητηρια στον Παναγιωτη για την κατασκευη, την χειρονομια να διαθεσει στους φιλους του Φορουμ τα οργανα αλλα πρωτιστος για τον πειραματισμο με τα ξυλα. Ολοι την ξαχνουμε με τα χαρακτηριστικα των διαφορων ξυλων και οφειλω να ομολογησω οτι δεν περιμενα αυτη την ελαχιστη διαφορα στον ηχο των δυο οργανων. περιμενα οτι αυτο με τον παλλισανδρο να ειναι αρκετα ανωτερο ηχητικα. ημουν αρκετα προβληματισμενος με τα ξυλα στο οργανο που θελω να παραγγειλω αλλα βλεπω οτι ηταν αστοχος. Δεν ξερω την σημαντικοτητα που παιζει η θεση των ξυλων (μαλλον τα λενε καμαρια) που ειναι κατω απο το καπακι. Παντως το ξυλο δεν κανει το οργανο και πολυ περισσοτερο τον οργανοποιο,μαλλον η ψυχουλα του κατασκευαστη και του παιχτη μιλαει στο μπουζουκακι !!! Ευγε Παναγιώτη και συμφωνω με την προταση σου για την κληρωση ειτε ειναι για το Φορουμ ειτε για καποιο ιδρυμα.

Συγχαρητηρια και απο εμενα!.Θα περιμενα και αλλους οργανοποιους να εκφρασουν την αποψη τους σε αυτη την προσπαθεια, και να δωσουν το δικο τους feedback, ως πιο αρμοδιοι.

Μπράβο πολύ καλή κινηση.

Συγχαρητηρια στον Παναγιωτη για την κατασκευη και την χειρονομια του…οι πειραματισμοι μπορει να πανε παρα περα την οργανοποιια…συνεχιστε ετσι…ευγε…

Κ. Στάμκο για ποιο λόγω χρησιμοποιείται βέργα αφού προστατεύει μόνο από το σκεύρωμα και όχι απο το ξεσκευρωμα(μπροστά ) και επιπλέον βαραίνει πολύ το όργανο?

Υ.Γ. Πολύ όμορφα και τα δύο οργανακια