Μάζωξη το Δεκέμβρη Νο(3) - Δηλώσεις συμμετοχής

μέσα…για να μην χαθείς στην Αθήνα. :085:

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Την ταβέρνα που θα μαζευτούμε τη λένε: Ο ΛΙΑΜΗΣ. Η διεύθυνσή της είναι: ΕΙΡΗΝΗΣ 47 στον ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ.
Η ώρα συνάντησης μετατίθεται για τις 2.00 μετά το μεσημέρι, διότι ο ταβερνιάρης είχε κώλυμα για τις 12.00. Συγκεκριμένα μας είπε ο άνθρωπος ότι στις 12.00 θα έσφαζε τις προβατίνες και θα ήταν στο μαντρί. Θα ροβολούσε κατά τις 1.00 στην ταβέρνα. Οπότε μέχρι να τις γδάρει, να τις κόψει και να τις ετοιμάσει θα πάει 2.00. :127: . Τη μέρα συνάντησης τη γνωρίζουμε όλοι: Κυριακή 17 Δεκεμβρίου.
Θα παρακαλέσω να τηρήσουμε την ώρα συνάντησης διότι δε θα μπορούμε να κρατάμε τις θέσεις για πολύ ώρα μετά τις 2.00.:112:
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο μενού. Μπορείτε να παραγγείλετε ότι θέλετε στον ταβερνιάρη. :085: Εξυπακούεται ότι η κάθε παρέα (το κάθε τραπέζι) συννενοείται μόνο του για τα χρήματα που θα πληρώσει. Στο τέλος είμαι σίγουρος ότι θα γίνουμε όλοι μια παρέα.

Ακολουθούν δύο χάρτες με τις διαδρομές που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος είτε έρχεται από εθνική οδό Αθηνών - Κορίνθου, είτε από Αττική οδό (έξοδος 4). Αν υπάρχει κάποια απορία μπορείτε να στείλετε email: gp@klika.gr

ADMIN Καλημέρα
Eστειλα e-mail ΓΙΑ 6 άτομα αλλά δεν έλαβα επιβεβαιωση
Σε παρακαλω, μπορεις να το κοιτάξεις το θέμα και να μου απαντήσεις?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλουνται οι ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΙ αυτου του φορουμ -ακους Καμπα ;-να ανεβασουν
αποσπασμα χαρτου (1:1.000 προτιμητεο) με το οδοιπορικο για το “Λιάμη”.
Στην καλυτερη, φωτο απο το google.maps με τα σχετικα βελακια να φαινονται
και οι μονοδρομοι, γιαυτους που μπορει να ρθουν με ταξι …

Επισης για τους εχοντες GPS οι συντεταγμενες δεν θα ηταν κι ασχημα …

ΠΑΡΑΚΛΗΣΙΣ
Ας βγαλει καποιος τη “Φωτια” του ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ ρε παιδια να το παιξουμε,
γιατι αλλιως τα υπολογιζα κι αλλιως μου ηρθανε, δενε προλαβα να βγαλω ουτε ψίχαλο !!!

Φιλε ADMIN καλημέρα
Επειδή κατάγομαι απο χωριό και εχω θείο τσοπάνη και κουμπάρο χασάπη,θα μου επιτρέψεις να σε πληροφορήσω, πως μια προββατίνα για να μπορεις να τη μασήσεις, θα πρέπει να μείνει στο ψυγείο τουλάχιστον μια βδομάδα.
Πιο μαλακές θα ειναι οι σόλες των παπουτσιών παρά η προββατίνα.
Εκτος, κι αν τη βρασει ο ΛΙΑΜΗΣ με κάποιο φάρμακο μαζί, π.χ. ασπιρίνη, ντεπόν, κλπ
Αυτά έχω να πω, και με συγχωρεις πολύ αν σε αναστάτωσα, αλλά για μένα η αλήθεια σχετικα με την υγιεινή διατροφή μας,προηγείται των πάντων.
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Φίλε Papas,

Έχοντας πρόσφατα δοκιμάσει την ποιότητα παρόμιας χασαποταβέρνας στον Ασπρόπυργο, έχω να πώ:

  1. Η προβατίνα δεν παιζότανε.
  2. Ο Λιάμης μπορεί να σφάζει για την επόμενη εβδομάδα,
  3. Ο Σώτος που είναι γέννημα-θρέμμα εγγυάται για την ποιότητα της περιοχής του με κίνδυνο βεντέτας.

ΥΓ: Θα πρότεινα στον Admin να προσθέσει και το τηλέφωνο της ταβέρνας για κάποιους φίλους που μπορεί να μπερδευτούν στη διαδρομή.

Φίλε papas, είναι προφανές ότι δεν γνωρίζεις για τις περίφημες προβατίνες Ασπροπύργου. :090: Εκεί που βόσκουν τρώνε ένα χόρτο ειδικό για σίτεμα, οπότε μπορείς να τις καταναλώσεις από την πρώτη στιγμή. Το πρόβλημα είναι το γδάρσιμο το οποίο μπορεί να γίνει μόνο από ειδικούς τεχνήτες.Άρα πρέπει να ενημερώσεις τον κουμπάρο σου και το θείο σου διότι δυστυχώς δεν έχουν ανακαλύψει το είδος της προβατίνας αυτής.

Με τιμή
o admin

Y.Γ. Ο Σώτος ξέρει πολλά περισσότερα απ΄αυτού

Την απάντηση θα δώσουν τα πηρούνια
:slight_smile:

Papas, αν και αναστατώθηκα από τα νέα σου, έχω ασφαλείς πληροφορίες ότι εκτός από προβατίνα το μαγαζί σερβίρει και ροβύθια. Προτίμησέ τα γιατί η προβατίνα δε φτάνει για όλους μας.

Εγώ έτσι κι αλλιώς θα φέρω φαΐ από το σπίτι.
Αλλωστε εμείς οι νότιοι είμαστε πιστοί φίλοι του μπουζίου και δε θα το προδώσουμε ποτέ για καμία παλιοπροβατίνα!

“Ολη μέρα καθησίο, χιουρινά και κρέατα
και το βράδυ θέλεις χάπια κι άλλα τέτοια κέρατα”.
(Καθημερινό τροπάρι της κυρά-Λένης, της Βοϊδάκαινας, στο σχωρεμένο τον μπαρμπα-Λιά, που παρά τα 140 κιλά του, κατάφερε να ξεπεράσει τα 80 χρόνια και να φύγει από κοντά μας ευτυχισμένος).
Μπαρμπα-Λιά ζεις, εσύ μας οδηγείς!

Δεν αμφιβάλλω με τους προλαλήσαντες
Θα το διαπιστώσουμε αυτό ιδιοις δόντισι
Απλως, οι προβατίνες ειναι ιδιες σε ολη τη χωρα.
Ολες χορταράκι του Θεού τρώνε, ολες το ιδιο νερακι πίνουνε.
Λέτε στο χωριό μου να τρώνε πέτρες και να ειναι σκληρες?
Εκτος κι αν τις εχει σφαξει πριν μια βδομάδα και τότε, πράγματι, θα ειναι μαλακές

Papas, μην ανησυχείς φίλε. Αν οι προβατίνες είναι τελικά σκληρές θα πούμε στον τύπο να μας φτιάξει κιοφτέδες (με την από Κλίκα συνταγή του μάγου ΚΚtm) αντί για αρνάκι…από προβατίνα:127::019:

Φιλαράκο, θα φαω και ρεβύθια, μην ανησυχεις.
Αν δεν χορταίνεις με τίποτα, θα σου δώσω τη δικιά μου μερίδα να φας.
Και αν και πάλι πεινας, τότε θα σου σφαξουμε επι τόπου αλλη μια προβατίνα , και ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΟΡΕΞΗ

Για μένα το φαγητό δεν είναι ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Για μένα , μετράει η αγάπη, η φιλία, η αλληλοκατανόηση, να περάσουμε καλά και να γλεντήσουμε , αν μπορέσουμε μεχρι πρωϊας
Οταν μοιράζεσαι μια ελια με αγάπη, χορταίνεις.
Οταν μοιράζεσαι μια στανη προβατίνες χωρίς αγάπη, νηστικός θα μείνεις.
ΑΥΤΑ

Έγινε φιλαράκο, αλλά δε θέλω να σου στερήσω το φαΐ σου, αν και τελευταία μού 'χει ανοίξει η όρεξη…:107:
Μόνο μη τη σφάξεις μπροστά μου γιατί είμαι ευαίσθητος και δεν αντέχω.

Το σίγουρο είναι ότι θα περάσουμε καλά!

Οταν με γνωρισεις την Κυριακή θα δεις τι πλάκες κάνω.
Ονομαζομαι ΓΙΩΡΓΟΣ και θελω να με πάρεις τηλ. τώρα να τα πούμε.
693/7244454
ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
Υ.Γ. Ξέρω οτι εισαι πολύ καλο παιδί

Δεν πιστεύω αυτό που διαβάζω…
“Θέλεις” και “περιμένεις” και “ξέρεις”;

Όλα αυτά; Τς,τς,τς…:110:

Υ.Γ. Στο Π.Μ. που μου έστειλες γιατί είχες άλλο (πολύ συγκαταβατικό) υφάκι;:079:

Φιλαρα Γιωργο Παπ. καλη η φιλια και η αγαπη αλλα και κανα κοψιδι να βρισκεται δε ειναι κι ασχημα …
:slight_smile:
Πλακα κανω … συμφωνω και πιστευω οτι οταν υπαρχει καλη καρδια και καλη διαθεση και προδιαθεση, και καλο κρασι και καλα οργανα, και κανας καλος α…ς ολα φτιαχνουν !!
Καλου καλου αμα βαστας εσυ ελιες, θα βασταω απο Κρητη παξιμαδι κριθαρενιο να το βρεξουμε λιγο λαδακι, να τριψουμε και καμμια ντοματα και βλεπουμε μετα …

Δυστυχως δεν εμαθα ακομα να κανω αλλεπαλληλα quote και ηθελα να απαντησω και σε αλλους … την Κυριακη θα τα πουμε …
οσοι ειναι για Παρασκευιατικη γυρα και Σαββατιατικη επισης ας επικοινωνησουν !!

Γιώργο, τετραήμερη άδεια μετά οδοιπορικών?? :102:

Να εισαι καλά, και ο καθένας μας εχει τη δική του γνώμη για κάθε θέμα.
Εκανα μια κίνηση “καλής θέλησης”
Αν σε ενόχλησα σου ζητάω “ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ”
Και δεν θα συνεχίσω.
Ισως δεν κινούμαστε στο ίδιο δρόμο στη ζωή μας.
Ισως εγώ πηγαινω δυτικά και εσύ ανατολικά, οπότε δεν πρόκειται να συναντηθούμε ποτέ.
Πάντως, καλά να είσαι , καλά να περνάς και ο θεός μαζί σου.