Μπουζούκι ή Μαντολίνο

γεια σας θέλω να αγοράσω ενα όργανο αγαπώ όλα τα οργανα ετσι και το μπουζουκι και μαντολινακι θέλω να αγορασω ενα αλλα δεν ξέρω τι και τα 2 τα αγαπω εξησου πολυ αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ειμουν ευγνωμον

Γεια σου φίλε. Τι είδους μουσική θέλεις να παίξεις; Βέβαια όλα τα όργανα σε κάποιο βαθμό μπορούν να παίξουν όλες τις μουσικές, αλλά για ρεμπέτικο και λαϊκό θα προτιμήσεις μπουζούκι, για καντάδες θα προτιμήσεις μαντολίνο κλπ.

ρεμπετικο εγω είμαι αλλα μπορω στο μαντολίνο? γιατι μου αρεσουν τα ρεμπετικα αλλα και τα παραδοσιακα τραγουδια

Το μαντολίνο μπορεί να παίξει τα πάντα. Είναι ένα αρκετά ουδέτερο όργανο, δε θα έχει κανείς την αίσθηση ότι δεν κολλάει «εδώ» όπως π.χ. αν έπαιζες ρεμπέτικα με ποντιακή λύρα ή με τρομπόνι. Αλλά το κατεξοχήν ρεπερτόριο του μαντολίνου είναι διάφορες αρκετά εξειδικευμένες μουσικές: καντάδες, κρητικά, κάποια δωδεκανησιακά…

Στην Κρήτη που ζω, όπου η τοπική μουσική είναι πάρα πολύ δημοφιλής, είναι πολύ νορμάλ να συναντάς όλη την ώρα ανθρώπους που παίζουν μαντολίνο. Όπως και λύρα ή λαούτο. Επειδή βέβαια προσανατολίζονται στα κρητικά. Σε πιο ουδέτερες περιοχές, η περίπτωση να συναντήσεις κάποιον που παίζει μαντολίνο είναι σπάνια και μάλλον θα είναι κάποιος με εξειδικευμένες μουσικές αναζητήσεις.

θα πάρω μαντολίνο γιατί μου αρέσει ο γλυκός ηχος που βγαζει και στο μαντολινο ποτε δεν είχα ευκαιρία να γρατζουνίσω και επειδης είναι σπάνιο οπος ειπατε

βασίκα θα δείξει με τον καιρο τι θα πάρω

Όντως. Το μαντολίνο έχει το κούρδισμα του βιολιού, και μπορεί να παίξει ότι και το βιολί.

1 «Μου αρέσει»