Νέος νόμος για τα οπτικοακουστικά μέσα από την ΕΕ

Μας βλέπω να ανταλλάσουμε απαγορευμένα ρεμπέτικα στο deep web σε λίγα χρόνια.

4 «Μου αρέσει»

Το θέμα Νίκο είναι ότι αποσύρθηκε, και για να αποσυρθεί σημαίνει ότι δεν έπρεπε να γίνει εξαρχής. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μετράνε αντιδράσεις για να το επαναφέρουν σε μια άλλη πιο βολική στιγμή.
Αυτή η νίκη είναι η απόδειξη ότι οι οργανωμένοι αγώνες μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα.

5 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι ότι στην απαγόρευση της “βίας, του μίσους, της τρομοκρατίας” δεν προσκρούει π.χ. η καλλιτεχνική εξύμνηση (αν είναι δυνατόν!) του έργου των ΜΑΤ, των έξυπνων βομβών σε Γιουγκοσλαβία, Ιράκ κλπ κλπ, της δολοφονίας ξερωγώ του Καντάφι, των δολοφονιών Παλαιστινίων από το ισραηλινό στρατό και τα παρόμοια.
Αλλά ας μη γελιόμαστε. Στο βάθος-βάθος των στόχων της συγκεκριμένης νομοθετικής έμπνευσης βρίσκεται κάτι σαν κι αυτό:

Καθαρή “υποκίνηση σε βία”. Ή όχι;

4 «Μου αρέσει»

Να ξαναματαρωτήσω:

ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΠΟΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΒΙΑ Η ΜΙΣΟΣ & ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ;

Και αν αυτό είναι ήδη κάπου γραμμένο, τι θα μας πείραζε να ξαναγραφόταν κάπου, άλλη μια; Θα ήταν λόγος να κατέβουμε στους δρόμους να αγωνιστούμε για να μην ξαναγραφτεί;

Το πρόβλημα Νίκο δεν είναι οι λέξεις “βία”, “μίσος”, “τρομοκρατικό έγκλημα”.
Το πρόβλημα Νίκο είναι το ποιος δίνει τους ορισμούς των λέξεων αυτών. Και αυτοί που δίνουν τους ορισμούς σήμερα έχουν και ιστορία και πράξεις καταγεγραμμένες.
Αυτές λοιπόν οι καταγραφές δίνουν το δικαίωμα αμφισβήτησης της “καλής προαίρεσης”, των συγκεκριμένων.
Όταν ο λόγος καταφεύγει ανερυθρίαστα σε περιόδους πραγματικής δικτατορίας (βλ. Συρίγος), ως δικαιολογία σημερινών πρακτικών, τότε όχι απλά είναι σωστό να αντιδράσεις αλλά και επιβεβλημένο.
Για να μην περάσουμε σε πληθώρα άλλων παραδειγμάτων από κυβερνητικά στελέχη θιασώτες της “απριλιανής επανάστασης”.

4 «Μου αρέσει»

Εντάξει Λουκά μου, κατάλαβα, ήταν αυτό που βεβαίως σκέφτηκα απ’ την αρχή αλλά δεν το έγραψα:

Από αυτούς τους ανθρώπους, τίποτα καλό δεν είναι να περιμένεις. Ας αγωνιστούμε όσο μπορούμε για να κατέβουν απ’ την εξουσία, και μέχρι τότε «Όχι σε όλα», όπως ξέρουμε και κάνουμε πάντα, χωρίς να εξετάζουμε τί και πώς κατά περίπτωση.

Καλά να ‘μαστε, και ας ευχόμαστε να τελειώνουμε όσο πιο γρήγορα από αυτό το πράγμα, να πιούμε καν΄να κρασάκι και να τραγουδήσουμε καν΄να τραγουδάκι!

1 «Μου αρέσει»

Το υπεραπλουστεύεις Νίκο, και δεν είναι έτσι. Το πρόβλημα είναι υπαρκτό όσο και να μην θες να το δεις. Δεν είναι “όχι σε όλα” γενικώς και αορίστως, και σίγουρα δεν είναι κάτι που το “κάνουμε πάντα χωρίς να εξετάζουμε τι και πως κατά περίπτωση”.
Δεν είναι τρελός ο κόσμος που αντιδρά.
Όπως και να έχει ξέρουμε που στέκεται ο καθένας.
Και από μένα υγεία πρώτα απ όλα αν και το να βρεθούμε το βλέπω να απομακρύνεται ακόμα πιο πολύ.
Ποιος ξέρει ίσως κατά καλοκαίρι μεριά, που θα “πρέπει” να ανοίξουν τον τουρισμό όπως πέρσι.

5 «Μου αρέσει»

Συνεχίζει ο ΠΜΣ την Τρίτη 1200 στα προπύλαια.

Ανακοίνωση του Πανελλήνιου Μουσικού Συλλόγου

Η σημερινή μαζική κινητοποίηση του Συλλόγου μας αποτελεί στοιχείο αισιοδοξίας για την συνέχεια του αγώνα που δίνουμε.

Το ψήφισμα που βγάλαμε συνάντησε ευρεία αποδοχή, έφτασε ήδη σε δεκάδες χιλιάδες καλλιτέχνες, εργαζόμενους στο χώρο του πολιτισμού και ευρύτερα. Οι υπογραφές έχουν ξεπεράσει ήδη τις 7.000 και προέρχονται όχι μόνο από μουσικούς, αλλά και ηθοποιούς, σκηνοθέτες, χορευτές, εργαζόμενους από όλο το φάσμα των ειδικοτήτων στον χώρο του πολιτισμού αλλά και γενικότερα από εργαζόμενους, επαγγελματίες, φοιτητές.

Η Κυβέρνηση πιέζεται από τις χιλιάδες άμεσες αντιδράσεις καλλιτεχνών. Υποχρεώθηκε σε έναν ελιγμό, κάτω από το βάρος της κατακραυγής που ξεσηκώθηκε.

Παραμένει όμως η υποκρισία της και η λογοκρισία στο άρθρο 8.

Συγκεκριμένα το άρθρο 8 τροποποιείται, ώστε να μην παραπέμπει απευθείας στις διατάξεις του ευραπαϊκού τρομονόμου.

Ταυτόχρονα διατηρείται η ουσία της λογοκρισίας αλλάζοντας κάποιες λέξεις στο άρθρο 8α.

Με βάση το τροποποιημένο άρθρο απαγορεύεται το οπτικοακουστικό υλικό «να εμπεριέχει υποκίνηση σε βία ή μίσος εναντίον ομάδας ανθρώπων ή μέλους ομάδας»

Όμως: ομάδα ανθρώπων μπορεί να είναι η κυβέρνηση, ομάδα ανθρώπων μπορεί να είναι η εργοδοσία, οι δυνάμεις καταστολής. Μέλος ομάδας μπορεί να είναι και ένας φασίστας.

Η γενικόλογη διατύπωση παραπέμπει απευθείας σε λογοκρισία!

Επαναλαμβάνουμε:
Το Bella Ciao απαγορεύεται;
Η Guernica απαγορεύεται;
Το 1900 απαγορεύεται;

Καταλαβαίνουμε πως ο συγκεκριμένος νόμος δεν «θωρακίζει» όπως λέει η κυβέρνηση, αλλά πνίγει την ελευθερία έκφρασης,
Η τέχνη μας δεν είναι δημόσια απειλή,
Το άρθρο 8 να αποσυρθεί!

Η κυβέρνηση συνεχίζει την υποκρισία της, μαζί με την αντιπολίτευση που δεν καταψήφισε το άρθρο 8, στη συζήτηση στη Βουλή στις 11/02.

Συνεχίζουμε με σκοπό να αποσυρθεί τελείως η διάταξη για τη λογοκρισία στην Τέχνη μας.
Συνεχίζουμε το μάζεμα υπογραφών κατά του νόμου.

Όλοι την Τρίτη 12.00 στα Προπύλαια, ημέρα ψήφισης του νομοσχεδίου «Λιβάνιου» (πρώην «Πέτσα»)

1 «Μου αρέσει»

για δικτατορια προκειται… αλλα που ερχετε σιγα-σιγα και με το γαντι. οχι οπως παλια με τα οπλα, αλλα φιλικα, για να μας προστατευσει και καλα. για να δουμε ποση ελευθερια θα εχουμε οταν θα πουν καποια στιγμη τελος τα χαρτονομισματα και μονο με καρτα. αλλαξαν οι εποχες, δεν χρειαζονται οπλα τωρα και βια, εχουμε το μαρκετινγκ και την τεχνολογια…

1 «Μου αρέσει»

Τι πρόβλημα θα έχεις, Μιχάλη, αν στο μέλλον καταργηθούν τα χαρτονομίσματα και παραμείνει η κάρτα; Θα αισθάνεσαι ανελεύθερος;

2 «Μου αρέσει»

κ. Νίκο το παραπάνω μήνυμα μου έφερε το μυαλό αυτό, να πω ότι δεν το ανεβάζω με ειρωνικό σκοπό ή κάτι τέτοιο.
Αλλά και ο Τζιμάκος ελεύθερος ήταν να παραγγείλει μια πίτσα. Τώρα, η σύνδεση με το θέμα του νήματος: Είτε μπορούμε να το δούμε ως χιουμοριστικό βιντεάκι, χαβαλές και τέλος είτε ‘‘κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική’’, που γράφαν και παλιά στην τβ…

1 «Μου αρέσει»

Σωστά Μιχάλη άλλαξαν οι εποχές.Τώρα δεν είναι στη μόδα τα χαρτονομίσματα αλλά τα κρυπτονομίσματα.Θα πληρώνεις αέρα κοπανιστό δηλαδή ένα πράγμα.Εκεί να δεις τί ξέπλυμα έχει να πέσει.

1 «Μου αρέσει»

Στην Ισπανία πάντως ο αντίστοιχος νόμος περί προβολής της τρομοκρατίας, βάση του οποίου έχουν κατηγορηθεί σχεδόν 80 περιπτώσεις μέχρι σήμερα, ισχύει από το 1995.

Γενικά δε το θεωρούν κάτι τόσο σημαντικό εδώ.

1 «Μου αρέσει»

Να διευκρινίσουμε εδώ ότι, αν είναι να παίξει κάποιος την κολοκυθιά, την έπαιξε ο ΠΜΣ, περιγράφοντας το άρθρο και τις σχεδιασμένες αντιδράσεις του, όχι εγώ.

Παιδιά, η εικόνα μου από αυτή την συζήτηση είναι ότι όλοι έχουν καταλάβει όλους και δε μένει τίποτε να διευκρινιστεί.

Μπορεί να μη συμφωνούν όλοι με όλους. Αυτό ναι. Όχι όμως λόγω κενών στη συνεννόηση.

4 «Μου αρέσει»

Παιδιά, νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από το θέμα.

Αυτό σε συνδυασμό με το παρακάτω:

Νομίζω δικαιολογεί να κλειδώσουμε το θέμα προς το παρόν.

Αν προκύψουν νέα δεδομένα, παρακαλώ ενημερώστε με για να το ανοίξω ξανά.