Μαρίκα Παπαγκίκα

Εθνικός Κήρυξ 29/3/1941

https://vmrebetiko.gr/item/?id=10858

2 «Μου αρέσει»

Μάλιστα, Νέας Υόρκης λοιπόν. Και το μαγαζί στο Ντιτρόιτ.

Αυτής της γνώμης είναι κι ο Κουνάδης.

Εντάξει, αφού ο Άνθιμος βρήκε ότι πρόκειται για τον “Εθνικό Κήρυκα”, αυτός είναι. Αλλά σίγουρα θα υπήρξε και εφημερίδα με τίτλο “Ακρόπολις” στην Αμερική, πέρα από τα κέντρα διασκέδασης.

Στη Ν. Αμερική (Μπουένος Άιρες) ναι

2 «Μου αρέσει»

Μα δεν είχαμε καμία σύγχυση ή απορία για το τι είναι η εν λόγω Ακρόπολις. Το κειμενάκι είναι πολύ σαφές, απλώς ρώτησα σε ποια εφημερίδα δημοσιεύτηκε. Ανέμενα μια απάντηση του τύπου «τάδε εφημερίδα δείνα πόλης» (όπως και όντως δόθηκε), ώστε να καταλάβω σε ποιο μέρος του κόσμου γίνονταν αυτά που γράφει.

(Υποθέτω ότι τα μισά ελληνικά καφενεία-εστιατόρια-κλαμπ των ανά τον κόσμο παροικιών ονομάζονται Ακρόπολις και Παρθενών. Κι εγώ όταν βρέθηκα μια φορά να περιφέρομαι πεζός στις στράτες του χωρίου Γκάιλινγκεν του Άνω Ρήνου, έχοντας χαθεί και χωρίς να ξέρω γερμανικά, στο Die Akropolis μπήκα να ρωτήσω.)

Γράφοντας το #23 μου παραπάνω, σκέφτηκα να προσθέσω κάτι σαν “κι εγώ, φοιτητής στη Γερμανία, οπουδήποτε πετύχαινα κάποιο από τα (ακόμα, πρό γκάσταρμπάϊτερ, ελάχιστα και μόνο σε μεγάλες πόλεις) ελληνικά εστιατόρια στη Γερμανία, σίγουρα Akropolis θα έγραφε έξω".