Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα (2010 - 2018)

Πελαγία , ούτε το αλα κρεμ συνάδει με το είδος μας! Αμα είναι να φάμε Δερβιση και Πελαγια παστούς με τσιπουρακι!!! Δεν νομίζω οτι θα μας λείψει τίποτα. Τώρα αν δεν μας αρέσει, την επόμενη φορά εννοείται αλλου!!

Τελικά πόσοι, πότε και για πού ?

α… 23.10 … δυστυχώς θα λείπω. Καλά να περάσετε και πέιτε και κανένα (ωραίο) τραγούδι για μένα !

Ρε παιδιά!Ας οργανωθούμε λίγο.Ας μάθουμε πόσο κόσμο χωράει το μαγαζί και πόσοι θα είμαστε.Γιατί μου φένεται πως στο τέλος κάποιοι θα μείνουν έξω.Και πολύ φοβάμαι πως αυτοί θα είναι οι καπνιστές.:092::slight_smile:

Επίσης μην ξεχάσετε να φέρεται όλοι τα τετραδιάκια σας με τους στοίχους.

Για τετραδια θα φροντισουμε με τον φιλο Γιανν’ς παντως. Ο,τι εχουμε θα το φερουμε…

Καλά να είμαστε ως το Σάββατο, θα φέρω κι εγώ μαζί μου ένα μπλοκάκι με τα κατάστιχα …
Το θέμα μας είναι να ξέρετε τους δρόμους που θα παιχτούν, αλλά εσένα σ`άκουσα και τα
καταφέρνεις άριστα στο παίξιμο !!!

Κάποιος από τους μουσικούς (μπουζούκι) που ξέρει καλά ένα τραγούδι θα το παίζει και οι
υπόλοιποι θα σιγοντάρουν, έτσι θα βρεθεί και η άκρη !!!
Αυτό είναι και το πρόβλημα όταν μαζεύονται ξένοι μεταξύ τους μουσικοί, μέχρι να βρουν
την άκρη λίγο δυσκολεύονται, αλλά μετά κυλάει πρίμα το πρόγραμμα !!!

Θέλω αυτές τις μέρες να κάνετε πρόβες τον ελεύθερο χρόνο σας, όλα τα τραγουδάκια
που ξέρετε, ώστε να είστε έτοιμοι να πατήσετε σωστά !!! Εκεί θα τα βρείτε μεταξύ σας …

ΥΣ. και μη διανοηθείτε να παίξετε τον “Πράσινο τον Μύλο”, διότι εάν συμβεί κάτι τέτοιο,
θα σας ζητήσω στο καπάκι “Το παιδί από τα Σπάτα”, αυτά … :089: … :112:

Για το νιαβεντι λες? Οχι, ουτε το πατα-πατα, ουτε τον μυλο θα παιξω (εγω τουλαχιστον), αλλα την καταρα της μαγισσας που ηθελες περυσι, την εχω βγαλει, χεχε:088:

23 λοιπόν, ωραία

Ωχ!!!Την καταρα της μαγισσας μολις χθες την ακουγα και προσπαθουσα να την παιξω στην κιθαρα!!!Α ρε guvs!!!Χαχαχαχα!!!Αν ειναι δυνατον!!!Απιστευτη εκτελεση απο Μυστακιδη-Τατασοπουλο-Κωτη,δες την!!!..Για τπ θεμα τωρα γιατι ξεφυγαμε…Ρε δεν πειραζει ενα μαγαζακι να ειναι τωρα, να μας χωρεσει,να βρεθουμε και να παιξουμε…Την αλλη φορα αφου θα γνωριζομαστε τα συζηταμε και κανονιζουμε αλλου…Ελπιζω να εχει ανοιξει το Νιαβεντι…κλαψ,κλαψ…Βασικο ειναι να εχει τσιπουρακι,κρασακι,κανα μεζε και τα ρεστα.Δεν θα σκασουμε κιολας!!!Αφου βρηκαμε ωρα και μερος,θα μαζεψει καποιος συμμετοχες για να δουμε ποσοι θα ειμαστε ή εδω ετσι στο χυμα,στο κεντρικο ποστ?κ τα δυο γινονται!!

Μέσα κι εγώ!
Υ.Γ. 'Αμα βλέπω Πτολεμα’ί’δα δεν φοβάμαι τίποτα!

ετσι ρε μαγκες να μαζευτούμε πολλοι να γινει χαμός… να μερακλώσουμε λιγάκι…

Συμφορουμίτες Βορειοελλαδίτες αντε με το καλό, να βολέψει να βρεθούμε. Α! Και ετοιμάστε καναδυο τραγουδάκια του Τσαουσάκη να τον τιμήσουμε στο μνημόσηνό του (23/10/78).
ΥΓ Προς admin: Γιώργη στείλε ή έλα καμια βόλτα στο Βορρά ,παλιά είχαμε Κουρούνη-τον ΄χασαμε κι’ αυτόν. Αλλιώς στείλε αντιπροσωπεία

Γειά σου Γιώργη. Οργανωθείτε εσείς και θα δείς για πότε έρχομαι :wink:

Προτάσεις που πιθανολογώ να ξέρετε και απλά εάν “έχετε” τα τραγούδια, να τα φρεσκάρετε …
(η αλήθεια είναι, πως έχει πει ο εξαίρετος τραγουδιστής τόσα πολλά, που σκέφτομαι ποια να παραθέσω) …

  1. Σε διώξαν απ`την Κοκκινιά (Τσιτσάνης)
  2. Βαριά χτυπούν τα σήμαντρα (Τσιτσάνης)
  3. Πάμε απόψε για σεργιάνι (Τσιτσάνης)
  4. Ας με κρίνει η κοινωνία (Καλδάρας)
  5. Το πικραμένο αγόρι (Τσιτσάνης)
  6. Ντροπιασμένος στη ζωή (Τσιτσάνης)
  7. Θα γυρίσει κι ο τροχός (Σουγιούλ)
  8. Γύρνα μόνος μεσ`στη νύχτα (Τσιτσάνης)
  9. Ο Νικόλας ο ψαράς (Τσιτσάνης)
  10. Πλήγωσε με όσο θέλεις (Τσαουσάκης)
  11. Το θύμα (Τσιτσάνης)
  12. Θέλω βαριά να κοιμηθώ (Κυριαζής) … (θα με υποχρεώσετε !!!)
  13. Εσύ πασά μου φάε και πιέ (Καλδάρας)
  14. Παραξήγηση (Τσιτσάνης)
  15. Δίχως παλτό στη χειμωνιά (Καπλάνης)
  16. Στης φυλακής τον ίσκιο (Τσιτσάνης)
  17. Κυνηγημένος απ`τους νόμους (Μπακάλης)
  18. Ο έρημος (Μίγκος)
  19. Η φωτιά (Τσιτσάνης)
  20. Σ`αυτό τον κόσμο δεν έχει προκοπή (Μίγκος)

κάποια δυνατά θεωρώ κομμάτια (λογικό είναι να μπαίνει στη μέση και το προσωπικό γούστο) …

ευχαριστώ πολύ … :109:

[FONT=Tahoma]Όπως φαίνεται, ψήνεται μεγάλη και δυνατή ρεμπετομάζωξη…

[/FONT] [FONT=Tahoma]Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας απολαύσω (θα είμαι στο δρόμο προς Κων/πόλη για το Oud festival). Κάντε αναμετάδοση την βραδιά σε κανα ραδιοφωνικό σταθμό (γίνεται) να σας ακούσουμε κι εμείς… :slight_smile:

[/FONT] [FONT=Tahoma]Καλά να περάσετε και να τραβήξετε πολλά βιντεάκια, για να πάρουν μάτι και αυτοί που θα απουσιάζουν…

[/FONT]

Απο εμενα δυσκολα…(Στην Πελαγια αναφερομαι)

Υπάρχει και Τσιτσάνης και Καπλάνης και Μίγκος και Παπαϊωάννου και Κερομύτης και …

Μη κολλάτε μόνο στον Μάρκο , ok , αλλά είπαμε υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι ,
που τραγουδήθηκαν , δοξάστηκαν και επιβάλλεται να τους “παίζουμε” !!!
Τα τραγούδια που ανέφερα , από δύο να ξέρατε ο καθένας , τόσοι που θα είστε ,
όλα θα τα λέγαμε … τεσπα … παίξτε ό,τι ξέρετε …

Το λέω , διότι φτάσαμε σε κάποια μάζωξη να παίζουν μόνο Βαμβακάρη … :240:

Προς Θεου Πελαγια, απλα αναφερθηκα στη δυσκολια των τραγουδιων και οτι προσωπικα δεν τα ξερω! Υπαρχει και ο Τσιτσανης και ο Χιωτης, Μητσακης, Δελιας, Τουντας, και ολοι αυτοι που ειπες! Εννοειται πως δεν παιζουμε ΜΟΝΟ Μαρκο, η οποια αδυναμια ειναι καλοπροαιρετη κατ 'εμε… Απο εκει και περα μην ανησυχεις, υπαρχουν και εμπειροι, θα την βρουμε την ακρη…Καλη καρδια και τ΄αλλα τα βρισκουμε…

Πάντως με προπολεμικά …:089:
Να κάνουμε και τη σωστή έναρξη της σεζόν!!!

Το σχέδιο λέει να κατέβω και εγώ μετά της συμβίας. Μόνο που δεν ξέρω πού ακριβώς είναι το μαγαζί που λέτε (όχι οτι δεν θα το βρω). Αλλά με έναν χάρτη θα διευκόλυνε τους μη Θεσσαλονικείς (τόσο Google βλέπουμε).

Επίσης ελπίζω να μας χωράει το μαγαζί. Παρακαλώ τους διοργανωτές (dervisis, guvs, Γιανν΄ς) να επιβεβαιώσουν.