Μ'αργιλέ και μπαγλαμάδες

Αγαπητοί φίλοι,
άκουσα το υπέροχο ζειμπέκικο “Μ’αργιλέ και μπαγλαμάδες” με τον Στελλάκη Περπινιάδη, στο οποίο φαίνεται ως στιχουργός ο ίδιος. Συνθέτης φαίνεται κάποιος Ι. Τσομπανόπουλος.

α) Γνωρίζουμε στοιχεία για τον συνθέτη; (Μελωδικά, στην εισαγωγή, το κομμάτι κινείται έντονα στα χνάρια του Σαν εγύριζα απ’την Πήλο)

β) Δεν πολυκαταλαβαίνω τους στίχους λόγω μέτριας ηχητικής ποιότητας. Ειδικά σε κάποιο σημείο ο Στελλάκης μπερδεύει λέξεις, δεν βγάζω άκρη… Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Εύχομαι σε όλους τους φίλους καλή ξεκούραση και πνευματική ανάσταση κι ανάταση…

(Μιχάλης/cy) #2

Φίλε babis,
ελπίζω να είναι αυτοί οι στίχοι, του τραγουδιού που γυρεύεις:

Μ’ αργιλέ και μπαγλαμάδες

Σα φουμάρω αργιλεδάκι
μου περνάει το μεράκι
μ’ αργιλέ και μπαγλαμάδες ] 3x
μου περνάνε οι σεβντάδες

Αργιλέ μου σαν φουντώνεις
την καρδούλα μου ματώνεις
αργιλέ μου σαν ανάβεις ] 3x
μέσα στην καρδιά με σφάζεις

Σαν θα πιάσω να φουμάρω
μόνο μπαγλαμά γουστάρω
να μου παίζει ζεϊμπεκάκι ] 3x
μπαγλαμάς και μπουζουκάκι

να μου σβήσεις την φωτιά μου
που ‘χω μέσα στην καρδιά μου
που ‘χω μέσα στην καρδιά μου ] 3x
τέλειωσαν τα…κυρά μου

(Ελένη) #3

Μπάμπη, από τον κατάλογο του Μανιάτη ο Ι. Τσομπανόπουλος φέρεται ως στιχουργός.
Συνθέτης - όπως και ερμηνευτής - ο Στ. Περπινιάδης, στοιχεία του τραγουδιού: COLUMBIA ΕΛΛΑΔΟΣ DG-6118 (1934).

Το όνομα του Τσομπανόπουλου άγνωστο και σε μένα.
Και από τον κατάλογο του Μανιάτη δεν φέρεται ως στιχουργός, ή συνθέτης έστω, άλλων τραγουδιών.

(ΣΤΑΥΡΟΣ Κ) #4

Οντως αυτο που λες Μπαμπη εισαι σωστος,μοιαζει αρκετα,και μαλιστα ειναι σιγουρο οτι ο Παπαζογλου ειναι μεσα στο στουντιο και η ορχηστρα ειναι η γνωστη με τον Μαργαρωνη κανονακι.Ο επομενος δισκος ειναι το θρυλικο 6119 ‘‘τεχνιτης και κατεργαρης’’ και αν θυμαμαι καλα το 6117 ειναι κομματι που ακουγεται παλι η φωνη του Παπαζογλου ‘‘οταν το πινω το κρασι’’,δεν εχω τον καταλογο μπροστα μου και δεν ειμαι σιγουρος,δεν αποκλειεται να ειναι καποιο χαρισμενο του Βαγγελη Παπαζογλου τραγουδι σε αλλο ονομα για σκοπους εξυπηρετησεως

(Δανός) #5

τέλειωσα καλέ κυρά μου