Νότες στο μπουζούκι

Επίσης, υπάρχουν μερικές πολύ γνωστές φράσεις ή κομμάτια φράσεων, από τραγούδια (συχνά απαντούν ίδιες σε πολλά τραγούδια), που βοηθάνε να αποτυπώσουμε ένα ορισμένο διάστημα ή μια μικρή σειρά διαστημάτων. Παραδείγματα:

  • το κλασικό κλείσιμο «σου-τιέν» άπειρων τραγουδιών, κυρίως χασάπικων: από Ρε είναι Λα-Ρε, δηλαδή διάστημα τέταρτης.
  • Α-ντι-λα-λούνε: από Ρε είναι Ντο-Ρε-Μι-Φα, η αρχή μιας ματζόρε/ραστ κλίμακας.
  • Συννεφιασμένη Κυριακή, Κυ-ρια-κή: από Ρε είναι Ρε-Μι-Μι, ένας τόνος, που μας μεταφέρει προσωρινά από το Ρε Ραστ/ματζόρε στο Μι ουσάκ (αλλαγή που γίνεται σε πάμπολλα τραγούδια, τόσο Ραστ όσο και Ουσάκ).
  • Κατεβασιές ολόκληρης κλίμακας από την οκτάβα μέχρι την τονική σε κλεισίματα φράσεων, όπως, και πάλι, στη Συννεφιασμένη Κυριακή.
  • …και πολλά άλλα. Χρήσιμες τέτοιες φράσεις υπάρχουν και εκτός ρεμπέτικου, και πάλι μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε στο ρεμπέτικο. Άλλη μία τέτοια που μ’ έχει βοηθήσει πολύ είναι στη Συννεφούλα, μετά το ρεφρέν, όταν ξαναγυρίζουμε στην αρχή. Από Ρε, το κουπλέ είναι Ρε μινόρε και κλείνει στο Ρε, το ρεφρέν Φα ματζόρε και κλείνει στο Φα, και η επιστροφή στο επόμενο κουπλέ είναι Φα-Μι-Ρε. Και σε πλήθος ρεμπέτικα έχουμε για κάμποση ώρα Φα ματζόρε αλλά τελικά κλείνουμε σε Ρε μινόρε, με τον ίδιο τρόπο. (Βασικά μόλις σου περιέγραψα το αντίστροφο από το Α-ντι-λα-λούνε!)
3 «Μου αρέσει»

Πείτε μου 4,5 τραγούδια να τα δοκιμάσω, τουλάχιστο να βγάλω τα λόγια… Ήδη ξεκίνησα και αναγνωρίζω κάποια φινάλε, ένα κατέβασμα και ένα λα ρε, καταλαβαίνω ότι έπαιξε την κλίμακα ρε μινόρε και έκλεισε λα ρε… Ένα τραγούδι που ξεκίνησα σήμερα είναι τα παιδιά του Πειραιά, πείτε μου έτσι εύκολα