Νίκος Τατασόπουλος

Θα ήθελα να τοποθετηθώ πυροσβεστικά και όχι για να δώσω συνέχεια. Δεν νομίζω ότι η διατύπωση του Άρη ήταν μειωτική. Δήλωσε τη διαφωνία του με μια δόση ειρωνίας, έναν τόνο περιπαικτικό αλλά δεν θεωρώ ότι υποτιμά ή μειώνει τον συνομιλητή. Όπως το έθεσαν σωστά ο Δημήτρης Ν. και ο webmaster ο προφορικός λόγος και η δια ζώσης επικοινωνία λειτουργούν διαφορετικά σε σχέση με την διαδικτυακή συνομιλία. Εκεί ηχούν αλλιώς κάποια πράγματα. Επειδή τον γνωρίζω τον Άρη αντιλαμβάνομαι το ύφος του και την όποια αντίδραση του και δεν μπορώ να τα εντάξω στις μειωτικές ή προσβλητικές συμπεριφορές. Τα υπόλοιπα είναι υπερβολικές αντιδράσεις και απαντήσεις επί προκλήσεων κλπ, κλπ…

Ως προς την ουσία της διαφωνίας σημειώνω ότι ο Τατασσόπουλος έχει και ψυχή και μεράκι. Τελευταία δεν τον βλέπω λόγω φόρτου εργασίας, αλλά θεωρώ ότι έχει ουσία, φαντασία, ωριμότητα, πάθος και τρέλα! Όχι ότι ο Κωνσταντίνου είναι δεύτερος, αλλά νομίζω ότι ο Νίκος το πάει αλλού το σχέδιο εντελώς! Στα τελευταία χρόνια τις καλύτερες βραδιές που θυμάμαι ήταν στου Τατασσόπουλου! Μπορεί να φύγεις απο τις ακροάσεις (;;:wink: και να πεις “τι βραδιά και η αποψινή”, ενώ ο Κωνσταντίνου ίσως λόγω του ότι τα έχει φάει με το κουτάλι τα ξενύχτια να έχει σημάδια κόπωσης… Η εντύπωση μου…

Και ο Βλαχος δυνατός και ο Πάππος κι ο Στουραΐτης και ο Κωνσταντίνου… Αλλά λίγο ντεφορμέ σήμερα! Ο Νίκος είναι στο momentum της απογείωσης του πιστεύω…

Εχει ακουσει καποιος απο σας τον Δημητρη Μυστακιδη να παιζει μπουζουκι ?
Φανταζομαι πως οχι , διοτι στην Αθηνα συμμετεχει λογικα ως κιθαριστας …
Εξ αλλου αυτη ειναι και η ειδικοτητα του , η σπουδη του …

Στη Σαλονικη , στην “Πριγκιπεσσα” , συνηθως πιανει το μπουζουκι και μετα το ουτι …

Σας πληροφορω , οτι παιζει “Αρχιμανδριτες” … αυτα …:109:

Τον άκουσα την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν Θεσσαλονίκη.

Μόνο Αρχιμανδρίτες βρε συ?? …Βάλε και το μισό Βατικανό από Καρδινάλιους!!!:088::088:
…πολλά μεράκια ο άνθρωπος!!!:088::089:

Οι “παπαδες” , ειναι συνηθως “εγγαμοι” …:088:

Οι “Αρχιμανδριτες” ειναι “αγαμοι” … “παρθενοι” …:089:

Τετοιες πενιες κελαιδαει ο Μυστακιδης και τους παιρνει τα μυαλα = “παρθενες” ,
διοτι οταν παιζει το τριχορδο , εχει μεσα στο κεφαλι του και την γνωση της κιθαρας
και παντρευοντας τους ηχους νοερα , μεσα απο ενα “μουσικα ασυλληπτο νευρο” ,
που σκιαγραφειται στο προσωπο του , << ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΙ >> !!!:110::109::110:

Είναι πράγματι ωραίο (αλλά και φυσικό κατά πολλούς) οι καλλιτέχνες μουσικού ,αλλα και οι τραγουδιστές, να μπορούν να παίζουν πολλά όργανα καλά αλλα και σε επαγγελματικό επίπεδο.Ένας απο τους τραγουδιστές που ξέρω και θεωρώ οτι μπορεί να παίξει καλά ως επαγγελματικά (εξαρτάται πως βλέπει κανείς το “επαγγελματικα”)μπουζούκι είναι και ο Νίκος Βέρτης.

Επειδή όλοι μας έχουμε δει παίκτες, παικταράδες και…παικτάκια
Επειδή η ακουστική ικανότητα του καθένα δεν είναι η ίδια με του άλλου
Επειδή αυτή η συζήτηση μου θυμίζει τα λυκειακά μου χρόνια, όταν διαφωνούσαμε αν είναι καλύτερος ο Richie Blackmoore ή ο Eric Clapton
Επειδή ακόμη και για ένα απλό τραγούδι, άλλος λέει ότι είναι αριστόυργημα κι άλλος ότι είναι τραγουδάκι της σειράς,
θα υπάρχουν πάντα τέτοιου είδους …διαφωνίες, συζητήσεις,αντεγκλήσεις, αλλά όλοι θα παραδεχόμαστε πως αυτοί οι άνθρωποι,( καθένας με τον τρόπο του, με τα βιώματά του ), έχουν αφιερώσει απίστευτες ώρες πάνω στο οργανάκι τους για να μπορουμε να τους ακούμε και να χαίρονται τ αυτάκια μας!!!
Τώρα αν κάποιος έχει ψυχή, έχει γρηγοράδα, έχει τεχνική, ας σκεφτούμε όλοι : με τον ίδιο τρόπο πήραμε το μπουζούκι μας, παίξαμε τις ασκήσεις μας, τα κομμάτια μας, όλες τις φορές; Μάλλον όχι. Οπότε…Πάσα γνώμη και σκέψη δεκτή!!!

Έχει την τρομερή ικανότητα να καταφέρνει να παίζει μπουζούκι σαν κιθαρίστας και κιθάρα σαν μπουζουκτσής.

Παιδια cool γιατι με τις κρισεις online eχουμε ξεφυγει αυτα ειναι πραγματα που πρεπει να τα κουβεντιαζουμε απο κοντα και σωστα.
Να επισημανω απλα οτι εχουν κατακριθει μεχρι και σημερα κολοσοι της μουσικης και δεν μπορουν ολοι να αρεσουν σε ολους .Εχουν αμφισβητηθει ακομα και η Μαρια Καλλας,ο Vladimir Horowitz,Sviatoslav Richter,Jascha Heifetz ολοι οι κορυφες στο ειδος τους με πολυ ασχημες κριτικες ακομα και απο ειδικους,το γουστο ειναι παντα υποκειμενικο αν και θα ηθελα να μαθω τι δεν του αρεσε στην συγκεκριμενη περιπτωση,Για τον Φιλο τον Σαραντο θα ελεγα οτι καλυτερα να ακουσει λιγο πιο πολυ τον Τατασοπουλο στο τελος θα αναθεωρησει και δεν ειναι κακο ,εγω εχω αναθεωρησει παρα πολλες φορες ,για πολλους.

O Σαράντος λίγο πολύ είπε αυτό που είχα πει κι εγώ μόλις πρωτοάκουσα τον Τατασόπουλο.
Αλλά επειδή την είχα πατήσει και παλιότερα, λέω, κάτσε να δούμε πως θα πάει παρακάτω ο άνθρωπος και το ξανασκεφτόμαστε.
Και είχα άδικο που νόμιζα ότι είχα δίκιο.
Και ο Αρης απάντησε a la Aris, και ο Ισαάκ, και η Πελαγία, και ο Παναγιώτης ο Τριτσιμπήδας (με τον οποίο διαφωνώ ΣΦΟΔΡΑ για τα περί Πάππου, αλλά κάπου θα τον πετύχω να πιούμε κάνα κρασί και θα του τα πώ) και όλοι γενικώς κάτι είχανε να πούνε.

Μόνο ένας που είχε τσουρουφλιστεί στο παρελθόν, πετάχτηκε απ’ το πουθενά, στράβωσε και ψάχνει για αφορμές, χωρίς να έχει να πει και τίποτα. Ναι, καλά κατάλαβες. Για σένα μιλάω niavent.

Φιλε Κωστα νομιζω οτι με παρεξηγησες.Οντως παλαιοτερα υπηρξε καποιο θεμα αλλα πιστευω οτι αυτο εχει ηδη ξεπεραστει και μαλιστα με ωραιο τροπο.Ολοι μας εχουμε τις αποψεις μας και τα πιστευω μας και καλα κανουμε.και δεν ειναι κακο να τις παραθετουμε.Καποιοι μαλιστα στην διατυπωση ειναι και πιο απολυτοι.μεγια τους με χαρα τους.Δεν ειναι αναγκη ομως να τους την λενε και μαλιστα ειρωνικα.Απλως μιλησα με αναλογο τροπο οπως ο φιλος αρης.με πικραινει ομως οτι η πρωτη κουβεντα απο τον φιλο διαχειρηστη ισαακ ειναι να αποχωρησω απο το φορουμ.τι πρεπει να σκεφτω ρε συ κωστα?ειπα απλως την αποψη μου και το τι πιστευω.αν διαβασεις καλα το μυνημα μου γραφω οτι παραδεχομαι και τους δυο παιχτες εξισου τον καθενα για το κατι ιδιαιτερο που εχει.προσπαθησα εμεσα να πω οτι κακως πηρε τοσο ακραια θεση και ο σαραντος αλλα και ο αρης.Δεν ζητησα να συμφωνησει κανενας μαζι μου και ουτε προσπαθησα να το υπερασπιστω κανεναν.απλως ηθελα να καταθεσω την αντιθεση μου με ειρωνικες επιθεσεις τυπου αρη.το ξερω οτι στα γραπτα ειμαι σκραπας.ισως δεν μπορεσα να εκφρασω σωστα τις σκεψεις μου.απο εναν συντονιστη ομως σαν τον φιλο ισαακ δεν περιμενα να μου πει “αντε να βοσκησεις σε κανενα αλλο λιβαδι”.ενατξει φιλε αυτο παει πολυ.Φιλοι διαχειρηστες και αγαπητε φιλε Admin αν δεν με θελετε στο ρεμπετικο φορουμ να μου το πειτε.ενα μυνημα εγραψα ο καψερος και μαλιστα σε πολυ ηπιους τονους και εγινε χαμος.που να εγραφα και τιποτα ακραιο δηλαδη.Αρχιζω να πιστευω οτι καποιοι απο εσας ειστε προκατηλειμενοι απεναντι μου.Φιλε κωστα δεν ψαχνω αφορμες οπως γραφεις.την αποψη μου ειπα απλως τιποτα αλλο.Και για να παω παραπερα τον σαραντο τον γνωριζω μολις δυο μηνες και εχω να σου πω οτι ειναι εξαιρετικο παιδι.Βαφτιστηκε ομως και αυτος ¨μαυρο προβατο" απο το πουθενα σαν και μενα.ενταξει μπορει να εκφραστηκε λαθος αλλα δεν του λες με την πρωτη στραβη κανε την βολτα σου.δεν θελω να πιστευω οτι ενας τοσο ωραιος χωρος οπως το ρεμπετικο φορουμ εχει αυτην την λογικη.

Λοιπόν,
αν ήξερα ότι με αφορμή ένα αυστηρό μου ή άδικο ή λανθασμένο ή απόλυτο ή σωστό ή πείτε το όπως θέλετε…σχόλιό μου για τον Τατασόπουλο ή οποιονδήποτε άλλον που θεωρείται “must” εδώ μέσα, θα εκδηλώνονταν τόσο πολύ οι χαρακτήρες των ανθρώπων οι οποίοι, εκτός του ότι εκφράζουν την άποψή τους για διάφορα θέματα όπως όλοι μας, έχουν την ευθύνη να μεριμνούν και για την δίκαιη και ομαλή λειτουργεία του forum…θα το είχα κάνει πολύ νωρίτερα και ίσως και επίτηδες!!!

Τώρα που εκτονώθηκαν και εκδηλώθηκαν οι περισσότεροι ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση.

Τονίζω ξανά ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την όποια κριτική στα λεγόμενά μου αλλά όπως δεν ειρωνεύομαι τις απόψεις των ανθρώπων που διαφωνώ, έτσι και αυτοί πρέπει τουλάχιστον να σέβονται τα λεγόμενα όσων διαφωνούν και να μιλούν με επιχειρήματα ΑΛΛΑ κυρίως να μιλούν πολιτισμένα χωρίς διακρίσεις “στρατιωτικού τύπου”…παλιός ή νέος και χωρίς να σκέφτονται πρώτα ποιος είναι ο άλλος αλλά αν μιλάει πολιτισμένα…ανεξαρτήτου ταυτότητος!

Πάμε να δούμε λοιπόν πως αντιμετωπίστηκε σήμερα το ειρωνικό σχόλιο του Aris και η διαμαρτυρία μου για αυτό:

@giorgos_86 Συντονιστής
“Όσο για το θέμα των ειρωνιών κτλ δεν θα αναφερθώ γιατί νομίζω ότι δεν είναι αυτό το θέμα μας.”

Άψογος!!!..υπάρχει θέμα ειρωνιών αλλά απλά αδιαφορεί γιατί δεν είναι το θέμα μας αυτό, για τον συγκεκριμένο συντονιστή!

@dimitris_n Συντονιστής
“Δεν είδα να ξεφεύγει από τα όρια κανένας για να παρέμβω εγώ ή κάποιος άλλος συντονιστής.”

Επίσης άψογος!!! Ούτε αυτός είδε κάτι στο σχόλιο του Aris…παρά μόνο στο δικό μου που ΤΟΛΜΗΣΑ να παραπονεθώ…τελικά αποφασίστε ρε παιδιά…υπάρχει θέμα ειρωνίας ή όχι?

@webmaster web-μάστορας
“Λυπάμαι που θα σε επαναφέρω στην πραγματικότητα, αλλά όλοι μας ανεξαιρέτως είμαστε πιο ανεκτικοί -έως στωϊκοί- με αυτόν που έχουμε πιεί μαζί, που έχουμε συζητήσει, που του έχουμε εκμυστηρευθεί, που μας συνδέουν κοινές εμπειρίες και αναμνήσεις, που τον έχουμε γνωρίσει και έχουμε επιλέξει να κάνουμε παρέα μαζί του - πως να το κάνουμε τώρα;Με τον νέο είμαστε πάντα πιο προσεκτικοί γιατί δεν ξέρουμε τα χνώτα του, δεν ξέρουμε τι λέει και πώς το εννοεί. Κατά συνέπεια, εννοείται ότι “αν κάποιο δόκιμο μέλος είχε εκφραστεί με τον τρόπο που εκφράστηκε ο Aris” θα ήμαστε αυστηροί απέναντί του, μέχρι να δούμε τι καπνό φουμάρει και πού το πάει. Δεν κατάλαβα δηλαδή, εσύ -και ο καθένας- υιοθετείς άλλο κώδικα συμπεριφοράς;”…και συνεχίζει…"Διάκριση φυσικά και υπάρχει, αλλά είναι “φυσιολογική αντίδραση”

Εδώ μιλάει ξεκάθαρα τουλάχιστον ο άνθρωπος και επιβεβαιώνει ότι δεν είδαν οι προηγούμενοι!
Με την ευκαιρία να απαντήσω ότι
1ον αυτή είναι η δική σου μικρο-πραγματικότητα και όχι η δική μου!
Εγώ(και δεν ΄μ’ενδιαφέρει ν’απαντήσω για τον καθένα) ΝΑΙ υιοθετώ άλλο κώδικα συμπεριφοράς φίλε μου!
Ας είσαι ο καλύτερός μου φίλος, ο αδερφός μου ή όποιος τέλος πάντων θες.
Αν μου πεις ή κάνεις μαλακία…θα σου πω απλά ότι…είπες ή έκανες μαλακία και τέλος.
Και αν είσαι φίλος θα στο πω 2 φορές γιατί σε σέβομαι πιο πολύ. Δεν δηλώνω “τυφλή πίστη” και υποστήριξη επειδή βγάζουμε τα εσώψυχά μας και πίνουμε κρασιά.
Δηλώνω και υπόσχομαι “τυφλή ειλικρίνεια” όμως, όσο κι αν ενοχλεί κάποιες φορές!
Μόνο έτσι πάνε οι άνθρωποι μπροστά…συνεπώς και οι φιλίες και σχέσεις.
Και η διάκριση που κάνεις δεν είναι φυσιολογική αντίδραση όπως ΕΣΥ νομίζεις…είναι προβληματική αντίδραση!

@isaak Συντονιστής
“Σαράντο, φαντάζομαι και στο εμπορικό τμήμα της επιχείρησης που εργάζεσαι η γνώμη ένος στελέχους δεκαετίας έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα με ενός νεόκοπου; Α, και μάλλον στη δουλειά σου ή στη ζωή σου δεν θα δεχθείς ειρωνείες όταν λές ή γράφεις υπερβολές και χοντράδες! Να μας συγχωρέσεις που στηρίζουμε τον φίλο μας Άρη που σου γράφει σωστά πράγματα και δε σκέφτηκε να σου απευθύνει το μήνυμα του σε πληθυντικό αριθμό και με υποκλίσεις. Άντε αγόρι μου τη βόλτα σου…”

Εδώ κανονικά δεν έπρεπε να σχολιάσω γιατί ο Ισαάκ “γράφει ιστορία” και το σχόλιό του προδίδει από μόνο του το … νέο υψηλό επίπεδο που εισάγει στην κουβέντα!
Ξέρει τι συμβαίνει στην δουλειά μου…στην ζωή μου…παραδέχεται κι αυτός ότι βασικά "στηρίζουν τον φίλο τους τον Άρη"…και κάπου με στέλνει να πάω βόλτα!
Τα ρέστα μου…:019:

Άρα λοιπόν πολλά μέτρα και σταθμά στο forum…αναλόγως ποιος είσαι και αν έχουμε πιει κρασιά μαζί…όχι με κριτήριο το αν λες κάτι σωστό ή κάτι διαφορετικό…αλλά το αν σε ξέρουμε!Κι αν σε ξέρουμε θα σου μιλήσουμε και όμορφα και θα σε καλύψουμε και στις μαλακίες σου…αν όχι θα σε πάρει και θα σε σηκώσει!!!

Κύριοι…φτιάξατε κάτι εδώ, το οποίο σας έχει δώσει ανέλπιστη δύναμη!!!
Μπορείται να αυξήσετε ή να μειώσετε την φήμη ενός νέου καλλιτέχνη, να βοηθήσετε τις πωλήσεις ενός CD, τις πωλήσεις ενός οργανοποιού, ενός ανθρώπου που έχει μία ταβέρνα,
την πελατεία μίας μουσικής σκηνής και πολλά άλλα που γνωρίζεται πολύ καλύτερα από εμένα.

Σεβαστήτε αυτήν την δύναμη και σεβαστήτε και τον κόσμο που συμμετέχει στο forum και
σας έχει δώσει αυτήν την δύναμη!
Δεν έχετε το δικαίωμα να κάνετε διακρίσεις στο τρόπο λειτουργίας ή αν θέλετε να κάνετε διακρίσεις να το ξεκαθαρίζετε από την αρχή γιατί όταν διαβάζει κάποιος τον όρο forum…έρχεται στο μυαλό του κάποια κατάσταση όπως η παρακάτω:
“a public meeting or assembly for open discussion” …για ανοιχτή κουβέντα…όχι για ανοχή ειρωνικών αποδοκιμασιών αναλόγως του αν σε ξέρω και αν έχουμε πιει κρασιά μαζί!!!

Καλό μας βράδυ! όλων μας…(ακόμα και του κυρίου που με έστειλε βόλτα και προφανώς εννοούσε κάτι άλλο)

υγ.δεν βρήκα ορισμό του forum στα ελληνικά και μιας και είναι ξενόγλωσσος όρος…έβαλα την ξενόγλωσση ερμηνία.

forum (λατινική λέξη): αγορά (με την σημασία που είχε στην αρχαία Αθήνα),συνέλευση, συνάθροιση για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ. Εξ ου και “αγορεύω”.
Πληθυντικος: fora (απο εδώ και η έκφραση “τα άπλυτα στη φόρα” (αν και “στα φόρα” είναι το σωστό)
Συγγνώμη για την παρέμβαση

Δεν αντέδρασα για την κόντρα σου με τον Άρη. Αντέδρασα διότι τα έβαλες με όλοι την συντονιστική ομάδα, άδικα θεωρώ ΕΓΩ. Στο είπε ξεκάθαρα εξάλλου, ο Άρης …“πείραγμα και ειρωνία”. Ξέρεις, πείραγμα"=αστείο=πλάκα.
Τι να κάνουμε φίλε μου!! “Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας”

Διάβασε από την αρχή τα μηνύματα με ηρεμία μπας και καταλάβεις καλά τι λέει ο κάθε ένας μας.

Ki εσείς σεβαστείτε το (προαιρετικό) βήμα που σας έδωσε το forum.

Όχι, θα αφήνουμε τον κάθε έναν να πετάει την παπάρα του( που λέει και ο κακαουνάκης)
χωρίς έλεγχο.

Σε αυτό το φόρουμ που λες, υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Οι συντονιστές, λοιπόν, επεμβαίνουν όταν κρίνουν αυτοί ότι υπάρχει λόγος να επέμβουν και ΟΧΙ όταν καπνίση του καθενός.

Στην παρέα μας η συμμετοχή του καθενός είναι προαιρετική. Δεν υποχρεώνουμε κανέναν να συμμετάσχει. Με αφορμή εσένα λέω, γενικά, ότι εάν, για οποιονδήποτε λόγο δεν αρέσει σε κάποιον το …κλίμα, παίρνει το κουβαδάκι του και πάει σε άλλη παραλία. Έτσι απλά.

Τον Οκτώβρη του 2004, μόλις είχαν λήξει οι Ολυμπιάδες και δε συμμαζεύεται, ο Λεωνίδας έγραψε:

Και ο Σωτήρης, μετά από δυό ώρες απάντησε:

Από εκείνο το σημείο πέρασαν κοντά πέντε χρόνια.
Φτάσαμε να αναζητούμε τον ορισμό του “forum”.
Το θέμα κουράστηκε.
Και εμείς κουραστήκαμε.
Πάμε για άλλα.
ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ

Ένα τελευταίο μήνυμα προς τον Σαράντο:

Φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκιο: έχουμε διαφορετική οπτική. Δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι μαζί μας.