Με αφορμη ενα νεο ντοκιμαντερ για το μπουζουκι - Σπασμένος ήχος

Ευχαριστω ολη την καλη παρεα. Δεν πιστευα οτι θα το βλεπα τοσο συντομα. Αν μη τι αλλο θα χει εξαιρετικο ενδιαφερον.

Το ντοκιμαντέρ θα είναι διαθέσιμο για προβολή μέχρι τις 20 Μαρτίου . Μετά από αυτή την ημερομηνία -ακομη και αν έχετε προ-πληρωσει- δεν θα μπορέσετε να το παρακολουθήσετε .

Το είδα το ντοκιμαντέρ και ήταν αρκετά ευχάριστο.
Πολλά πρόσωπα εμφανίστηκαν στο βίντεο και αρκετοί μίλησαν.
Δεν μάθαμε κάτι καινούργιο, αλλά το θεωρώ πολύ ωραία δουλειά.
Έχει καλή ροή και αξίζει να το παρακολουθήσει όποιος ενδιαφέρεται.

2 «Μου αρέσει»

Ωραιο ητανε! Να το δειτε. Θετει απ την αρχη ως το τελος, σοβαρους προβληματισμους για το μελλον του οργανου.

Μόλις το αγόρασα , θα το δω μετά !

Αυτοί που ζούνε στο εξωτερικό τρώνε πόρτα πάντως… Εκεί που θέλω να το δω, γράφει στης οδηγίες μεταξύ άλλων:

“Κάθε ταινία θα είναι διαθέσιμη μόνο στην Ελλάδα για περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων.”

Ωραία, Ελλάδα είναι, ας κάνουμε τα εύκολα δύσκολα… ΟΚ, περιορισμένα τα εισιτήρια γιατί θα γεμίσει το ίντερνετ και δεν τους χωράει όλους, ας το δεχτώ κι αυτό… αν ξέρει κανείς ρε παιδιά να μου πει, από εσάς που το είδατε απ το διαδίκτυο, με ποιον τρόπο έγινε η πληρωμή; Γιατί αν είναι να μπαίνω σε διαδικασία για να κάνω λογαριασμό, να αλλάξω το ΙΡ μου σε ελληνικό και να μου πει στο τέλος θέλουμε πιστωτικές κάρτες, ΙΚΑ και καραγκιοζιλίκια… ένα ντοκιμαντέρ θέλουμε να δούμε τέλος πάντων :roll_eyes: . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αριθμό πιστωτικής ζητάει, την ημερομηνία λήξης της και τον 3ψήφιο αριθμό από πίσω.

Ευχαριστώ Γιάννη… καλά, όταν πάρω απόφαση να βγάλω πιστωτική κάρτα, τα έργα θα τα δείχνουν με λέιζερ.

Και με χρεωστική κάνεις την δουλειά σου.
Εντύπωση μου κάνει ότι δεν είναι διαθέσιμο στο εξωτερικό γιατί καθόλη την διάρκεια το ντοκιμαντέρ έχει υπότιτλους στα αγγλικά.

Υπότιτλους; Καλά, να 'χαμε να λέγαμε Παναγιώτη, είμαστε μοντέρνοι εμείς. Ας το βάλουν στο γιούτουμπ πριβέ βίντεο να μην το βλέπει κανένας… δεν θα σκάσω κιόλας αν δεν το δω γιατί δεν περιμένω και πάρα πολλά… θα ξαναπαίξει σε κάποια άλλη πλατφόρμα.

Βρίσκω λίγο βιαστικό αυτό τον αφορισμό. Σαφώς και δεν είναι έτσι τα πράγματα. Υπάρχουν όργανα που σταμάτησαν να παίζονται χωρίς να αντικατασταθούν από κάτι άλλο. Υπάρχουν όργανα που παίζονται αλλά όχι στην ίδια ακριβώς μορφή όπως κάποια δεδομένη στιγμή στο παρελθόν: εξελίχθηκαν, αλλά χωρίς να γίνουν άλλο όργανο. Υπάρχουν όργανα που αντικαταστάθηκαν αλλα΄ωστόσο συνεχίζουν να παίζονται, παράλληλα προς το νεότερο που τα αντικατέστησε.

Και εν πάση περιπτώσει κανείς δεν είναι τόσο απληροφόρητος ώστε να πιστεύει ότι δεν παίζονται μπουζούκια στην Ελλάδα. Όποιος μιλάει για «το τέλος του μπουζουκιού» είναι αυτονόητο ότι κάτι άλλο θα εννοεί, ίσως ότι δεν υπάρχει πλέον αξιόλογη δημιουργία, ίσως ότι το παίξιμο δεν εξελίσσεται ή δεν εξελίσσεται προς το καλύτερο, πάντως σίγουρα όχι ότι το όργανο έχει εγκαταλειφθεί.

2 «Μου αρέσει»

Και το πλήρωσα και το είδα και άξιζε, μην κρίνετε κάτι αρνητικά μόνο και μόνο επειδή χρειάζεται μια συμβολική συνεισφορά…
Έχει έξυπνο και ομαλό μοντάζ, ενδιαφέρουσες καταγραφές, δείχνει και κάτι παραπάνω από κάποιες πρόσφατες εκπομπές, με σωστή επιλογή και τεκμηρίωση. Εμένα βέβαια μου έλειψε λίγο παραπάνω τρίχορδο και κυρίως λίγο παραπάνω ρεμπέτικο. Προσπαθεί να πιάσει όλη την ιστορία του οργάνου και μοιραία δεν χωράνε όλα σε περίπου μια ώρα καθαρής διάρκειας. Το ενδιαφέρον είναι ότι ενώ οι ομιλητές και τα μουσικά αποσπάσματα γέρνουν αρκετά προς το τετράχορδο, το γλέντι στο τέλος είναι μόνο με τρίχορδα!

7 «Μου αρέσει»

Και μιλας για το τελος που περναει το μήνυμα ελπίδας για το όργανο και το γλέντι γίνεται αποκλειστικά απο νέους ανθρώπους!

3 «Μου αρέσει»

Θα πρεπει, θαρρω, να θεωρουμε αυτονοητο, οτι, οταν μιλαμε για το “τελος ενος οργανου” δεν αναφερομαστε σε καποιο ειδος φυσικης, ολοκληρωτικης εξαφανισης, αλλα στην απωλεια του ιστορικου ρολου που επαιξε το οργανο αυτο. Οτι γραφω για το οργανολογιο, θα πρεπει να το δεις μεσα απ αυτο το πρισμα. Ετσι: Φυσικα, ολο και θα υπαρχει καποιο οργανο που εξαφανιστηκε, χωρις να αντικατασταθει απο καποιο αλλο . Αυτο σημαινει οτι τελειωσε ο ιστορικος του ρολος. Περασε η εποχη του, βρε αδερφε!..
Ασφαλως υπαρχουν και οργανα που αλλαξαν πολυ, χωρις ωστοσο να μετραπουν σε αλλο οργανο-το μπουζουκι ειναι ενα απ αυτα, Δεν εχει τοση σημασια το ιδιο το γεγονος αυτο, αλλα το κατα ποσον συνεχιζουν να ανταποκρινονται στην ιστορικη αναγκαιοτητα απο την οποια γεννηθηκαν. Προφανως υπαρχουν ορχηστρες που παιζουν, αναγεννησιακη μουσικη λ.χ., με τα οργανα της εποχης. Αυτο δε σημαινει οτι τα οργανα αυτα εχουν το ρολο, το νοημα, τη σημασια που ειχαν στην εποχη τους.

Ή και σε κάποια άλλη, διαφορετική από την αρχική. Χαρακτηριστικές περιπτώσεις είναι τα όργανα που έχουν πολύ μεγάλη διάδοση γεωγραφική και, ας πούμε, «κοινωνική»: κιθάρα (ό,τι μπορεί να περιλαμβάνεται στον όρο), βιολί, ακορντεόν…

Αν αναφερόταν και τα ονόματα των μουσικών που εμφανίζονται προς το τέλος, όπως συμβαίνει με τους μουσικούς στην αρχή θα ήταν καλύτερα νομίζω. Τουλάχιστον αυτών που μιλάνε μόνοι τους -αν όχι και αυτών που εμφανίζονται σαν παρέα, αν ήταν πιο δύσκολο για πρακτικούς λόγους- για να ξέρει και ο κόσμος ποιον ακούει, να συνδέσει όνομα/δηλώσεις/μουσικές με το άτομο. Εκεί θα κέρδιζαν αυτά τα παιδιά, να τους μάθει το ευρύ κοινό, όσοι τους ξέρουμε ήδη, και τίποτα να μην έλεγε, το ίδιο κάνει.
(Εμφανίζονται βέβαια όλα τα ονόματα στο τέλος-τέλος, να το πούμε και αυτό.)

3 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ , φτιαγμένο από μπουζουξήδες για μπουζουξήδες !

Σύμφωνοι, αλλά με τί θα παίζουν οι δεύτεροι, όταν επέλθει “το τέλος του οργάνου”;

Φαίνεται ότι τα εισητήρια τελείωσαν… δεν πρόλαβα προσωπικά, δεν πειράζει όμως, αυτό σημαίνει ότι υπήρξε ενδιαφέρον!

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας υπάρχει πουθενά ανεβασμένο;
Γνωρίζει κάποιος τρόπο να το αποκτήσω;