Νικος Στρουθοπουλος - Παναγιωτης Ξανθοπουλος - Ζωη Τσινιαρη στην ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ

Την Τριτη 13/3/2012 στην ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΣΑ ο Νικος Στρουθοπουλος, ο Παναγιωτης Ξανθοπουλος και η Ζωη Τσινιαρη
θα παρουσιασουν ενα προγραμμα αποτελουμενο απο ρεμπετικα τραγουδια κυριως του Τσιτσανη και οχι μονο.Ειναι ηδη γνωστη η προτιμηση και η εργασια των τριων προαναφερθεντων στο εργο του Τσιτσανη και τα τραγουδια που θα παιχτουν θα ειναι επιλογες απο το προπολεμικο και μεταπολεμικο εργο του συνθετη,αλλα και τραγουδια που γραφτηκαν στην κατοχη και πολυ αργοτερα εγιναν πανελλαδικες επιτυχιες…

Η πορεια του Νικου Στρουθοπουλου μετα το 2000 με την <<Παρεα του Τσιτσανη>> σε πολλους σιγουρα ειναι γνωστη,οπως και η σχεση του με το υφος των τραγουδιων που παιζει.Αυτοι λοιπον που εμαθαν να αγαπουν τα
ρεμπετικα τραγουδια απο τις αυθεντικες εκτελεσεις,σιγουρα θα ευχαριστηθουν πολυ αλλα και οσοι δεν εχουν την
αναγκαια σχεση με το παρελθον,θα εχουν την ευκαιρια να ακουσουν εναν απο τους τελευταιους σημερα που μεταφερει κατι απο τοτε…

Αν και γραφτηκα σημερα στο φορουμ , εχω ακουσει πολλα και καλα γι αυτο το σχημα και ημουν τυχερη μια φορα να τους απολαυσω στην ταβερνα Χατζη Μπαχτσε.Πιστευω πως ειναι ενας πολυ καλος λογος να βγεις απο το σπιτι παρα τη δυσκολια της εποχης και της συγκεκριμενης μερας.

Εγω και η παρεα μου σιγουρα θα ειμαστε εκει!

Ωραίο σχήμα, ωραίο μαγαζί.

Θα έχει ενδιαφέρον να ακούσω τα παιδιά σε έναν ‘διαφορετικό’ χώρο.

Χαιρετώ την παρέα.
Για άλλη μια φορά περάσαμε καλά. Η ακουστική ήταν ΟΚ, ο κόσμος σχετικά ήσυχος -υπό το διαπεραστικό βλέμμα του κυρίου Νίκου-
και η επιλογή των τραγουδιών πολύ καλή. Τραγούδησαν αρκετή ώρα, και χωρίς διάλειμμα.
Προσωπικά πιστεύω οτι είναι οτι καλύτερο ‘κυκλοφορεί’ στην Θεσσαλονίκη. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι.

Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Θα μπορούσες αν θέλεις να μου (επε)ξηγήσεις το παραπάνω με το “διαπεραστικό βλέμμα του κυρίου Νίκου”;

Καλησπέρα.

Επεξήγηση: εννοώ οτι προσπαθεί με το διαπεραστικό του βλέμμα να διατηρήσει το 'πνεύμα

μυσταγωγίας’ που αξίζει στην προσπάθεια την δικιά του και των παιδιών.

Εκεί πηγαίνεις να ακούσεις μουσική και στα μεγάλα κέφια να σιγοτραγουδήσεις, όχι για ατέλειωτο

κουβεντολόι, χαβαλέ και δυνατά γέλια.

Την ατμόσφαιρα αυτή, του σεβασμού για την μουσική νομίζω οτι υπερασπιζόταν με το 'διαπεραστικό

βλέμμα’ του.

Σαν να σε έλεγε…κάτσε ρε μάστορα να ακούσεις την πενιά.

Την Μεγαλη Τριτη ο Νικος Στρουθοπουλος,ο Παναγιωτης Ξανθοπουλος και η
Ζωη Τσινιαρη θα βρισκονται στην Πριγκηπεσσα.Το προγραμμα θα ξεκινησει νωριτερα απο τις 11 οπως και στην προηγουμενη εμφανιση του σχηματος.