Οι αδικοπνιγμένοι

Κατεξοχήν αφορά τον Παρλαμά το τραγούδι του Μάρκου και είναι το καλύτερο μνημόσυνο, αν σκεφτεί μάλιστα κανείς ότι ανήκε στη χορεία εκείνων που βασανίστηκαν οικτρά αλλά δεν μίλησαν.

Αποτελεί όνειδος για τον Δήμο Πειραιά, που δεν έχει αφιερώσει ένα έστω δρομάκι στο όνομα ενός τέτοιου τέκνου της πατρίδας και του Πειραιά, της δεύτερης πατρίδας του.

3 «Μου αρέσει»

Στην παράσταση “εγκλήματα” που είχα κάνει πριν 2 χρόνια έκανα αναφορά στην κατηγορία “εγκληματα εξ αμελείας” παίζαμε τους αδικοπνιγμένους που το τραγουδούσε ο αδικοχαμένος Τσαλαμπουνάκος μας.

Εκεί κάναμε και μια μεγάλη αναφορά στον Μανώλη Παρλαμά. Είχα βρεί αρκετό υλικό για το ναυάγιο αλλά και για τον Παρλαμά.

αδικο1.pdf (1,1 MB)
αδικο2.pdf (1,2 MB)
αδικο3.pdf (1,1 MB)
αδικο4.pdf (1,2 MB)
αδικο5.pdf (1,1 MB)
αδικο6.pdf (1,2 MB)
αδικο7.pdf (1,1 MB)
αδικο8.pdf (1,1 MB)
αδικο9.pdf (1,2 MB)
αδικο10.pdf (1,2 MB)
αδικο11.pdf (1,2 MB)
αδικο12.pdf (1,3 MB)
αδικο13.pdf (1,3 MB)
αδικο14.pdf (1,1 MB)

8 «Μου αρέσει»

Εξαιρετικό αφιέρωμα, τυχεροί όσοι το παρακολούθησαν. Πράγματι αδικοχαμένος ο Τσαλαμπούνης…

2 «Μου αρέσει»

Μία βενζινάκατο είχε, όμως, τη “ΧΑΡΙΤΣΑ”, όχι δύο. Και κατά τραγκή ειρωνεία, 3 χρόνια αργότερα θα βυθιστεί κι αυτή σε ανάλογη σύγκρουση μέσα στο λιμάνι με άλλο βενζινόπλοιο, με απολογισμό έναν νεκρό ναύτη του Παρλαμά.

Μακάρι ο εγγονός να μας διαβάσει και εαν μπορεί να αναρτήσει εκείνη τη φωτογραφία που έχει με το κέντρο του Παρλαμά!

Αυτή η περίπτωση μάλλον δεν πρέπει να χρεωθεί στον Μεταξά, νομίζω. Ο συνήγορος του πλοιάρχου του “Ανάστασις” έκανε αίτημα στον εισαγγελέα να αποσυρθεί ο δίσκος για εύλογους λόγους και πράγματι ο εισαγγελέας διέταξε να κατασχεθεί ο δίσκος.

1 «Μου αρέσει»

Μήπως υπάρχει η πηγή απ αυτή την πληροφορία;

Πάντως η εφημερίδα “Θάρρος” της 27ης Αυγούστου του 1937 (σελ. 4) αναφέρει ότι κατασχέθηκαν οι δίσκοι διότι: “αναφέρονται εις τάς περιστάσεις του ναυαγίου του Σαρωνικού”

akdikopnigmenoi

Αυτό βέβαια δεν επιβεβαιώνει ούτε καταρρίπτει τον ισχυρισμό του @Ανθιμος.

Πάντως, ψάχνοντας στο internet το μόνο που βρίσκω είναι το εξής (αναπαραγμένο απαράλαχτα από πολλούς ιστότοπους), χωρίς όμως να το στηρίζουν κάπου συγκεκριμένα:

Βασική αιτία απόσυρσης του τραγουδιού λέγεται ότι στάθηκε ειδικά ο στίχος «Απέναντι στου Παρλαμά σκορπίσαν το φαρμάκι», καθώς περίτρανα καταγγέλλεται η ανικανότητα των αρχών του Μεταξά. Το καθεστώς είχε ως προμετωπίδα την οργάνωση και την πειθαρχία, αλλά μια καλοκαιρινή βραδιά με ήρεμη θάλασσα, μόλις μερικά μέτρα μακριά από ένα κέντρο διασκέδασης πνίγηκαν άνθρωποι και ο μόνος που πήγε να τους σώσει ήταν ο ιδιοκτήτης της παρακείμενης ταβέρνας. Έτσι, η λέξη «αδικοπνιγμένοι» δεν προσδιορίζει την αναίτια σύγκρουση των δύο σκαφών, αλλά το γεγονός ότι θα μπορούσαν να σωθούν οι ναυαγοί εάν οι αρχές είχαν κινητοποιηθεί εγκαίρως.

Πηγή: http://www.mixanitouxronou.gr/to-naftiko-dystyxima-stin-peiraiki-me-tous-28-nekrous-pou-egine-tragoudi-giati-o-metaksas-dietakse-na-aposyrthoun-apo-tin-kykloforia-oi-adikopnigmenoi/

1 «Μου αρέσει»

https://srv-web1.parliament.gr/main.asp?current=7860823

3 «Μου αρέσει»

@Ανθιμος βάζω και το σχετικό απόσπασμα από αυτό που ανέβασες εδώ:

Screenshot 2020-11-22 at 17.26.28

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει παιδιά… Αυτό το φορουμ είναι θησαυρός!

2 «Μου αρέσει»

Προηγείσθε ως θησαυρός με τη διδασκαλία σας και το παίξιμο όλα αυτά τα χρόνια

1 «Μου αρέσει»

Εάν το «Ύδρα» εμβόλισε το «Ανάστασις» στη δεξιά του μάσκα (κοντά στην πλώρη), αυτό σημαίνει ότι το μεν Ανάστασις «έδειχνε πράσινο» στο Ύδρα (δηλαδή πέρνα ελεύθερα), το δε Ύδρα «έδειχνε κόκκινο» (φανάρι) στο Ανάστασις (δηλαδή φύλαξέ με). Άρα, προτεραιότητα διέλευσης είχε το Ύδρα, και το Ανάστασις έπρεπε να χειρίσει δεξιά, ώστε να παραλλάξει το Ύδρα «από πρύμνης», ενώ προτίμησε τον επικίνδυνο χειρισμό της «από πλώρης» παραλλλάξεως. Επιπλέον, το Ύδρα ήταν μεγάλο ατμόπλοιο και το Ανάστασις πετρελαιοκίνητο καΐκι, άρα είχε ένα λόγο παραπάνω να κάνει τον κατάλληλο ελιγμό έγκαιρα, ως πιο ευέλικτο από το ατμόπλοιο. Ενδιαφέρον θα είχε να βλέπαμε τί είπαν τελικά τα δικαστήρια, αλλά σίγουρα την απροσεξία την είχε ένας μόνο καπετάνιος, όταν τον εμβολίζουν πλώρα.