Μάρκος: "πάει ο χειμώνας πέρασε"

Να κανω και 'γω μια ερωτηση για τραγουδι του Μαρκου, την οποια εκανα και στο sealab αλλα απαντηση δεν πηρα. Εχει ακουσει κανεις απο σας το τραγουδι ‘‘παει ο χειμωνας περασε’’? Ειναι ολοκληρο του Μαρκου( κατα πως λεει στην βιογραφια του) , στο ρεφραιν προσομοιαζει με το ‘‘συμφερον’’ , μαλλον σε μινορε, αλλα δεν υπαρχει καταγραμμενο σε καμμια σελιδα ουτε στο περιοδικο Λαικο Τραγουδι (πληρης λιστα του Μαρκου). Εγω το εχω σε κασετα και το μετετρεψα σε mp3.

Ο Κουνάδης πάντως δεν έχει τέτοιο κομμάτι.

Το ξερω, εχω ψαξει παντου να το βρω(μου αρεσει να εχω σαν αρχειο τα εργοστασιακα cd η βινυλια και οχι κασετα). Παρ’ ολα αυτα το κομματι ακουγεται πεντακαθαρο (κανονικη studiaκη ηχογραφηση του '67( της εταιριας Βεντετα, οπως λεει ο ιδιος ο Μαρκος) .Κι επειδη φοβαμαι την ευπαθεια των κασετων , το εκανα mp3(καλο ακουγεται τελικα).

1 «Μου αρέσει»

Απ’ ό τι λές, Theos, πρόκειται για κομμάτι από τη “δεύτερη” περίοδο του Μάρκου και μάλιστα προς το τέλος της. Άρα, ο Κουνάδης εξ ορισμού δεν θα το έχει, αφού παραθέτει μόνο τη δισκογραφία των 78 στροφών. Από που το έχεις; είσαι σίγουρος ότι η εταιρία βεντέτα το χτύπησε σε δίσκο; και,για να το ψάξω, σε ποιό σημείο της βιογραφίας του το αναφέρει;

1 «Μου αρέσει»

Kαλησπερα σε ολους σας. Λοιπον φιλε Νικο, αν εχεις την βιογραφια του Μαρκου(Αγγελικη- Βελλου Καιλ) στην 249 σελιδα αναφερει το τραγουδι, την εταιρια και κατι σχετικο με την χρονολογια( ‘‘τραγουδησε το τραγουδι πριν δυο χρονια’’ ) οπως λεει που σημαινει οτι το τραγουδησε το '65 η '67( καθοτι η βιογραφια γραφτηκε η το '67 η το '69) που ηρθε σε επαφη η βιογραφος με τον Μαρκο. Αν δεν την εχεις μπορω να σου γραψω τι λεει ακριβως…

Ναι Theos, το βρήκα. Η καταγραφή πρέπει να είναι από την τελευταία επίσκεψη της Κάιλ, Σεπτέμβριο 1969. Και δύο χρόνια πριν, που λέει και ο ίδιος, ηχογραφήθηκε μάλλον το 1967 όπως λές και εσύ. Για να το έχεις, αφού δεν πρόκειται για ζωντανή ηχογράφηση κλπ. πρέπει να χτυπήθηκε ως δίσκος. Ας περιμένουμε το καινούργιο βιβλίο του Μανιάτη για τους δίσκους 45 στροφών…

Άντε να το βάλουμε αφού ανακινήθηκε

4 «Μου αρέσει»

Να πω ότι το ηχογράφημα καταγράφεται σε δίσκους 33 στροφών και με τον τίτλο “Με ρήμαξες με πρόδωσες”…
Δυστυχώς ήταν πάγια τακτική του Βαρδουλάκη της Πάνιβαρ να “αλλάζει” τους τίτλους των κομματιών -προφανώς για να μπερδεύεται ο υποψήφιος αγοραστής και να νομίζει ότι πρόκειται για άλλο κομμάτι και να αγοράζει-…

1 «Μου αρέσει»

Και βεβαίως, να μην ξεχνάμε: Παναγιώτης Ιωάννου Βαρδουλάκης. Και την διαφημιστική εκπομπή έφτιαχναν τα παιδιά του Γιάννης (εκ του παππού) και Γιούλη Βαρδουλάκη.