Μηχάνημα: BOSS DR-880

τι γνωμη εχεται για το συγκεκριμενο μηχανημα το δουλευει κανεις ?

Εγώ έχω το DR-550. Με βοήθησε πάρα πολύ στο ρυθμό, ειδικά στο ούτι. Ακόμη θα έχανα κάποια όγδοα αν δεν έπαιζε το 550 από πίσω. Εχω εισάγει σχεδόν όλους τους ρυθμούς (πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις μουσική και να ξέρεις τα μέτρα του κάθε ρυθμού). Αφού παιδευτείς αρκετά στην αρχή μέχρι να γράψεις τους ρυθμούς και την ταχύτητα του κάθε τραγουδιού που σε ενδιαφέρει, αποδεικνύεται καταπληκτικός οδηγός και σύντροφος όταν παίζεις μόνος. Δεν ξεφεύγεις ποτέ από τον χρόνο. Το χρησιμοποιώ ακόμη και σήμερα στο μπουζούκι στα δύσκολα ζεϊμπέκικα αλλά και για εξάσκηση σε γρήγορες ταχύτητες.

Γεα σου πατριωτη , δεν εχω προβλημα ρυθμου , το θελω για να γραφω κομματια στο home studio/ να μου ετοιμαζει δηλαδη τον ρυθμο και τα bass line και να μπορω να κανω και καποια γυρισματα οπου θελω (ισως να χρησιμοποιηθει και σε καποιο live), αν το αγορασεις και απο Ελλαδα εχει και Ελληνικους ρυθμους ενσωματομενους , το μονο μειων ειναι η τιμη του στα 400 ευρω αλλα εχει παρα πολυ καλο ηχο επισεις το θελω για κανενα τζαμαρισμα blus

υ.π μηπως ξερεις τι ρολο παιζουν οι νοτες πανω στα κουμπακια για να φτιαξεις το bass line λογικα ?

παραθετω και μια φωτογραφια http://www.thomann.de/gr/boss_dr880_drumcomputer.htm

Το δικό μου είναι παλαιό μοντέλο. Πάντως το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε ηχογράφηση τετρακάναλου.
Κάποια στιγμή θα χρειαστείς να φτιάξεις τους δικούς ρυθμούς με μικρές παραλαγές σε κάθε τραγούδι και τότε θα πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό. Οσο για live το βλέπω λίγο δύσκολο γιατί δεν συχγωρεί λάθη.
Αξίζει τον κόπο και θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, ειδικά εκεί που πιστεύεις ότι δεν κάνεις λάθη.
Ακουσα τον ήχο απο το 880. Αυτό έχει μέσα και μπάσα, μάλλον ειναι οι νότες στα κουμπάκια. Σε βλέπω να παιδεύεσαι μέρες να το προγραμματίσεις

Σαφως και θα πρεπει οχι να κανεις δικους σου ρυθμους αλλα καποια γεμισματα , το καλο ειναι οτι αμα το παρεις απο ελλαδα εχει Ελληνικους ρυθμους και Ελληνικο manual , αραγε πως να δουλευει το bass line βαζεις τα ακορντα και σου βγαζει την μπασογραμμη αυτοματα? αυτο θα ειναι πολυ καλο!
υ.π πως σου φανηκε ο ηχος ?
γενικα εχει ευκολο μενου , εχεις να προτινεις κατι με Ελληνικους ρυθμους , το συγκεκριμενω παντως εχει απο το gr5 το αρμονιο της rolland και μαλιστα πρεπει να μπορεις να τους πειραξεις και πολυ ευκολα.

Εγώ έχω καταχωρημένο το κάθε τραγούδι με τον ρυθμό του και την ταχύτητά του. Αλλά υπάρχουν τόσες μικροπαραλαγές, ας πούμε στα 9/8, που πρέπει να τα γράψεις μόνος σου. Δεν είναι και τόσο δύσκολο απλώς χρειάζεται εξοικείωση.
Γιατί δεν κατεβάζεις κανένα πρόγραμμα στον υπολογιστή σου για να γλυτώσεις και τα 400ε. Στην εποχή του internet ζούμε.

εχω φιλε το band in a box με ελληνικους ρυθμους αλλα δε με εχουν ικανοποιησει μεχρι στιγμης

δυστηχως δεν βρισκω κατι καλυτερο και με αξιολογους Ελληνικους ρυθμους + να παιζει bassline οπωτε μαλλων θα τα σκασω χοντρα για το boss ποιος περιμενε να δωσω 417 ευρω για drum machine :079:

καλημερα παιδια εχω παρει το dr-880 πεζω ερασιτεχνικά μπουζουκι κ αν κ εχει ελληνικουσ ρυθμουσ δεν μπορω να τουσ δουλεψω θελω εαν ξερει κανεισ να γραψω μερικα τραγουδια με το δικοτουσ τεμπο πωσ γινετε ?αν μπορει να με βοηθηση καποιοσ με το αζημίωτο το τηλ 6972861878 ευχαριστω!

Υπ όψην ότι εχτός από ρυθμομηχανή έχει και εφφέ για ακουστική, ηλεκτρική κιθάρα και μπάσο. Το έχει δοκιμάσει κανένας σαν προενίσχυση για μπουζούκι;

το μπουζούκι ακούγεται σαν κιθάρα