Νέο λήμμα στο Γλωσσάρι: "Του Γιαννούλη το 9"

Του Γιαννούλη το 9

Ο Γιαννούλης υπήρξε διάσημη ταβέρνα της Σμύρνης, που μάλιστα παρασκεύαζε και το γνωστό ούζο, το «Γιαννούλη νο 9»

Ακούγεται στο τραγούδι του Νταλγκά «Ούζο» (1928):

Άιντε βρε 'συ ούζο γλέντι θα σε κάνω
φερ’ τε μας σαντούρια και βιολιά, άμαν-άμαν
κι όλα τ’ άλλα σα μικρό παιδί τα έχω κάνει
μέσα στου Γιαννούλη το εννιά

2 «Μου αρέσει»

Ε τότε, εκτός απ’ το λήμμα “Του Γιαννούλη το 9”, ίσως να προσθέσουμε και “Την Ελλάδα την παλιά”, μια και ο Νούρος, στη δική του εκδοχή, σ’ αυτήν και μόνο αναφερέται. Αλλά κι ο Νταλγκάς, στις τέσσερις φορές που εντοπίζει τον “δράστη”, την πρώτη φορά μιλάει για του Γιαννούλη το 9, τις άλλες τρεις όμως για την Ελλάδα την παλιά κι εκείνος.

1 «Μου αρέσει»

Σύμπτωση!
Αναζητούσα στοιχεία γι αυτή την «Παλιά Ελλάδα» που αναφέρεται και σε ένα άλλο τραγούδι [«Τα σμυρνέικα τραγούδια» και δεν ξέρω αν συμπίπτει το ένα με το άλλο ή όχι] χωρίς όμως αποτέλεσμα…
Πρόκειται για ταβέρνα; Για τοπωνύμιο;
Νίκο, πού το έχεις εντοπίσει;

Μπορούμε να εντάξουμε στο Γλωσσάρι και τα δυο λήμματα, αν εντοπίσουμε στοιχεία και για το δεύτερο.

Πρόκειται απλώς για την …Ελλάδα την παλιά, δηλ. τις περιοχές που απάρτιζαν το νεοεληνικό κράτος πριν από τις εδαφικές προσθήκες των Βαλκανικών Πολέμων και του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου.

Παρακολουθώντας, απλά, τους στίχους των δύο ηχογραφήσεων, Νταλγκά και Νούρου.

Προσωπικά πάντως, ακούγοντας το στίχο

κι όλα τ’ άλλα σα μικρό παιδί τα έχω κάνει
μέσα στου Γιαννούλη το εννιά / ή
μέσα στην Ελλάδα την παλιά

πράγματι φέρνω κι εγώ στο νού τον χώρο κάποιυ κέντρου με αυτό το όνομα. Δεν έχω όμως ακούσει για ύπαρξη ταβέρνας με το όνομα “Η Ελλάδα η παλιά” που πράγματι, υπονοεί το πρό των Βαλκανικών πολέμων βασίλειο.