Οι φυλακές του Ωρωπού

Θα συμφωνήσω με αυτό, αλλά δεν θα συμφωνήσω με αυτό:

Ό,τι θυμάται τραγουδάει, αφού κάποια στιγμή λέει «Και την Κυριακή έχει κρέας», ενώ φυσικά στο δίσκο δεν καταγράφηκε ακριβώς έτσι η φράση. Ή, φάτε μάγκες, βγάλ’τε χρόνια. Ή φυλακές Κασσάνδρας, Κέρκυρας κλπ.

Δεν είναι κακό, ούτε μπορείς να τον ψέξεις, μετά από τόσες δεκαετίες, επειδή παραφράζει λίγο τους στίχους.

1 «Μου αρέσει»

και στο τέλος παίζει το “μπουζούκι γλέντι του ντουνιά” με άλλη μουσική!

1 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι Νίκο ότι προσπαθούμε να ακούσουμε και να καταλάβουμε τι τραγουδάει ή τι δεν τραγουδάει ή τι θέλει να τραγουδήσει ο Μπάτης. Αλλά Μπάτης ήταν αυτός και ότι ήθελε έλεγε.

Κατά την γνώμη μου, χωρίς να δεσμεύω και κανέναν, η μέχρι τώρα απόδοση των στίχων

Τρίτη Πέμπτη Μακαρόνια

Μα ο μάγκας βγάζει χρόνια

Και την Κυριακή έχει κρέας

Τσάμπα είναι και ο κουρέας

Είναι αυτό που είχε γραμμένο μπροστά του ή στο μυαλό του ο Μπάτης, άσχετα αν αυτό που έμεινε στον δίσκο αφήνει περιθώρια για παρερμηνείες.

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνονταν και οι παλιοί ρεμπέτες σαν τον Χρίστο Μίγκο, που όντως παραφράζει και φέρνει στα μέτρα του τα πρώτα στιχάκια του τραγουδιού, βάζοντας Κασσάνδρα, Κέρκυρα και Πειραιά που δεν υπάρχουν στην πρωτότυπη έκδοση του Μπάτη. Αλλά ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που προσθέτει ή αφαιρεί στίχους σε κάποιο τραγούδι. Και όπως λες και εσύ με διαφορά 40 χρόνων από την πρώτη κυκλοφορία του τραγουδιού. Πάντως ο Χρ.Μίγκος μας δίνει μια ωραία περιγραφή για το πως γίνονταν τραγούδια τα δίστιχα που έλεγε ο ένας στον άλλον.

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, είναι γνωστό ότι το κρέας, όχι μόνο στις φυλακές, σερβίρονταν μόνο την Κυριακή ή στις μεγάλες γιορτές στα λαϊκά στρώματα. Και όταν υπήρχε και αυτό.

Αυτό θέλησε, πιστεύω, να πει και ο Μπάτης αλλά μπατάρισε ο μπαγάσας και μας έβαλε σε μπελάδες!

2 «Μου αρέσει»

Αναφορά στο τραγούδι του Μπάτη (εκτός των άλλων) έχουμε και σε κείμενο του Κωστή Μπέζου, ο οποίος επισκέφτηκε το κέντρο που έπαιζε ο Μάρκος.

Το κείμενο του Μπέζου, άγνωστο πότε γράφτηκε και ποια εφημερίδα αφορά, αναδημοσιεύτηκε μετά τον θάνατο του στην εφημερίδα “Ελευθερία” το 1945 αν θυμάμαι καλά και δεν κάνω κάποιο λάθος.

Κάνοντας κλικ στο κείμενο και άνοιγμα νέου παραθύρου, μπορείτε να το διαβάσετε καθαρά.

2 «Μου αρέσει»

πρεπει να λεει μαλλον ‘‘μαυρεας’’ και ειναι ο ηθοποιος που πηγαινε κι επαιζε παραστασεις στις φυλακες την κυριακη. η θα ηθελε να πει το γνωστο, κρεας, και εκανε σαρδαμ απο την μαστουρα.

1 «Μου αρέσει»

Καλημερα , να ρωτήσω κάτι ; Που βρήκατε τον δίσκο ;:joy:

πολυ ενδιαφέρον σχόλιο για τον Μάρκο.
το “καθάρισα” κάπως, για ευκολότερη ανάγνωση. αξίζει.

Δε νομίζω πως είναι κατά λάθος κι ούτε πως θέλει διόρθωση. Μάλλον παίζει με το “μα”:

Τρίτη Πέμπτη μακαρόνια / Μα ο μάγκας βγάζει χρόνια / Και την Κυριακή μα κρέας …

Τρία “μα” στη σειρά και το κρέας γίνεται μακρέας κάτι σαν αδελφάκι με τα μακαρόνια, που μ’ αυτή τη λογική θα μπορούσαν να χωριστούν σε δυο λέξεις:
Τρίτη Πέμπτη μα καρόνια.
Καινούργιο φαγητό τα καρόνια.

1 «Μου αρέσει»