Μουσικες αναζητησεις

Όλα τα λεφτά είναι τα παλληκάρια! Και ο Husnu Senlendirici άπιαστος ο μπαγάσας:110:!!Συνδυάζουν πολύ επιτυχημένα τα διάφορα είδη μουσικής…Κάθε έλληνας μουσικός που σέβεται τον εαυτό του οφείλει κατά την ταπεινή μου άποψη να έχει υπ’όψιν τους Tayfa:088:Απ΄τα αγαπημένα μου είναι το επόμενο:

Γιατί αυτό;;;!!!

Κορυφαίο και το Surmat…και αν προσέξεις τα περισσότερα τραγούδια τους είναι διασκευές παραδοσιακών τραγουδιών,με εξαίρεση τα δικά τους. Αλλά έχουν βρει τη χρυσή τομή όσον αφορά την ενορχήστρωση και την εκτέλεση. Άψογα συνδυασμένα μεταξύ τους τα όργανα:109:


Ελπίζω, η ομοβροντία αναφορών στο youtube (που δεν έχω όμως το χρόνο να τις παρακολουθήσω) να εκτρέψει τη συζήτηση από το κατεβατό μη δημιουργικών αντεγκλήσεων που προηγήθηκε.

Απεδείχθη, λοιπόν, γι ‘ άλλη μια φορά ότι η μουσική εξημερώνει τα ήθη (… και ίσως ότι «ακυρώνει τη λήθη»). Κι αυτό χάρη στο «γιουτιούμπ μακάμ» του Μυστακίδη! Μπράβο, παιδιά (και στον Κίκωνα)! Σώσατε το θέμα αυτό, καθώς και το προκληθέν μίσος και τον αλληλοσπαραγμό… Γιατί, αν αρχίζαμε όλοι να επιχειρηματολογούμε περί του αν “χαλιόμαστε” ή όχι από “μουσικές που ενσωματώνουν δυτικά όργανα σε παραδοσιακούς ήχους”, τότε… βράστα! Φανταστείτε δηλαδή, επί παραδείγματι, να ακούγαμε -λέμε τώρα- ελληνική παραδοσιακή μουσική από … κλαρίνο (γαλλο - γερμανικής προελεύσεως είναι το όργανο;) και όχι από φλογέρα!!! Μπλιαχ…:082:
Ε, και για να ευφρανθούμε λιγάκι, θυμίζω το εξής:
http://www.youtube.com/watch?v=-7F40MVG0Wc&feature=related

Βέβαια, να μην ξεχνάμε και την πρώιμη συμβολή και συνεισφορά των Brooklyn Funk Essentials στον τελικό ήχο των Laco Tayfa. Στις ζωντανές παραστάσεις των πρώτων στη Νέα Υόρκη προ δεκαετίας, λόγω αδυναμίας να φέρνουν κάθε φορά το Husnu και την παρέα του, προσελάμβαναν τον -δικό μας – George Stathos (Έλληνα τρίτης γενιάς) στο κλαρίνο…
Υ.Γ.: Ε, τα τελευταία τα ανέφερα έτσι για την ιστορία… και τιμής ένεκεν. Α, και προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη για τυχόν σύγχυση που ίσως προκαλέσουν τα γραφόμενά μου!

Πολύ καλό αυτό το συγκρότημα. Στ’ αλήθεια οι ενορχηστρώσεις τους είναι τέτοιες ώστε να μην ξενίζει το αποτέλεσμα ενός τέτοιου συνδιασμού ήχων και οργάνων. Μπράβο!

Για την συζήτηση και το κλίμα που “ζέστανε” λίγο κάποια στιγμή θα ήθελα μόνο να πω πως κατά την άποψη μου σε τέτοια θέματα που έχουν να κάνουν με τις μουσικές αναζητήσεις, τις ετερόκλητες μουσικές συμπράξεις και το “ψάξιμο” γενικά, δεν είναι καλό να υπάρχουν απόλυτες θέσεις. Η “έκταση” της μουσικής είναι τεράστια και είναι λογικό ο καθένας να έχει από μια δική του διαφορετική άποψη για ότι έχει να κάνει με μουσική…
Κι επειδή έγινε αναφορά στον Μάλαμα, τον Παπακωνσταντίνου και άλλους θα ήθελα να πω πως αν το ρεμπέτικο έχει τελειώσει όσον αφορά τη δημιουργία, τότε τα λαϊκά ,και το τονίζω το λαϊκά, τραγούδια που έχουν γράψει κατα καιρούς αποτελούν τραγούδια που έχουν να δώσουν πολλά τόσο μουσικά όσο και στιχουργικά στους λάτρεις αυτού του μουσικού είδους που λέγεται ρεμπετικο.

Υ.Γ Το ότι το ρεμπέτικο θα επανέρθει το θεωρώ νομοτελεικό όπως νομοτελειακή είναι και η εξέλιξη της κοινωνίας που το γέννησε και θα το ξαναγεννήσει.

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΦΟΡΟΥΜΙΤΟΠΟΥΛΑ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΕΖΟΝ
ΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΠΟΛΥΜΙΞΕΡ

Αλλα πράγματα να ακούμε αν μας κάνει κέφι φίλε jamal ,δεν μπορω να συμπεράνω ότι η φυσικη ροή του ρεμπέτικου οδήγησε στο να εμπνευστεί ο Μάλαμας! <<κι αν συνέβει δηλαδή αυτό τότε ο Μάλαμας κατι αλλο ήθελε να γράψει και μπερδεύτηκε :019::019: πλάκα κάνω >>

Η ουσία κατα τη γνώμη μου είναι ότι ανεξάρτητα απ τη θελησή μας η μουσική εξελλίσεται αναμορφώνεται και κάποιες φορές αλλάζει. το θέμα είναι ότι το κάθε είδος που μπορεί να στάθει στα πόδια του αυτόνωμα όπως το ρεμπέτικο έχει μεγάλη σημασία να διαφυλλάσεται η ακαιρεότητά του. π.χ. σε μια σκηνη με σινθεσάιζερ ντράμς και ηλ. κιθάρα για μένα όποιος πάει με την εντύπωση ότι θα παίξει ρεμπετικο μάλλον δεν είναι στα καλά του.
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν εννοω ότι τα είδη μουσικής δεν πρέπει να εξελίσονται απλα πιστεύω οτι πρέπει να προχωράνε πατώντας σε αρχες, για να αποφεύγεται ο τόσο διαδεδομένος στις μέρες μας ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΣ